Významný srbský politik exkluzivně: O problémech v Kosovu, EU i přátelství s Čechy

Poslanec Národní skupštiny Republiky Srbsko a místopředseda poslaneckého klubu největší vládní Srbské pokrokové strany Zoran Babić exkluzivně pro ParlamentníListy.cz mluví o vyhlídkách na členství v EU, situaci Srbů na Kosovu a Metohiji i o České republice.

Nejdříve k nejaktuálnějšímu tématu. Srbská vláda odmítla podepsat ultimatum Bruselu o „normalizaci“ vztahů s Kosovem. Jaká je vaše ideální představa ohledně Kosova?

Srbská pokroková strana je státotvorná strana, která nemůže přijímat ultimata. Jsme pro dialog, pro dohodu a kompromis. Ani jedna z předchozích vlád tento problém neřešila a na druhé straně zástupci institucí v Prištině pracovali na budování systému. V minulosti jsme měli vlády, které nad tím zavíraly oči a problém zametaly pod koberec.

Současná situace Srbska je velmi těžká a srbská vláda musí udělat kompromis mezi minulostí a budoucností a kompromis mezi tím, co nám říká naše srdce a náš rozum. Bohužel jsme na mezinárodním poli nedosáhli takového pochopení, které si zasloužíme. Na jedné straně chápeme realitu, ale nemůžeme přijmout rozdělení státu. Jsme ochotní mluvit, i když jsou ty rozhovory těžké a chceme, aby život občanů Srbska na Kosovu a Metohiji byl lepší, důstojný a bezpečný.

Na druhé straně musíme zabezpečit život lidí v celém Srbsku a dát jim nějakou perspektivu a tu perspektivu vidíme ve členství v Evropské unii.

Co od členství v EU očekáváte?

loading...

Vnímání Evropské unie bylo dlouhou dobu chybné a důvodem, proč dlouhou dobu klesala důvěru v EU, jsou předchozí vlády, které velmi nezodpovědně sdělovaly data, kdy začnou rozhovory o přístupu k EU a tím vlastně občanům Srbska lhaly. Z druhé strany říkaly, že pouze stačí se do EU dostat a my nemusíme nic dělat a peníze budou přicházet. To je naprosto chybný přístup.

Srbská pokroková strana si myslí, že EU musí začít s novými hodnotami, mnohem lepšími zákony a musíme na sobě hodně pracovat, abychom se dostali k normálnímu bezpečnému státu. Opravdu chceme udělat reformy a v tom vidím největší hodnotu, kterou nám může přinést Evropská unie.

Ptal jsem se na to i z důvodu, že Česká republika je v EU skoro 9 let a její popularita u občanů, ale i u politiků hodně klesá. Dalo by se mluvit o zklamaných očekáváních, která mnozí před vstupem měli. Řada lidí začíná říkat, že by nám bylo mnohem lépe, kdybychom v EU nebyli. Uvažovali jste i o různých rizicích, která EU přináší?

Jak jsem už říkal před chvílí, nečekáme, že Srbsku dá někdo něco zadarmo, peníze se musí vydělat. My chceme pouze to, co si Srbsko zaslouží, tedy aby bylo členem rodiny evropských národů. Sami musíme bojovat proti organizované kriminalitě a korupci. Srbsko vidíme jako pole, které je zanedbané a zarostlé a chceme ten plevel vytrhat, otevřít se mezinárodnímu společenství z jakékoliv strany světa a motivovat je k investicím v Srbsku. Navíc můžeme říci, že v Srbsku je levná pracovní síla.

Chceme tak stabilizovat naši zemi a motivovat zahraniční firmy, aby v Srbsku investovali, vydělali tak peníze a zároveň dali našim lidem práci. Nechceme nic, co si nezasloužíme. Srbsko chce pracovat a vydělat.

Když jsem v loňském roce byl na Kosovu a Metohiji, bylo evidentní, že i kdyby byla vůle, to území nikdy nemůže fungovat jako zcela samostatný stát. Jak si představujete budoucnost Kosova za deset, dvacet let?

loading...

Za deset let, a doufám i dříve, budeme členy Evropské unie, abychom spolu řešili své, nemohu říci spory, ale spíš výzvy, které před námi budou stát a aby občané Srbska na Kosovu a Metohiji žili perspektivně a bezpečně ve společném státu.

