Putin s Erdoganem vracejí úder: Západ naříká nad tureckým mlékem, které sám rozlil. Prozrazená zbrojařka ISILu kandiduje na americkou prezidentku. A hrátky na Krymu

loading...

Úterní setkání tureckého prezidenta Recepa Erdogana s Vladimírem Putinem v Petrohradě je nutné chápat jako součást širší ruské strategie a pokračování procesu rozsáhlých geopolitických změn, k němuž již delší dobu dochází.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdoğan

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdoğan


Den před tímto významným setkáním proběhl třístranný summit v Baku, na kterém se sešli prezidenti Ázerbájdžánu, Ruska a Íránu. Vladimír Putin se při tom sešel na samostatná jednání s hostitelem Ilhamem Alijevem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním.

knižní e-shop 660x100

Ankara otáčí kormidlo směrem k Rusku

Nejde o nic menšího než o nové rozdávání karet na Blízkém východě, včetně obnovení důležitých ekonomicko-strategických projektů, které navazují na nově vytvářené aliance, jejichž osou je spolupráce Ruska s Čínou. K velkému rozladění Washingtonu se karty rozdávají bez americké účasti.
gif-banner-havloidi

Turecko pomalu opouští západní spojenectví, které se pro něj s přibývajícím časem stává stále méně komfortní. Je to pro Západ tím větší problém, že Ankaru posadil do první linie souboje s Ruskem, a Erdogan si uvědomil, že to není v jeho ani tureckém zájmu. Sice to trvalo, málem při tom přišel o krk, ale zdá se, že už jasně pochopil:

Zpackaný puč organizovaný ze Spojených států bude stát nyní naopak krk léta budovanou (a financovanou) americkou pátou kolonou v turecké armádě a mnoha dalších patrech celé společnosti. Lkaní Západu je sice pochopitelné, ale pozdní.

O Erdoganovi si jistě nelze dělat iluze, ale jeho lavírování mezi Západem a Ruskem má racionální základ. Jenže na „jemnůstky“ zahraniční politiky ve Washingtonu neslyší a nikdy neslyšeli. Znají jen jedinou strategii: Nejde-li to silou, půjde to ještě větší silou. A spuštění mizerně připraveného puče zjevně způsobila panika. Vyvolalo ji sbližování Ankary s Moskvou, s nímž po sestřelení ruské stíhačky („inspirované“ a technicky pokryté Pentagonem) Západ nepočítal.

Navíc lze pokládat za jisté, že převrat selhal také díky informacím ruských zpravodajců. Je-li pravda, že Putin osobně Erdogana varoval, pak není divu, že první Erdoganova zahraniční cesta po potlačeném puči vedla právě do Moskvy. Napovídala by tomu také slova „Chci vyjádřit lásku a dík drahému příteli Vladimíru Putinovi,“ která po setkání pronesl turecký prezident.

loading...

Američané pučisty nevydají

Kdyby vojenský převrat vyšel, tak by jej Erdogan s největší pravděpodobností nepřežil a není vyloučené, že by se Turecko propadlo do vleklé občanské války. Americká letecká základna v tureckém Incirliku, z níž vzlétají americké bombardéry k bombardování Sýrie a Iráku a na níž slouží více než 5 000 amerických vojáků, fungovala údajně jako organizační centrum puče 15. července. Však také ihned po potlačení převratu byla základna obklíčena a její velitel zatčen. Podplukovník Murat Bolat, jeden z účastníků puče, přiznal pro deník Yeni Savak, že jeho jednotka měla zajmout, případně zavraždit Erdogana poté, co se z amerických zdrojů dozvědí o jeho místě pobytu.


Po těchto informacích, které postupně vyplouvají na povrch, je jasné, že vztahy mezi Ankarou a Západem neprocházejí pouze momentální krizí, jak se nám snaží namluvit naše média, ale jde o hluboký „tektonický zlom“. Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou jsou po nevydání hlavy pučistů duchovního Fethullaha Gülena na bodu mrazu. Svědčí o tom i žádost tureckého admirála Mustafy Ugurla, který se podílel na řízení celé pučistické operace z USA. Admirál sloužil ve Spojených státech v misi NATO, a nyní žádá o americký azyl poté, co ho turecká vláda povolala zpět do vlasti, kde ho hodlá postavit před soud za vlastizradu.

Připomeňme, že tento turecký důstojník působil v sídle jednoho z velitelství NATO v Norfolku ve Virgínii. Skutečnost že vysoký generál státu NATO vyslaný do Spojených států žádá ochranu a azyl před jiným členským státem aliance, ukazuje absurdní stav vztahů mezi Tureckem a Severoatlantickým paktem.

Zbrojařka ISIL má jméno Hillary?

Právě na Turecko Spojené státy nejvíce spoléhaly při zastavení postupu prezidenta Asada osvobozujícího s ruskou pomocí Sýrii. Bylo to přece právě Turecko, které ve spolupráci se CIA syrskou válku rozdmýchalo a mělo zásadní podíl na formování islamistických teroristických jednotek bojujících proti Asadovi. Pokud nyní „nový Erdogan“ obrátí o sto osmdesát stupňů, americké dobrodružství dostane ránu do vazu. A může to mít i podstatný vliv na nadcházející prezidentské volby.

Obrovské transfery zbraní, které od roku 2011 proudí do Sýrie na vyzbrojení islamistů, řídila totiž podle posledních informací Juliana Assange z WikiLeaks tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle něho to dokazuje více než 1 700 e-mailů z její pošty. Ty jsou podle něho závažnější než informace v aféře Írán kontra známé též jako Irangate, kde se prokázalo že americká vláda v roce 1987 tajně umožňovala prodej zbraní do Íránu, na který bylo uvaleno zbrojní embargo.

knižní e-shop 660x100

Hrátky s krymským ohněm v evropské prachárně

Američané jsou však zjevně nepoučitelní. Ztrátu Turecka chtějí kompenzovat obnovením napětí na ukrajinsko-ruských hranicích. Podobně, jako když „ve stínu“ olympiády v Pekingu zkusili skrze Gruzii neúspěšně napadnout „měkký podbřišek Ruska“ v Jižní Osetii, chtějí nyní využít mediální šílení kolem olympiády v Brazílii – a nechali Porošenka otestovat útok na Krym.

Mělo to být odpovědí na schůzku Putin – Erdogan. Přitom to bylo právě Turecko, které poměrně nedávno podepsalo s Kyjevem dohodu o výcviku společných diverzních jednotek směřovaných především k akcím proti Krymu, jež je nyní nepochybně passé. Přesto si to vyzkoušejí.

loading...

Diverzní operace Kyjeva, na kterých se významnou měrou podílely teroristické jednotky krymských Tatarů a ukrajinské speciální síly, skončily samozřejmě fiaskem. Útok odrazily jednotky FSB spolu s domobranou dislokované u krymských hranic.

„Ukrajina se uchýlila k terorismu a hraje nebezpečnou hru,“ vzkázal do Washingtonu Vladimír Putin. Po zlepšení vztahů s Tureckem je samozřejmě situace Ruska v oblasti daleko silnější a Moskva to dala jasně najevo: Přesouvá na obranu svých hranic další jednotky.

Hra s ohněm v prachárně – na cizí účet – je prostě oblíbenou americkou kratochvílí. Jak dlouho bude trvat než vyletí do povětří celá?

Mělo by nás to zajímat, protože jsme bohužel její evropskou součástí.


Zdroj: Protiproud.cz

Čtěte dále:

Rozhovor pro VIPosobnosti.eu: Vyměnili jsme totali... Prezident vydavatele skupiny serverů...bez politické korektnosti.cz, Radek Velička je známý svými alternativními názory na politiky a politiku. Jak v ...
Česká kavárna miluje Ameriku, Americká nesnáší Ame... Kavárenští intelektuálové to v éře globalizace nemají snadné. Pražská kavárna nenávidí čecháčky a je ochotna se plazit před naprosto kýmkoliv jen prot...
Jak to že je v Senátu a ne v blázinci? Zdegenerova... Americký senátor John McCain, jenž je považován za jednoho z nejtvrdších kritiků Putinova režimu, včera vystoupil v americkém Senátu a opětovně se vyj...
Podivná kapitulace prezidenta Zemana: Zrada, nebo ... Mnozí pozorovatelé a komentátoři (zvláště zahraniční) dospěli nepřímo k závěru, že když prezident Zeman odvolal (účast na vojenské přehlídce v Moskvě)...
Obyvatelé Krymu: Do teploušské Evropy nechceme!... Volba drtivé většiny krymského obyvatelstva je Rusko a lidé ruské vojáky vítají. Jenže jak nedotknutelná je vůle lidu radoby "demokratickým" mocipánům...
Kyjev se dopouští válečných zločinů. Národní demok... Národní demokracie je znepokojena pokračujícími zbabělými a odsouzeníhodnými útoky kyjevských jednotek na bezbranné civilisty na Donbasu i dalším, v p...
Evropu má obývat podle plánů zakladatelů EU tlupa ... Podstata stěhování národů která právě započala má své pojmenování. Kalergiho plán. Je to ilegální genocida evropských národů pomocí míšení ras. Jedná ...
Amerika: Těsně před výbuchem? Kovboj Bundy prohlaš... Erika Hájková komentuje další vývoj kolem „Pochodu na Washington“, který může mít důsledky, o nichž „ve stínu Ukrajiny“ evropský mainstream mlčí. Zdá ...
Důvody války v Sýrii. Islamisté IS? Vyrobeno v USA... Pro pochopení událostí v Sýrii je nutné představit si národnostní a náboženské složení Sýrie. Výrazným způsobem se promítá do aktuální politické krize...
Nebuďte jejich užiteční idioti: Zapamatujme si ty ... Největším nepřítelem lidské společnosti je bohorovný člověk s neukojitelnou ambicí stvořit sám sobě „ráj na zemi“ i kdyby to mělo znamenat, že nezůsta...
loading...