Proč vlastně v Praze připravila TOP 09 s ČSSD odsun ODS?

Jak by zaznělo v animovaném seriálu Madagaskar: „Existuje bambilión důvodů proč zajistit TOPce usednutí v roztrůněném trůnu králů Jelimánů na magistrátu“.

Je zjevné, že celá věc není tak prozaická, jak se na nás snaží přenést kdosi, zatím kdosi, myslím toho „uječeného“ mládence, co v posledních dnech mluví do mikrofonu za TOP 09 z Prahy. Důvod je očividný. Politické skomírání předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga (KS) je alarmem pro stranu. Po neúspěšné touze být prezidentem (v rodové historii by to dotáhl nejdále a předsedal by tak pomyslné síni slávy) byl ještě zaznamenán záchvěv z volebního týmu KS ve snaze „navázat plynule“ na rozjetý vlak a doplnit ho o vagón s názvem FÓRUM.

Tak i tak je zjevné, že osobnost KS v popularitě uhasíná, osobně bych už řekla, že vyhasla, neboli usnula. A strana TOP 09 si to uvědomila. Vzhledem k personálnímu poddimenzování strany TOP 09 je evidentně zapotřebí (jak usoudilo vedení strany) se voličům postavit čelem a přinést jim novou, mladou, neokoukanou tvář. Je třeba vyhledat tedy rychle křesílko, které by stranu finančně nezatížilo a „vymodelovat“ novou osobnost – rádoby přirozenou cestičkou. Straně TOP 09 se již osvědčilo, že ze státních křesel se předvolební kampaň „táhne“ lépe (Schwarzenbergovo zázemí v Černínu, ochranka s majáčkem pro rychlé přesuny zcela zdarma, bezproblémové získávání podkladů pro prezidentskou kampaň).

Nový primátor tak bude odvezen a přivezen magistrátním šoférem, bude disponovat špičkově vybaveným tiskovým útvarem a bude disponovat důležitým mediálním i informačním komfortem, který každý kandidát potřebuje – ale na druhou stranu také něco stojí a díky pozici nepotřebuje hradit ze svého (stranického). Ano, jsou to důvody triviálnějšího rázu, nicméně ty praktické. Nový primátor tak bude přirozeně uveden do „společnosti“, celý úřad bude pracovat na něho a on a jeho nejužší tým bude mít prostor se věnovat podprahovému podsouvání voličům pozitiva o jeho práci a výkonu na bázi rádoby pracovních a věcných úspěchů. Protože TOP 09 chybí jiná osobnost, potřebují novou dramaticky a zoufale „stvořit“. Jiná cesta – ta přirozená bývá daleko zdlouhavější, více nákladná a není záruka jistoty úspěchu. Na tento způsob TOP 09 ale nemá čas a ministr financí Kalousek nemůže takto výrazně zariskovat.

Jeho předseda se odpískal sám, kdy jeho zoufalý, řekla bych s nadsázkou pubertální tým, zakládá jakési fórum (podle vzoru Václava Havla) jenomže jak je známo KS na fórech zpravidla pospává – tedy věcně je tento „trik“ opět předurčen po úvodních velkolepých fanfárách k neúspěchu. Kalousek ovšem nenechá nic náhodě a tak se musí chopit opratí a rychle něco vymyslet! Nedovede si totiž zcela správně představit, že tolik rozvrtaný rezort financí by předal stejně jako ministerstvo zahraničí někomu jinému – z jiné politické strany. To by se pak zbytečně mohlo odhalit spoustu nedodělků, autoritativní řízení, no zjednodušeně řečeno úřednický, nesystémový chaos, často využívaný pro osobní profity.

A tak vedení strany jakémusi Topkaři z Prahy dává zelenou k tomu, aby spustil rychlou magistrátní koaliční změnu. Kalousek přeci velmi dobře ví, že již veřejnosti řekl, že může vládnout i s ČSSD i KSČM. Přeci jenom ale nemůže rychle opustit ODS (a LIDEM) ve vládě, tam se již patřičně poučil z chyb Jiřího Paroubka, který svrhl vládu a voliči by mohl být po zásluze potrestán, jako byl Jiří. Praha je ideální příležitost pro Kalouska a věří, že neakceschopná ODS nebude schopna zvrátit mediální obraz. Slabý primátor Svoboda má uvnitř ODS nepopulární pozici, v podstatě Pražáky naštval, jinde ho neznají, a zatímco TOPka dělá, že věk u svého předsedy není přeci důležitý (a přikázala v tomto ohledu mediální slepotu), ODS moc dobře ví, že Svoboda je už přeci jen starší pán a hlavně je tak trochu nováčkem strany.

Kalousek moc dobře ví, že potřebuje do Topky vnést nový a svěží vítr. Že už ministru zahraničí dohořívá politická svíce, že přináší spíše více starostí než užitku, že z jeho roztržky s prezidentem nekouká nic moc dobrého a že za ním leží rezort v totální agónii a znechucení, neboť mediální a trestní kauzy, které opřádají ministerstvo zahraničí, jsou tak průhledně schwarzenbergovými lidmi zmanipulované, že úředníci Černínu už vlastně stříhají metr a jen tiše mlčí…