Zlatej Linux…

Nedá mi to, abych po posledních zkušenostech s tzv. majoritním operačním systémem (pro neznalé = Windows) opět nezvolal: „Zlatý Linux!“ Věc se má tak, že se mi do ruky dostal notebook s operačním systémem Windows 8.1, u kterého „náhle“ přestala fungovat USB optická myš.

Anonymous

AnonymousFungovat přestala po aktualizaci z Windows 8 na Windows 8.1. Tak jsem se rozhodl přijít problému na kloub a zjistit, proč ta myška zatracená nefunguje. Po asi stém pokusu aktualizovat ovladač myšky Genius, kdy to prostě nešlo, jsem se rozhodl hledat řešení na internetu. A ejhle, při zadání dotazu do Google „usb optical mouse driver windows 8.1“ mi vyjelo spousta podobných dotazů z různých fór, včetně toho od hlavního viníka Microsoftu. Prostě myš nefunguje, kupte si novou, podporované jsou ty od firmy Microsoft! Jak to sakra dělají, že přestanou podporovat tuto, dá se říct, důležitou periférii PC? Inu, byznys…
kup-zde

Nainstaluji komukoliv jakýkoliv Linux a opět ejhle, všechno funguje hned, ovladače jsou již součástí jádra a je jen málo periférií (většinou exotických výrobců), které ihned po instalaci svobodného operačního systému nefungují. Ale i na tyhle exoty funguje cesta a lze najít postup. Bohužel, u majoritního operačního systému, který používá skoro 90% lidí na světě a který není zadarmo a nemá žádné otevřené komunitní fórum, je tohle zcela nepochopitelné. Ovšem, pokud vynecháme slůvko „byznys“.

Svobodný operační systém Linux používám již od roku 2004 a dosud jsem nepřišel na to, proč tak nečiní minimálně 80% z celkové populace světa, jež jsou běžnými uživateli. Ponechme stranou odborníky – grafiky, muzikanty, inženýry, co dělají v CAD systémech… Tihle holt musí používat drahý a proprietární software, který vyrábí SW firmy spojené s Microsoftem nebo s Apple. Sice existují na tyto placené aplikace bezplatné linuxové alternativy, ale zvyk je železná košile… Komukoliv, léty zvyklému uživateli Windows, komu jsem instaloval Linux, od té doby jej bezproblémově používá. A to svědčí jen o jednom: Linux je kvalitou o několik řádů výše než Windows a z hlediska bezpečnosti je naprosto bezkonkurenční, tam Windows prohrává na celé čáře. A znovu opakuji: Zlatej Linux!


Zdroj.

Další články k tématu: