Nabalzamovaná a pozlacená mrtvola olympijské myšlenky je pořád jenom mrtvola. Zabila ji politika

Máme za sebou Mistrovství EU, Turecka a Ukrajiny v lehké atletice, Mistrovství Evropy dvou metrů ve fotbale, sportovní náhončí právě připravují vskutku nezapomenutelnou Olympiádu v ráji brutálních gangů a nebezpečných nemocí – Riu. Vítejte v „olympismu“ 21. století.

Svatopluk Otava

Svatopluk Otava

Mistrovství EU, Osmanské říše a ruských periférií

„Evropský“ atletický mítink dal vyniknout mnoha sportovcům světové úrovně. Sbírky medailí si rozdělily tradiční atletické „velmoci“ prostřednictvím svých novoobčanů ze všech koutů tmavšího světa a definitivně potvrdily západní dekadenci a úpadek, nevůli individualit podřídit se tvrdému režimu sportovce.
gif-banner-havloidi

Navzdory hromadám peněz, jež plynou jednotlivcům za tvrdou dřinu ve sportovních arénách, navzdory ohlušující reklamě, západní sport rozmazlených konzumentů zkrátka upadá. Nebýt „barevných“ „Angličanů“, „Holanďanů“ či „Švédů“, bylo by to pro náhodně jmenované pilíře „hodnot“ a „demokracie“ prostě bída.

Též naivně pitomé politické rozhodnutí vyškrtnout ruské atlety kolektivně z měření sil nemohlo přinést nic dobrého. Rozdíl mezi „xenofobním“ východem a západem EU se ještě vyostřil. Reprezentacemi původního obyvatelstva svých zemí se mohly prezentovat jen státy jako Polsko, Česká republika, Slovensko, zkrátka Východ. Na dřinu jsou zvyklí i Ukrajinci či Bělorusové. Další , nová, atletická „velmoc“ (hlavně „evropská“) Turecko, si své gladiátory musela poshánět v severní Africe a Jižní Americe.

Chléb a hry pro televizní konzumenty se tak sice konaly, hodnota medailí je díky uměle zredukované konkurenci velmi sporná….

Mezinárodní soustava měr SI sídlí ve Francii (Ale metr se jim moc nepovedl)

ME ve fotbale se také neslo cele v duchu „hodnot“. Ostrakizace ruské reprezentace, jejíž fanoušci si „nepochopitelně“ nenechali napráskat od anglických hooligans, se projevila jak v podmínečném vyloučení Ruska ze šampionátu, tak v politické přípravě na odebrání pořadatelství následujícího šampionátu Moskvě. Výšplechty mezinárodních „autorit“ v tomto duchu a zákaz atletů (možná všech sportovců) na divadle v Riu naznačují další možný vývoj celkem jasně.

Nevůle či neschopnost (těžko říci, co je horší) francouzských bezpečnostních sil zkrotit permanentně zkárované Ostrovany kdekoli vybíjeli výlohy, demolovali hostince, či se rvali s kýmkoli, nad kým měli momentální početní převahu, jen dokresluje „férovost“ měření jedněm tak, druhým onak. O ostudné výtržnosti Chorvatských rowdies při zápase s ČR se netřeba rozepisovat. Jestliže by si dovolili podobné jednání Rusové, byli by patrně za hranicemi „hostitelské“ země, než bys řekl švec.

Jaká bude Olympiáda? Asi – veselá……

A v takovéto „dělné“ atmosféře se nyní chystají sportovci většiny zemí světa do Brazílie. O připravenosti sportovišť a infrastruktury v zemi temperamentních milovníků siesty se nikdo příliš nerozepisuje, Nechme se překvapit. Zato  improvizační schopnosti brazilských gangsterů už částečně médii proběhla. Německý televizní tým byl okraden o svou techniku s troškou nadsázky snad dříve, než letecký speciál v Riu doroloval.

Také zákeřný virus Zika malinko zneklidňuje účastníky Her, takže se všechny výpravy vyzbrojily nejmodernějšími repelenty. A jelikož Olympiáda je hlavně o sbližování národů, také zásoby prezervativů jsou k dispozici prakticky nekonečné. O promořenosti karnevalových krasavic nerůznějšími pohlavním nemocemi není pochyb. Olympijské hry tak budou rovněž jakýmsi multikulturním festivalem kondomů.


Vše perfektně klape, organizátoři v návalu práce snad ani nezaznamenali CIA řízený prezidentský puč, jimž země prošla, show může začít. A přesto se některým sportovcům jaksi zajídá „čest“ hájit národní barvy. Reprezentační dres odmítli tenisté jako Tomáš Berdych či Karolína Plíšková, reprezentaci v golfu nechtějí podstoupit ani sportovci z jiných zemí. Tenistům, golfistům ani jiným se nelze divit. Jakpak by si užili „vysportovaných“ peněz pod stínem doživotní HIV pozitivity, se zrádným virem Zika v krvi či dokonce rovnou s proříznutým hrdlem?

Nakonec to vypadá tak, že kolektivní vinou pronásledovaní reprezentanti Ruské federace budou mezinárodním sportovním politikářům vděční, že je do pseudosportovní, mediální a životu i zdraví nebezpečné džungle odmítli vpustit. Tomu se říká – kouzlo nechtěného.