Daňové ráje překvapivě objeveny

Panama papers hýbou celým světem. Někdo naráz odhalil že existují daňové ráje. To je teda překvapení. Jak to, že velký čáp neodhalil, že největší peníze, desítky miliard ročně, nám z ČR mizí z velkých firem, které neplatí v ČR korporátní daň, ale hledají všemožné cesty jak tzv. daňově optimalizovat a to hlavně v daňových rájích.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

Vážně nám šéfové státní kasy chtějí říci, že o existenci rájů nevědí? Všichni nyní sbírají populistické body a dělají akorát z lidí blbce. Hlavně, že všichni tito chytráci zavádí všem živnostníkům a podnikatelům povinné registrační pokladny, kontrolní hlášení, EET a další desítky kontrolních nástrojů, které jsou nám ve svém celkovém součtu nanic, akorát nás všechny svazují svěrací kazajkou. Aby prý vybrali několik miliard navíc.

Daňovou optimalizaci v daňových rájích v řádu desítek a stovek miliard dělají velké firmy všude po světě. Svatá pravda je, že to většinou není nelegální, ale je to často naprosto neetické. A vrchol neetičnosti je, když se někteří z našich miliardářů, kteří „daňově optimalizují“, tváří jako ty největší bojovníci za transparentnost, ctnost a morálku. A že jich mezi námi pár je. Zajímavé je, že se touto další krádeží dat zabývá jakási podivná struktura a ta nám bude postupně upouštět dílky informací. Cui bono? Vsadil bych se, že nejdřív se budou skloňovat jména nějak související s ODS.

Zajímavá diskuze se rozpoutala na sítích. Tak třeba. K čemu platit daně u nás, když Sobotkova vláda vezme vaše prachy a předá je desítkám neziskovek? K čemu bych coby miliardář platil daně v ČR, když Sobotka pošle Řecku desítky milionů na zvládnutí migrační krize? Jako miliardář vydělám těžké prachy a pak nemám kontrolu, na co část mých těžce vydělaných peněz jde? A rozhoduje o tom navíc ploskolebec, co v životě nikdy nepracoval? Není to trochu na hlavu? Já se těm našim českým „boháčům“ vůbec nedivím…Nebo: Rád bych ve věci tzv. „daňových rájů“ uvedl, že je více než pravděpodobné, že samotné konečné vyvedení peněz kýmkoli proběhlo v souladu se zákony. Problém je, jak vznikly ty objemy k vyvedení. Pokud jde o Českou republiku, máme zbytečně vysoké celkové daňové zatížení, pomalu nejsložitější daňový systém na světě a bez pochyby úmyslně nejsložitější dotační systém v EU k jejich přerozdělování, sloužící primárně k tomu, aby šlo za aktivní účasti politiků dotace velkými, kteří to nepotřebují, tunelovat. Považuji za téměř jisté, že drtivá většina těch peněz vyvedených do daňových rájů měla tedy primárně v minulosti svůj zdroj z daní a v zákonech, které to umožnily a byly přijímány napříč politickým spektrem. Existence „daňových rájů“ není špatná sama o sobě, pokud by sloužila výhradně soukromoprávním subjektům k eliminaci snah vlád obrat tento sektor o vydělané peníze – ostatně ty peníze nemizí a bývají zpětně znovu investovány do rozvoje. Problém je, když „daňové ráje“ slouží politikům k vyvedení a zatajení peněz, jejichž zrod je založen existencí legálního „daňového a dotačního pekla“ na zádech občanů, který politici zavedli. No a co říci na závěr? Velmi podivná pseudokauza. Z nějakých seznamů nelze vyvozovat vůbec nic. Jestli existují země s nižší mírou zdanění a vydělané peníze lze v těchto zemích legálně zdaňovat, tak o co jde. Zase se musíme ptát, komu to celé slouží? Co bude důsledkem? Tlak na jednotné zdanění všech alespoň v EU. Přesun dalších kompetencí do Bruselu. Konec daňové konkurence. Jednotné daně rovná se nepochybně vyšší daně. Nový hon na ty, co ještě nějaké daně platí, aby platili víc a víc. Aby měli rozhazovačné vlády víc prostředků a mohly dotovat kdekoho a kdeco. Zemědělce, neziskovky, mladé, staré, startupy, krachující velké firmy, matky, děti, otce, cyklisty, filmaře, včelaře, sportovce a já nevím koho ještě. Prostě dotační peklo se vším všudy.

A ještě malé školení via Jan Zivora. Rozlišujme offshore společnost – IBC – International Business Company a Offshore bankovní účet!


Vlastnit offshore společnost je výhodnější z hlediska minimálního zasahování státu, nižšího /paušálního/ zdanění a především nulové byrokracie.

Je ideální k vlastnění lodí a realit v offshore destinacích. Potud naprosto v pořádku. Většinou ani nepotřebuje žádný bankovní účet, tudíž nářky novinářů a politiků o nějakých daňových únicích jsou zcela mimo! Offshore bankovní účet je normální bankovní účet, avšak za velmi vysoké režijní poplatky. Účet v offshore bance si může klidně otevřít i česká /kterákoliv/ společnost na světě. Převádění dividend od českých společností na takový účet / offshore matky/ je např. v ČR omezeno srážkovou daní ve výši 35 %. Takže věty typu: „Dividendy odcházejí do zahraničí a ČR z nich nic nemá“, je normální lež / dividendy se vyplácejí až po zdanění společnosti/. Stát dostane 19 % daň a z vyplácených dividend dalších 35 %. Roční režijní náklady na IBC jsou od 1000-5000 USD, a na offshore účet bez jediného pohybu na účtě od 240 USD, v průměru však 1000-2000 USD. Pro zajímavost, poslání jakékoliv částky z offshore banky do banky o např. 100 metrů vedle ve stejném městě stojí od 65 USD!!! Proč vůbec někdo obětuje tyto „vysoké režijní náklady“ na IBC a offshore účet? Aby měl klidné spaní, že o minimálně dvakrát zdaněné prostředky nepřijde v zemi, kde je již danil. Vzpomeňte na krachy bank v ČR/SR, úniky informací od pracovníků bank směrem k organizovanému zločinu /B. gang/ apod. Toto jsou nejčastější důvody zřizování offshore účtů /ochrana zdaněných aktiv/. Nehledě k tomu, že exekutor na ně nemůže. Ano, vše se dá zneužít, ale zneužití není primárním důvodem existence offshore společností a účtů.


Zdroj: Blog autora | Kráceno