Triumf Nočních vlků. Osvobodili nás Krasnoarmějci. Kdo tvrdí opak je hlupák nebo lump

Československo bylo od fašismu osvobozeno 9. května 1945 Rudou armádou. Tento nesporný fakt nikdy nebude vymazán z dějin a povědomí našeho národa. Díky našim osvoboditelům dnes můžeme žít svůj každodenní život…

Noční vlci - Koláž Ondřej Höppner

Noční vlci – Koláž Ondřej Höppner

Noční vlci projíždějí krajinou a připomínají osvobození nejen naší vlasti Rudou Armádou v roce 1945. Jejich jízda je spanilá a mají na své straně sympatie většiny našeho národa, který na své osvoboditele nezapomněl a nezapomene. Dnes položili věnce padlým ruským hrdinům na Olšanských hřbitovech a všichni lidé jim se slzami v očích děkovali.


Projížděli špalírem lidí, kteří je vítali s jásotem a pozdravy „spasibo“, „spasibo druzja“… a podávali jim ruce. Vzájemné pevné stisky rukou výmluvně pečetily nezlomné přátelství slovanských národů spojených krví svých předků. Neopakovatelná atmosféra, nezapomenutelné okamžiky. Nad vším vlály vlajky v barvách, kterým všichni přítomní rozuměli a kterým všichni vzdávali čest.

Když jsem se učila číst, na zdi nám ve třídě visel obraz pana prezidenta Ludvíka Svobody, kterého jsem si vážila, protože šel s armádním sborem „z Buzuluku do Prahy“ a pomáhal společně s Rudou armádou osvobodit naši vlast. Jeho odkaz si pamatuji dodnes. Chce mi dnes snad někdo vyprávět, že to byl Američan?

Dějiny píší vítězové a dokonce je i energicky přepisují, tak je třeba si neustále opakovat, jak se ty dějiny skutečně odvíjely a je třeba se na život dívat bez příkras a demagogií a brát ho, jaký je (a jaký skutečně byl). Před lety mi nedocházelo, co znamená 1 den proti věčnosti – a dnes to již vím, 1 den umožňuje přepsat dějiny a někteří to dobře věděli. Ale zřejmě se nepočítá s tím, že stále žijí pamětníci a ti, kdo mají své prožitky. Proto opakuji, naše území bylo z podstatné části osvobozeno od fašismu Rudou armádou 9. května 1945, což nám dnes přijeli připomenout Noční vlci a na Olšanských hřbitovech je u památníků padlých ruských vojáků v roce 1945 očekávali s láskou lidé, co si jejich poselství váží a cení, a nepodporují přepisování dějin. A je třeba konstatovat, že těch lidí nebylo právě málo, ať už se to komu líbí či naopak nelíbí. Bylo tam prostě plno. Nemohla jsem ani pořádně fotit, neustále se tam někdo pletl, což bylo nakonec neskutečně milé.

Takže jen tolik. Mám-li to shrnout, Američané osvobodili jen malou část ČSR. Rusové v průběhu první poloviny května pak obsadili území Čech, Němci nakonec už jenom utíkali a stříleli kolem sebe (kruté boje se odehrály v předchozích měsících). Nicméně fakta jsou fakta a podle ruských údajů činily ztráty Rudé armády na našem území při osvobozování 140 tisíc obětí proti již zmíněným asi 150 padlým americkým vojákům, z čehož dobrá polovina Američanů „padla“ (na rozdíl od Rusů, kteří od fašistů „čistili) zcela zbytečně kvůli vylomeninám.

Zajímavé je srovnání osvobozených českých území oběma armádami:

Byl to velkolepý den plný pozitivních emocí. Takže na závěr již jen několik mých snímků – byla jsem tam a viděla jsem, slyšela jsem – a jak jsem koupila, tak prodávám – nevěřte všemu, co se říká kolem. Tolik upřímného přátelství a neskrývané radosti ze vzájemného setkání jsem dlouho nezažila:


Zdroj: Blog autorky