Prorůstová opatření jsou fikcí

Rozhovor s přední českou ekonomkou na téma veřejných rozpočtů, prorůstových opatření a eurovalu.

Jak se díváte na daňovou reformu současné vlády? Jsou případné úspory veřejných financí natolik významné, aby dovolovaly zvyšování daní?

Je legrační říkat úspory. Schodek veřejných financí rok od roku roste. Aby růst přestal, musel by být schodek státního rozpočtu výrazně přebytkový, „málo“ přebytkový by kvůli rostoucím úrokům nestačilo. Jenomže my nemluvíme o přebytkovém rozpočtu, ani o vyrovnaném rozpočtu, mluvíme o schodkovém, a říkáme tomu úspory. Nejprve musíme přijít se sníženým státních výdajů tak výrazném, aby byl rozpočet alespoň vyrovnaný.

Stále se hovoří o různých prorůstových opatřeních. Nebylo by efektivnější, nechat ekonomiku a trhy, aby se samy restrukturalizovaly, než stimulovat nefunkční aktivity?

Jistě že ano. To je jen fikce, že existuje něco jako prorůstová opatření. Existují tři skutečné hnací síly růstu: technologický pokrok, efektivita práce a dělba práce. Všechno ostatní má jen krátkodobé efekty, dlouhodobě to nefunguje. Vláda vychází ze zcela chybné premisy, že je v její moci hospodářský růst nějak dlouhodobě zvýšit. Ne, dlouhodobě není, kdyby se na hlavu postavila. Pouze ho zvýšením daní, sražením sociálních dávek nebo zvýšením zadlužení může udusit. Ale tím nemám na mysli jen naši vládu, myslím to jako globální problém.

Jste jednou z kritiček důchodové reformy. Co Vám na ní vadí, a jak byste si důchodovou reformu představovala Vy?

Teď už nic. Vadilo mi, když se mluvilo o povinném druhém pilíři. Povinnost padla. Teď už si nemá nikdo na co stěžovat, protože se může svobodně rozhodnout… A to, že se začalo o druhém pilíři hodně mluvit, mnoho lidí přimělo, aby si začali spořit sami na vlastní pěst, což je ten nejideálnější myslitelný případ.

Prezident Miloš Zeman chce přijetí eura do pěti let. Je to vůbec reálné, a má cenu to plánovat v dnešní situaci – jak domácí, tak celoevropské?

Ne, není to reálné. Zaprvé neplníme a hned tak nebudeme plnit Maastrichtská kritéria. Zadruhé eurozóna o nás nestojí. Zatřetí za pět let dost možná už ani nebude existovat ve stejné podobě jako dneska. A začtvrté veřejnost jak na straně domácností, ta na straně podniků u nás o euro nestojí. Vsadím se, že za pět let euro mít prostě nebudeme.

Ve svém blogu píšete i šancích strany Alternativa pro Německo, která odmítá další transfery peněz německých občanů do krachujících ekonomik eurozóny. Považujete to za lokální záležitost, nebo si myslíte, že může dojít k nějaké celoevropské reakci na politické postoje současných elit?

Vždyť už k reakci na různých místech Evropy došlo. Už loni uspěli ve volbách takzvaní Praví Finové. Řecko se radikalizuje, Španělsko a Portugalsko také. V italských volbách se umístila strana Beppe Grilla, která také lze zařadit do podobné škatulky. Zatím to nepovažuji za zvlášť nebezpečné, ale pokud by se situace radikalizovala ještě víc, už by to nebezpečné mohlo začít být.

Jak se díváte na tzv. euroval, a jaký by měl být postoj České republiky? Mělo by zapojení přinést i nějaké výnosy, nebo jde o čistě rizikovou záležitost?

Pokud se do eurovalu zapojíme, a teď myslím nejen papírově, ale i finančně, po přijetí eura, můžeme jenom tratit. Než bychom z něho mohli peníze potřebovat my, už v něm žádné nebudou. Zato my budeme platit jak mourovatí. Celá koncepce eurovalu je pomatená proto, že euroval je založen na kruhovém ručení; stát A ručí za stát B a stát B ruší za stát A. Pokud by opravdu vznikl zásadní problém v Evropě, nejen kosmetická prkotina typu Kypr, euroval selže.

Zdroj: pravybreh.cz