Turecký puč nebyl puč, tak jako jejich med není med

Asi jsme všichni zaznamenali turecký puč nepuč a spekulace o tom, že by za pokusem o “puč“ mohl být sám Erdogan. O událostech v Turecku se během pučistické noci protichůdné a nekonzistentní informace přeháněly jako hurikán. Ale jedno je jasné.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

Turecká armáda ztratila schopnost udělat svůj tradiční převrat. Počet vojáků zapojených do vzpoury byl velmi omezený a nevelela jim skupina důstojníků a generálů ve vysokých pozicích, ale (jak už dnes víme), velel jim nějaký plukovníček. Hloupé akce jako ostřelování opuštěného tureckého parlamentu z tanků v noci?! Měla to být nějaká ukázka odvahy a statečnosti?!
gif-banner-havloidi

Proč vrtulník rebelů střílel na vládní budovy – včetně sídla Národní zpravodajské služby a úřadu satelitního systému „Türksat“? Na tyto budovy se při převratech nestřílí a neobsazují se. A proč nebyly ani obsazeny? Hrstka rebelů se neodvážila zaútočit na skautskou pevnost, jen do ní pálili z vrtulníku. Většina zpráv říká, že pučistů bylo jen 500 …! Část praporu. Prezidentský palác se snažilo obsadit … 13 lidí!

Nikdo z médií nezveřejnil požadavky povstalců nebo jejich program. Žádné slogany, manifesty, programy. Hloupé, nějací ozbrojení cvoci začnou terorizovat Ankaru a Istanbul, ani se nesnaží vysvětlit proč. Samozřejmě, že se na ně lidé vykašlali a nikdo jim nevyjádřil podporu. Po tom všem, co se stalo, má Erdogan všechny šance získat od vyděšených Turků moc nového formátu – tuhou prezidentskou republiku, ve které konečně spojí všechny nitky moci v sobě a stane se absolutním samovládcem.

A proto to bylo vše naplánováno a připraveno. Batalion rebelů byl použit „naslepo“, vojáci nechápali, co se ve skutečnosti děje, a proto se aktivně, bez většího odporu, vzdávali. Jedním slovem, jakýsi „nepřevrat“. Imitace. Napodobenina. A na tom všem vydělal jen jeden člověk – Erdogan.

A nyní v Turecku probíhají masové čistky, zastrašená tamní media si nedovolí ani špitnout, EU rozpačitě přešlapuje, neboť do Erdogana vrazila už nemalé politické i finanční prostředky a navíc ji drží pod krkem dvěma miliony syrských uprchlíků, které může kdykoliv poslat do západní Evropy. A do toho se reportér Radiožurnálu ptá jakéhosi analytika: „Myslíte si, že EU by mohla mít obavy, že by prezident Erdogan mohl zneužít puče k potlačení svých protivníků?“


Prý to připomíná film Brancaleonova armáda. Erdogan zajisté tančí mezi vejci Američanů, Merkela, Putina, salafistů, moderních Istambulanek s jejich plastickými reoperacemi hymen, tureckých magnátů vyrábějících pro EU myčky nádobí a renolty, turecké armády s mixem Mustafova osmanského sekularismu a svaté války, o Israelitech nemluvě. No, svolal lid do zbraně a dosáhnul upevnění své kymácející se posice.

A jak napsali v blízkém zahraničí: Pozorne budú tieto stretnutia sledovať aj sunitskí moslimovia. Erdoganova veľkosť a suverenita pri jednaní s neveriacimi psami im bude imponovať. Katar oficiálne, o chvíľu Saudi a trošku neskôr Egypťania budú jeho meno vyvolávať v uliciach. Recep nechá zmiznúť značku Islamského štátu a preberie najschopnejších a najmenej skompromitovaných veliteľov k tomu, aby uchvátil moc v Sýrii a Iraku. Tým sa stane najjednoznačnejším vodcom islamského sveta od čias Sulejmana I. Všetci moslimovia okrem Iránu sa za ním radi zoradia. Demokracia v tomto svete je vtip, potrebujú vodcu.

A král blogerů Laďa Větva shrnul: Kura, to už Lenin věděl, že převrat se začina zatčenim nebo zabitim prezidenta, předsedy prozatimni vlady a obsazenim mostu, telegrafu a nadraži. Pokud ti kokoti začali aji skončili obsazenim mostu, pak je jasne, že to je šaškarna, keru si objednal führer Erdogan k likvidacei zbytku opozice v armadě. Sbohem, Ataturku,..


Zdroj: Blog autora | Kráceno