To si vážně myslíte, že si Klaus s amnestií nechal od někoho radit?

To je opravdu trestuhodná naivita a absolutní neznalost postupů pana prezidenta. Jak asi myslíte, že by se Klaus dokázal vyšplhat až na nejvyšší příčky naší politické scény a setrvat tam tak bezprecedentně dlouho?

Vždyť i daleko menší šéfové si do ničeho hovořit nedají. Můj bývalý generální ředitel pan Rosenkranz (jméno změněno na vlastní žádost) to k žádným politickým výšinám nedotáhl, pouze stvořil firmu se stamiliónovými obraty každým rokem s tím, že mu peníze koukaly z každé kapsy.

To, že by si někde bral úvěr, bylo pod jeho úroveň a když se naskytla výhodná koupě multifunkčního objektu v Praze Stodůlkách, tak těch potřebných asi sedmdesát miliónů vytáhl v hotovosti a ani se nezačervenal. A vše rozhodoval zásadně sám, jednou jsme mu přeoral jeho koncept emailu a nepřejte si slyšet, jak zuřil.

Já si prostě myslím, že pánové Jakl a Hasenkopf (milá česká jména) nemohli bez vědomí Klause propašovat do znění amnestie ani ň. Prostě nic. Zajisté, chystala se amnestie, duo Jakl Hájek navrhovalo svá řešení a Pavel Hasenkopf je učesal do přijatelná právnické formy. Ale to bylo asi tak vše.

„Velký guru“ Klaus pak sedl, srovnal si vše před sebe, vzal Jaklovy a Hájkovy návrhy (samotná myšlenka amnestie prý pochází od Jakla) vzal amnestii tak, jak ji sepsal. Pavel Hasenkopf a zpracoval ji k obrazu svému. Naprosto stejně jako můj bývalý generální velmi často sebral plody naší práce a v rozpracovaném případu pokračoval sám.

Absolutně nechápu tu dnešní hysterii, protože panové Hájek a Jakl jsou již z Hradu dávno pryč a celá ta akce vypadá, jak když prezident Zeman a jeho věrný druh Pátek, neboli kancléř Mynář pouze hází lidu jakési populistické drobky „dopadení pachatele“ prezidentské amnestie a přitom velmi dobře vědí, že kromě dvoudenního efektu v médiích nemá tento krok absolutně žádný význam.

I středně inteligentní delfín, který se již těší na vystoupení v pražské Libuši, ví, že bez prezidentského podpisu má každý návrh amnestie hodnotu toaletního papíru. Ale i amnestie napsaná na toaletním papíře a podepsaná prezidentem a předsedou vlády platí, bez ohledu, co si o jejím znění myslí pánové Hájek, Jakl a Hasenkopf.

Amnestie prý poškodila mnoho lidí. Jistě, někdo byl okraden, někdo zbit, některá žena znásilněna, někdo oloupen a podobně. Ale to jsou běžné trestné činy, které se dějí neustále, pouze po vyrojení tisíců trestanců na čas stoupla jejich intenzita. Ale ti pachatelé by přece stejně v horizontu dvou let z basy vyšli, nenechali by si je tam na chov.

Pak byli jistě lidé pohoršeni, že ten, kdo podle jejich názor zavinil jejich újmu ušel trestu. Ano, ale třeba paní Rolins docela těsně před amnestií dostala od odvolacího soudu nižší trest, který jí dveře amnestie otevřel. A ten trest soud udělil po zralé úvaze, že primárním viníkem své smrti byl samotný poškozený, pan Rotrekl a vina paní Rolins na té smrti nebyla zásadní.

A další „poškození“ se hlásí. Nemohu opomenout tak často citovaný případ firmy H-SYSTEM. Po emotivním vystoupení paní doktorky Marvanové hned večer 1.1.2013 jsem se na celou věc podíval a zjistil, že hmotně, tedy finančně nemohla amnestie žádného z poškozených nijak finančně poškodit.

Poškození, tedy klienti firmy H-SYSTEM prokázali velkou dávku nezodpovědnosti a lehkomyslnosti. To je třeba říci, i když za to budu vypeskován. Každý, kdo se kdy motal okolo prodeje a koupě nemovitostí ví, jak celý proces probíhá a že až do zápisu v katastru jsou peníze bezpečně uloženy. A to se v tomto případu nestalo ani náhodou.

H-SYSTÉM je akciová společnost v likvidaci a o její veškerý zbylý majetek pečuje konkurzní správce, který už asi 7% pohledávek uspokojil a snad se mu v budoucnu podaří dostat možná až na 20%. To sice není mnoho, ale výše tohoto finančního vyrovnání se s klienty – věřiteli nezávisí ani jedním promile na amnestii.

A že by ti tři amnestovaní manažeři něco spláceli, kdyby nebyli amnestovaní. To je zcela iluzorní, protože i kdyby to dopadlo tak nejlépe, jak by mohlo, dostával by každý z poškozených měsíčně na konto pár desetikorun, asi tak na tři piva.

Zdroj.