Nechme samet sametem, pánové a dámy, buďto s nima zametem, nebo oni s námi

Tak šaškec v ÚSTRu pokračuje. Sedím na bedně s dynamitem, říká šéfka archivu archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová. Začíná se rýsovat, že gradující spor o ÚSTR je spíše bojem o tento archiv.

Ten obsahuje prý velmi zajímavá, neřku-li výbušná témata a spisy z let 1938 až 1990. Tedy z období nacistické a komunistické totality. V Česku stále žijí lidé, kteří nemají z nejrůznějších důvodů zájem, aby byly některé informace z minulosti zveřejněny, říká ředitelka kterou chtějí odvolat. S pomocí těchto fondů lze totiž lustrovat státní úředníky, zda nespolupracovali s StB. Odvolaný ředitel ÚSTR Daniel Herman mluví dokonce o politicích, jejichž blízcí či přátelé mohli kolaborovat či spolupracovat s nacisty či komunistickou tajnou policií. Podle některých historiků prý hrozí, že s výměnou managementu ÚSTR hrozí uzavření fondů ABS. Nasvědčuje tomu totiž odvolání Hermanova prvního náměstka Eduarda Stehlíka, kancléře Pavla Žáčka, oznámený odchod ekonomického náměstka Reného Schreiera a podle všeho to bude pokračovat i vedoucími odborných oddělení ústavu.

Tak mi to připadá, že si z nás rudoši zase dělají zadel. Vypadá to, že Dědečkův verš „Už jde rudoch od válu, bože, to jsou zvěrstva, on by chtěl jít pomalu, ale musí zčerstva. Nechme samet sametem, pánové a dámy, buďto s nima zametem, nebo oni s námi“ neztratil nic ze své aktuálnosti. Zvláště když v řadách socdem, které ostatně v historii rudoši už jednou pohltili, se nacházejí pověstní užitečné idioti. A když už jsem zabrousil na pole politické poezie, mám tu ještě básničku Pepy Fouska: „Zapomněl mnohé tento lid a otvírá zpět vrátka. K moudrosti dlouhá cesta je – a paměť? – ta je krátká! Divný národ tihle Češi – i když je pes pokouše, sotva se jim rány zhojí, znovu volí komouše. Potom šlapou jako stádo za srpem a kladivem, anekdoty šeptají si potichoučku nad pivem!“

Titulek redakčně upraven; Redakčně kráceno; Zdroj: paulcynski.cz