Úterní glosy 19. 4. 2016

V posledním čísle Reflexu obhajuje šéfredaktor Radek Bajgar uveřejněný komiks o prezidentu Zemanovi s názvem „Sráč“. Velice bych s ním souhlasil, kdyby napsal, že máme u nás svobodu slova a protože s tím označením prezidenta souhlasí (což v textu potvrdil), jemu podřízený časopis komiks otiskl.

Miroslav Macek

Miroslav Macek

Jenže to napsat nemůže, neboť kolem něj létají obvinění, která svobodu slova viditelně popírají. I napsal tedy: „Je to satira, kde se může úplně všechno. Na myšlence, že je všechno kritizovatelné a karikovatelné je založena naše úspěšná západní civilizace.

Škoda, že neumím kreslit. Nakreslil bych komiks, v němž putují všichni cikáni do plynových komor s nápisem „Reflex macht frei“ nad vstupem a k tomu jen mírně zkarikoval, kterak k tomu přihlížející občané tleskají a radují se, že byl jeden narůstající problém konečně rázně vyřešen. A doufal bych, že jej Reflex otiskne, neboť v satiře se může úplně všechno. Ale zároveň bych se s šéfredaktorem vsadil, že by nás okamžitě neminulo obvinění a tvrdé odsudky jeho kolegů novinářů.

Takže vlastně kecá…


Opsáno z facebooku:
Henryk Sienkiewicz, Krzysztof Penderecki, David Ben-Gurion and Zbigniew Brzezinski were born in Poland, Karel Čapek, Madeleine Albright, Franz Kafka and Antonín Dvořák were born in Czechia.
Pokusíte-li se namísto „Czechia“ použít „Czech republic“, vznikne nejspíš pitomost. Někomu to však může pomoci pochopit, jaký je rozdíl mezi geografickým názvem a politickým označením státního útvaru.

Opsáno odjinud:
Zdálo se mi, že se zaváděním inkluze do škol by se mělo jít dál i do státní správy. Na každém ministerstvu by mělo být povinné procento mentálně retardovaných úředníků, ve vládě povinné procento mentálně retardovaných ministrů, u každého soudu povinné procento mentálně retardovaných soudců. Pak jsem se probudil a zjistil, že tenhle nápad přede mnou už realizovali jiní.


Zdroj: viditelny-macek.cz