Těžko už uvěřit, že Karel Schwarzenberg je kandidátem Prahy

Psaly se volby do Sněmovny v roce 2010, celá Praha byla oblepená plakáty s dnes již vyčpělým politikem, Karlem Schwarzenbergem. Psal se rok 2013 a opět celá Praha byla polepená obrázky Karla Schwarzenberga. Zkrátka do dnešního dne se ministr zahraničí tvářil, že je pražský kandidát. Je to ale opravdu tak? Možná ano, možná ale vůbec ne…

Topka vsadila v obou volbách právě na Prahu, v Praze je voličstvo více pravicové, více konzervativní, více ovlivněno centralizovanou mocí a politikou, Pražané jsou velkorysí k těm, kteří se do Prahy přistěhují ať už za rodinou, prací, či jenom z profitu za politickou kandidaturou. Kandidátovi za Prahu – ať už jakémukoliv – dění v Praze není lhostejné – až na jednoho. Na předsedu Karla Schwarzenberga. Jeho kořeny pravdy a lásky jsou najednou ty tam… Jako předseda Topky s jejím vedením dal jasný a srozumitelný signál společnosti, Pražanům. Pravda a láska je navoněný reklamní hit, který používal po dobu své dlouholeté porevoluční kariéry a včera ho oficiálně opustil.

Jak je známo každá reklama se jednou okouká, tím spíš ta zlidovělá. Ovšem zprvu podstata pravdy a lásky byla něco víc, než navoněný reklamní hit. Byla to jistá etapa, jiný směr, cesta k demokracii, cesta od komunismu. Předseda Topky, se doposud jasně nevyjádřil, že tichou podporu komunistů v Praze nestrpí. Tradičně, když se jedná o nepopulárních (Kalouskových) tématech – mlčí. Ba co víc, tiše přihlíží něčemu, kdy se již po druhé musí Václav Havel – ve svém zaslouženém odpočinku zlobit. Jednou to bylo zneužití Václava Havla v předvolební kampani na tričku s přímou řečí: VOLÍM KARLA a nyní levicová Praha (možná s komunisty).

Jestli chce ODS opravdu trumfnout Topku nejen v průzkumech, ale i v reálu, tedy ve volbách, pak by měla předvést zásadovost, nechat nést Topku své důsledky dokonce – s tichou podporou ČSSD a komunistů. Ať se nám představí v plné kráse zkáza Kalouskova překombinovaného plánu na záchranu vlastní strany před principem pravicové politiky v ČR. Pokud by tohoto dostála pražská ODS – opět a nesčetněkrát by potvrdila, že ODS má stále voličům co nabízet. A jistě k tomu nepotřebuje politické klauny, kteří se smějí, když dav jásá a pláče a ječí, když většina cítí nespokojenost.

Není řeč o nikom jiném, než o končícím pravdoláskaři – Karlu Schwarzenbergovi, který už ztratil oporu u těch, co vnímají levicovou Prahu jako něco, co v Praze nikdo nechce. Praha ztratila zastání ve vedení Topky – ve svém Karlu Schwarzenbergovi, který svůj morální kredit (pokud nějaký byl, vzpomeňme si, co vše vylézalo z médií – těch nezaplacených v době prezidentské kampaně) vyměnil za myšlenku setrvat s ČSSD i po volbách v Černínu a v klidu si dál pospávat ve vládním křesle a v tichosti dohlížet na svůj majetek – jak je to všeobecně známo, leč se o tom v tichosti mlčí.

Karel Schwarzenberg svým nezájmem o svoji Prahu ukončil éru Pravdy a lásky. Prozradil nám, že vlastně nikdy nemůže zvítězit, pokud ji v rukou drží… Například on.