Kdo vyhrál rakouské prezidentské volby

Otázka zní, kdo to vlastně vyhrál rakouské prezidentské volby. Víme, že Hoferova FPÖ „Rakousko Rakušanům“ sice ještě těsně prohrála, ale koukneme li na volební mapu, lze prognózovat, že jí pravděpodobně patří budoucnost.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

Nejlépe to vyjádřil Petr Robejšek. Nouzově stlučená aliance těch, které spojovalo pouze odmítání Norberta Hofera nebude na politickou obnovu země stačit; brzy se opět rozklíží v šarvátkách o to či ono. Naproti tomu vychází z druhého kola prezidentských voleb blok těch, kteří odmítají trvale vládnoucí oligarchii velké koalice, příliv migrantů a evropskou integraci výrazně posílen a sjednocen. Staronová velká koalice má sice nového kancléře, ale na pozadí výsledku druhého kola prezidentských voleb se neodváží změnit svou politiku vůči migrantům a EU. Hoferova FPÖ bude od nynějška v Rakousku spoluvládnout ještě výrazněji než tomu bylo doposud. Ve Francii je takhle již nějakou dobu „u moci“ Marine Le Pen a v Německu, sice méně výrazně, ale již nepopiratelně, Alternativa pro Německo (AfD). Vzestup FPÖ se nezastaví. Její prezidentský kandidát Hofer sice prohrál, ale za to vzrostly šance jejího předsedy Heinze-Christiana Stracheho, získat mnohem významnější funkci rakouského kancléře.

To, že se Norbert Hofer se prezidentem nestal, má na svědomí také novinářská sebranka nejen z Rakouska, všude byl líčen jako pravicový populista a extremista, který pomalu žere malé děti k svačině. K tomu jako kontrast „zelený profesor“… Asi těžkej demokrat. Van der Bellen je známý svými proevropskými a prouprchlickými postoji. „V těchto volbách jde o směřování země. Jde o výběr mezi otevřeným proevropským Rakouskem, na které můžeme být hrdí, a něčím, co je malé nebo zpátečnické,“ konstatoval politik. Zdůraznil také, že by nepřipustil vládu pod vedením FPÖ, ani kdyby vyhrála parlamentní volby.


A Přípravný výbor Alternativy pro Českou republiku lituje nezvolení Norberta Hofera prezidentem Rakouska. Prezidentské volby v Rakousku ukázaly, že stále více obyvatel si dobře uvědomuje, že stávající zkorumpované politické elity nejsou schopny řešit problémy současnosti – imigraci, islám ani rostoucí aroganci bruselské byrokracie. I když se nakonec podařilo zabránit vítězství Norberta Hofera, nemůže být pochyb o změně společenských nálad. Mocenská změna byla pouze oddálena. Hofer samozřejmě není žádným populistou, jak se nám snaží namluvit zdejší zdegenerovaná média, nýbrž realistickým politikem, který správně a zodpovědně vyhodnocuje trendy a rizika evropské politiky, a Alternativa pro Českou republiku míří stejným směrem. Je jen otázkou času, kdy i Bohuslav Sobotka zůstane se svou servilitou vůči Bruselu osamělý jako onen příslovečný kůl v plotě a Andrej Babiš narazí na limit svého bezprecedentního střetu zájmů.

A Rakouské prezidentské volby na „evropský“ způsob v obraze. Vyhrál ten žlutý. (Bez korespondenčních hlasů) Co myslíte, jaký vklad do budoucnosti to je? A obvyklých pár postřehů z mediálního prostoru.


Zdroj: Blog autora