Fašoun Heger zase lhal

Před chvílí jsem viděl televizní pořad Máte slovo s moderátorkou Jílkovou na téma kouření. Vystoupil zde ministr zdravotnictví Leoš Heger a už poněkolikáté lhal. Řekl, že stát vybere od kuřáků 20 miliard na daních a vydá o tři miliardy více na jejich léčení. Ve skutečnosti stát vybere 80 miliard, to jen pan ministr si ke své cifře nepřipočetl některé daně. Mimochodem, kdyby to bylo tahle nevýhodné pro stát, už je kouření dávno zrušené. Na to dám krk. Ve skutečnosti je státní rozpočet na příjmech od kuřáků fatálně závislý, takže stát kouření jenom omezuje, ale neruší.

Spor je v něčem jiném a kouření to není, i když – sám uznávám – to není nijak povznášející činnost. Jádrem debaty je, že je to první krok v další expanzi státu do soukromí lidí. Jak to řekl v tom pořadu blogger Matějka? Hospoda přece není povinná, tak proč by tam měli chodit matky s dětmi, když se tam právě kouří?

Jinou rovinou problému je, že pan Heger je takový ten hodný pán, který chce pro lidi jen to dobré, to mu věřím, ale na můj vkus se mu přitom příliš lesknou oči. Vsaďte se se mnou, že minutu po prosazení tvrdšího zákona proti kouření přejde do boje za zdravější jídla. Už to konečně říkal, že stát by měl preferovat jídla, kde je méně tuků, a v každé restauraci by měl být jeden nealkoholický nápoj lacinější než pivo. Ve třetí fázi pak začne kontrolovat, jestli cvičíme.

Podobný mustr byl použitý při vytváření zákona o prostituci, který se projednával v Senátu. Pokud bude někdo chycen při souloži bez kondomu, zaplatí 20 tisíce korun. „Panebože, kdo to bude kontrolovat,“ říkal jsem si a pak jsem vystoupil v rozpravě a přihlásil se do kontrolní komise.

Za tu legraci to stojí. Slibuji, že brzy podám zprávu.

Zdroj: pravybreh.cz