Rád bych se také zeptal na současné nejvýznamnější české politiky, exprezidenta Václava Klause a nového prezidenta Miloše Zemana. Můžete o nich něco málo říct?

Přestože jsem vysoko v politické hierarchii, nejsem politik v pravém slova smyslu, jsem spíš politický manažer a zahraniční politikou se moc nezabývám. Ale můžu říct, že se na Českou republiku dívám jako na přítele Srbska a já vám za to přátelství chci poděkovat. Doufám, že budeme mít příležitost ve všem, co nás spojuje, ještě zlepšit a upevnit naše vztahy. I přestože jsme geograficky vzdáleni a rozdílní v myšlení a temperamentu.

Co se týká zahraniční politiky, Srbská pokroková strana se snaží, aby Srbsko bylo jako dům s mnoha vchody a východy. Nechceme se osudově připoutat ke komukoliv. Jsme malá země, kde hodně fouká vítr a přátele potřebujeme všude ve světě a tato vláda na tom pracuje. Nedávno jsme uzavřeli dohodu se Spojenými arabskými emiráty a státy v Africe, které nám jsou historicky nakloněni. Chceme také využít všechny výhody, které máme v Ruské federaci.

Poslanci Zoran Babić, Katarina Rakić a autor článku Radim Panenka

Kdo je Zoran Babić (* 1971)

loading...

Srbský politik, původním povoláním strojní inženýr, v roce 2008 zvolen poslancem za Srbskou pokrokovou stranu (jejím dřívějším předsedou byl současný prezident Srbska Tomislav Nikolić), současný nejsilnější politický subjekt v Srbsku. Je místopředsedou jejího poslaneckého klubu. V parlamentu je též členem skupiny přátelství Srbsko – Česko. Žije v Bělehradě.

Zdroj: EUserver.cz

Čtěte dále:

Hrozí nám kolaps civilizace? Soudruzi z Bruselu si... „Pokud Belgičani pod tlakem nějaké menšiny odstranili vánoční stromeček, tak to není k pousmání, ale je to projev zásadní krize společnosti, která už ...
Divoky Balkan… Su mista, ne daleko od Znojma, kere su tak nadherne, jak Morava, Čechy nebo Slezsko. Žiju tam lidi, keři mluvi slovanskym jazykem, ale je to jiny jazy...
Povinné přerozdělování imigrantů je zločin Všichni, kteří schvalují povinné přerozdělování imigrantů, v podstatě schvalují zločin.  Tlaky na povinné přerozdělování imigrantů do všech států EU p...
Uprchlická krize? Nic než pokračování ideí komunis... Podobně, jako válka je pokračováním politiky jinými prostředky, což je velmi známý citát německého vojevůdce 18. a 19. století Carl Philipp Gottlieb v...
Svoboda slova znásilněná: Proč je vydání historick... Minulý týden jsme se zamýšleli nad tím, proč je trestné vydávat program NSDAP. Dospěli jsme k zásadnímu zjištění, že program nacistický je úplně stejn...
Podle eurobolševických extremistů z Rady pro vysíl... Mít na Evropskou unii negativní názor je stejně legitimní jako mít na EU názor pozitivní. Totéž platí o názorech na euro či přijímání/odmítání uprchlí...
Podepíše vláda „smlouvu o dočasném pobytu“ migrant... To se nám to dějí zázračné věci v té naší „společné evropské chatrči“ bez dveří a s vymlácenými okny! Báječní migranti, které kancléřka Merkelová opak...
Evropská unie nás vydírá: Podporujte cikány, nebo ... Václav Danda se zamýšlí nad posledním nařízením Evropské komise, které nutí náš stát, aby zavedl zvláštní privilegia pro „vybrané etnikum“. Nejrůznějš...
Brutální totalita: V Evropské unii je zákaz svobod... Omezování svobody slova ze strany EU struktur. Jak boj proti "antisemitismu" pomohl k nastolení nové totality "tolerance". Evropská unie nálepka n...
Turecký slib není více než lež, ale to všichni věd... „Opatrný optimismus“ se hned po podpisu vyděračského paku s Turkem změnil v „optimismus“. Tak veřejnosti prezentovali poddanský glejt pantátové z Brus...
loading...