Novináři dále šlapou pekingské zelí a Zeman se jen směje

Neutuchající hysterie kolem návštěvy čínského prezidenta zatím stále nebere konce a v marném zápalu boje, se novináři chytají každého stébla.

Miloš Zeman se směje

Miloš Zeman se směje


Česká televize hraje v této problematice samozřejmě prim. Její reportáže o novodobých hrdinech, co schválně běželi s provokativními vlajkami a připravenými kamerami mezi rozvášněné Číňany již byly rozebrány ze všech stran.

Dokonce ony střety považovala ČT za nejdůležitější místa dění toho dne a kauzu tibetských vlajek na FAMU pak vzala dokonce tak vážně, že v Událostech, z onoho místa udělala živý vstup, jako by šlo o zásadní věc pro naši zemi. Mimochodem, hned po tomto mimořádně důležitém živém vstupu, byla odvysílaná zpráva, že se českým občanům prodraží posílání dopisů a doporučených psaní. Této zprávě věnovala Česká televize celých 14 vteřin.

Nechci hodnotit, kolika občanů se v běžném životě dotkne zdražování listovních služeb a kolika se dotkne to, zda mohli mít umělci z FAMU na okýnkách tibetské vlajky. Ale Česká televize to zkrátka pojala tak, že větší prostor informovanosti musí dostat umělecká sféra obyvatelstva, která ráda provokuje a protestuje. Proč se zdraží posílání dopisů, to ať vezme čert. Hlavně občane, plať za to, co zajímá reportéry z ČT.

Jenže tím, to pochopitelně neskončilo. Se zajímavým tématem přišel i Český rozhlas, který se snažil řešit, zda je čínská medicína šarlatánství. A krom několika výzev umělců, parodujících videí a spousty komentářů v novinách, kteří zpochybňovali onu legitimnost čínské návštěvy, ještě přišel i pan Tuna se svým pořadem A DOST!


Ten se často věnuje nezdravým potravinám. Nyní to ovšem vzal trochu politicky a vybral si na paškál čínské potraviny, které nás údajně brzy zaplaví. Já osobně to považuji za další, vyšší stupeň oněch proti čínských nesmyslů. Sám osobně si teda čínské jídlo nekupuji a pochybuji, že by nás mohla zaplavit čínská potravinová lavina. Zvláště, když pejsky místo na vidličce, míváme raději na vodítku.

Ano, je dobré vědět, že k nám z Číny dorazí nevhodné potraviny. Je i logické, že s hygienou a normami to tam nebude jako u nás v Evropě, ale dělat z takové věci politické téma a spojovat čínské investice s invazí čínských potravin na náš stůl, to už je opravdu šlapání pekingského zelí.

A aby toho nebylo málo, tak v příštím díle nám pan Tuna slíbil, že se podívá na zoubek i čínským hračkám. Zkrátka, za chvíli budeme mít díky novinářským aktivistům kompletní přehled o čínských výrobcích a jejich veškerých vadách, což ostatně není nic objevného a každý se už asi s čínským výrobkem setkal osobně. Škoda, že nejsou novináři tak horliví i při vzdělávání diváků v otázce čínské kultury a historie, stejně jako té tibetské.

Na závěr pak pan Tuna ještě připomněl i jeden výrok Miloše Zemana, který poslední dobou koloval na internetu: „Základní motivací pro pobyt v politice je zabránit v úspěchu těm, kteří, kdyby k nám dnes přišli Číňané, si zítra nechají zešikmit oči na praktické chirurgii, pozítří se nechají infikovat žloutenkou, aby měli tu správnou barvu pleti, a popozítří začnou psát do svých kádrových dotazníků, že již od dětství milovali rýži.“ Onen citát je z roku 1996 a pochází z Lidových novin.

K tomu se dá dodat snad jediné. Zeman má sice unavené oči, ale šikmé nemá. Má cukrovku, nikoliv žloutenku a místo konzumace rýže, vzal čínského prezidenta na terasu a nalil do něj české pivo. Naopak, v onom citátu Miloš Zeman mluvil přesně o těch lidech, co se aktivisticky chopili tibetských vlajek a za světel reflektorů se snažili vžít do rolí mučedníků. Či těch, co se při každé nové bruselské směrnici, či příkazu NATO, snaží býti papežštější než papež.

Mimochodem, když někdo podobný citát z minulosti vytáhne, je to bráno, jako důkaz ruské propagandy a existence proruských trollů, kteří jsou placeni za hledání takovýchto materiálů. Pak to tedy znamená, že existují i placení trollové na druhé straně barikády. Nebo hledání oněch zpochybňujících citátů není žádný kumšt a oni proruští trollové jsou zbytečně přeceňováni.

Každopádně takovému pokusu zpochybnit slova prezidenta se sám Miloš Zeman nakonec jenom zasměje a v tomto ohledu nebude sám.

Tak páni novináři pokračujte, ať je dále veselo.


Zdroj: Blog autora