Obsadí Hatefree Song žebříčky českých hitparád?

Iniciativa HateFree Culture má konečně svůj propagační song. V soutěži, kterou výzvou „SLOŽ TO!“ loni v červnu HFC vyhlásila, nakonec vyhrála píseň „Gaštanový med“ slovenské amatérské skupiny Hrana.

Eva Valerie Maxová

Eva Valerie Maxová

Iniciativa HateFree Culture (HFC), spadající na Úřadu vlády ČR pod Dienstbierovo ministerstvo pro lidská práva, se nefláká. Výstavy, Hatefree Zóny, apely na českou veřejnost a antinenávistné videoklipy, to všechno tvoří převážnou část činnosti tohoto spolku, který jen velmi nerad hovoří o způsobu a výši jeho financování.

HateFree Zónu má Česká republika už i na ministerstvu spravedlnosti, může být tedy v klidu. Dost možná a brzy budou sladce růžové samolepky všude kolem nás jako prevence tak často zmiňované a tolik oblíbené nenávisti.

Za chvíli bude naše země vyhlášená tím, že všichni jsme ne GOGO, nýbrž HateFree. Chca nechca.

Iniciátoři HFC dostali nápad a v červnu 2015 vyhlásili otevřenou výzvu „SLOŽ TO!“ pro všechny neprofi hudebníky, aby složili skladby, bojující proti rasismu, xenofobii a oslavující vzájemné soužití a respekt. Vyhodnocení provedla šestičlenná porota, která z 89 skladeb 63 interpretů udělila první místo slovenské skupině Hrana a jejímu songu „Gaštanový med“.

Světlo světa nakonec spatřil svižný slovenský song, podpořený videoklipem ze studia Družina, ve kterém zpěvák opakovaně zpívá vzkaz svým posluchačům:“A ja len nenávidim nenávidím nenávist, pretože nenávidim nenávist…“ Jako na kafemlejnku, pořád dokola.


Velmi důležité je zdůraznit fakt, že hlavními aktéry klipu jsou mladý Rom, neonacista (?), muslimka, securiťák a příslušník vietnamské menšiny, kterému ochotně s nakládáním rozsypaných rolí toaletního papíru pomáhá blond žena. Celý klip je plný lásky, láskyplných úsměvů, flirtujících očních kontaktů, vzájemného pochopení, něžných doteků a nakonec se tu objeví i vřelý polibek, který vás možná bude šokovat. Uvidíme, co na to české hitparády, nakolik svižný hejt song bude slavit úspěch u svých posluchačů.

Výsledný pocit z HF Songu ponechám na každém z vás:

HateFree Culture na svém Facebooku videoklip písně okomentovala slovy: „Co se stane, když se potká Rom, kluk v bombru, muslimka, sekuriťák a….? Neuvěříte! Skončí svět tak, jak ho známe?“(16. 5. 2015)

Nevím, o jakém světě to novodobí bojovníci proti nenávisti, podporovaní mimo jiné Úřadem vlády ČR, mluví. Čeští občané vědí, jaká je každodenní realita. Které minority jsou zde pokládány za více či méně problematické a z jakého důvodu. Nedůvěra je v poslední době mezi lidmi stále častější, a není se čemu divit.

A závěr? HateFree Culture i tímto vítězným songem ve videoklipu z nereálně vykresleného světa, podala české veřejnosti další důkaz o tom, že z nenávisti se dá udělat dobrý byznys, který se ve svých účelových projektech navíc veřejně a drze vysmívá všem slušným občanům této země.


Zdroj: Blog autorky