Nejsem Cikán, tak nemám svůj vlastní státní svátek!

Že se v České republice Romům nadržuje, je známá věc. Že se toto nadržování zlegalizuje na vládní úrovni je překvapením snad pro každého. I pro mě.

blog.idnes.cz

Jeden z mých Švýcarských přátel mě v pátek překvapil otázkou, zda je pravda, že naši Romové budou mít svůj vlastní hrdinský státní svátek. Polknul jsem nadávku a zdvořile jsem se Yvese zeptal, kde na tuhle pitomost přišel. Odpovědí mi bylo tvrzení, že to v týdnu prošlo naší vládou. A že ten svátek má připadnout na 7 března.

A protože jsou Švýcarská média dobře informovaná, začal ve mně hlodat červík pochyb.
Nechtělo se mi tomu ale moc věřit. Představa, že by osvícený, moudrý a nepopulistický předseda vlády Petr Nečas něco takového dopustil mi prostě připadala jako Sci-Fi.
Jenže ouha. Pohledem do interního zpravodaje ODS jsem zjistil, že Petr Nečas opravdu nechal projít vládou takovou hloupost. I když osobně si myslím, že tohle jednání vlády asi neřídil sám.

Oficiálním zdůvodněním je, že Romové byli za války pronásledováni. Tak se ptám „a kdo nebyl?“.

V tomto případě tedy na základě stejné logiky navrhuji aby ze stejných důvodů byl ustaven státní svátek židům.
Poté katolíkům, členům odboje, a taky možná mému dědečkovi. Když se na konci války zpoza ostnatých drátů vrátil, měl 43 kilo, a než si ho babička dala zase dopořádku, trvalo to rok.
Všichni shora jmenovaní, mají společnou jednu věc, která o Romech moc neplatí. Hodně toho pro svoji zemi a její svobodu dělali a udělali. Mnohdy po celá desetiletí. Dá se tohle generálně tvrdit o našich Romech?
V zrcadle toho, jak státní svátek na počest Romů lehko prošel se zamýšlím, proč podobný svátek členům třetího odboje byl tak velkým problémem. A jak moc proti němu levice bojovala. Přitom právě bojovníci proti komunismu se rozhodně zasloužili o tuto zemi víc.

Takovýto svátek je zásadně nesprávný. Jen bude dál v Romech posilovat pocit, že jsou ublížení a jsou obětmi společnosti.

A že – „JE TŘEBA JIM POMÁHAT“.

Je čas aby se Romové postavili na vlastní nohy. A ne je protěžovat takovýmhle, společenskou většinu diskriminujícím svátkem.

Romové se o takový svátek nijak nezasloužili.

Zdroj: janzima.blog.idnes.cz