Tričko se srpem a kladivem – Nic než povedená recese

Ještě v době Novotnovsko-Havlovské cochcárny jsem ve studentské časopisu četl popis, či definici recese. Doufám, že pánové Veselský, Šrejbr, Skála a další mi prominou, že si nepamatuji všechny detaily, ale vypadaly asi takto:

Jiří Hermánek

Jiří Hermánek

e-shop-ceska-expedice

 • Mírná forma recese spočívala v tom, že na stanici tramvají U Muzea (psala se 60. léta) skupina studentů neustále, proudovou metodou, nastupovala a vystupovala z tramvaje
  Tramvaje tehdy, zpravidla, neměly dveře, které by se daly zavírat. Bylo možno z nich, po dobrém rozhlédnutí vyskakovat nebo naopak zase naskakovat.
  A tak mírná verze recese spočívala v tom, že studenti, musel jich být větší počet, jedněmi dveřmi do tramvaje nastupovala, aby druhými vystoupila a těmi prvními zase nastoupila.
  I když jsem to nikdy naživo neviděl, tak si myslím, že řidič musel být perplex. Ale tramvaje tehdy mívaly průvodčího a ten by ty šašky asi brzy nakopal do prdele.
 • Drsná forma tramvajo-ostrůvkové recese spočívala v tom, že studenti medicíny ukradli na pitevně ruku zemřelého, tu pak pomazali kečupem a pohodili, po příjezdu tramvaje, na nástupním ostrůvku.
  Samozřejmě, museli u toho dělat pěkný rachot a vřískot, aby jim okolostojící uvěřili, že ta krásná dívka, která se tak srdceryvně drží za předloktí, o ruku opravdu přišla.

Nevím, samozřejmě, zda některý tento způsob recese se opravdu uskutečnil nebo jde jen o městskou legendu, ale pravdou je, že dnes někteří mladí jezdí metrem zavěšeni na držadlech a říkají si snad „netopýři“. Ale, dnes máme tu „svobodu“ a tak už to není taková sranda.

Myslím, že to tričko s kladivem a srpem u voleb, byl klasická recese. Protože, co je smyslem recese? No, přece takové konání, aby publikum „čumělo jako blázen“. A po volbách nelze říci, že vlastně celý národ „nečuměl“, což je velký recesistický úspěch.

A současně zde máme jakýsi střet mezi minulostí a přítomností. To, že KSČ byla jakousi „vedoucí silou společnosti“, o tom nikdo nemůže pochyboval. Ovšem nikdo by neměl psát takového hámotiny:

… myslíte, že se bude opět udávat, persekvovat a podobně? Je to celkem nasnadě, vzhledem k tomu, s čím a kým máme co dočinění. Máte z toho radost? Žádný div

http://abelovsky.blog.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A161008_558268_blogidnes&razeni=vlakno

OK. Není to přímo mířeno na jednu osobu, není to, v přenesené Ich formě (v tomto případě Du), ale já mám pocit, že to na jednu osobu mířeno je a tak k tomu mám krátkou poznámku:

 1. Nejvíce udávali anonymové, kteří si nemuseli brát servítky. Lidé, kteří by z toho měli problém nikdy nemohli nesmyslně udávat.
 2. Udávání bylo věcí dolních vrstev společnosti. Jeden kamarád vyprávěl, jak za okupace mělo četnictvo plné šuplíky anonymních udání, která alespoň na čas dodrželi.
 3. A perzekuce? Ty nebyly dílem StB. Ty byly dílem KSČ, které dávala pokyny. To ovšem dnes, kdy má ještě asi tak milion lidí kostlivce ve skříni, není populární.

A KSČM?, pohrobek KSČ? Je marno dumat, pro KSČ tak hladce prošla revolucí. Postačí vzpomenout 29. prosince 1989 a jsme doma (opětovně mi to někdo otříská o hlavu).


„There ain’t no such thing as a free lunchis a popular adage communicating the idea that it is impossible to get something for nothing.“ Přeloženo: V životě není nic zadarmo a to každý, kdo chtěl dosáhnout na stupeň nejvyšší, musel respektovat.

https://en.wikipedia.org/wiki/There_ain%27t_no_such_thing_as_a_free_lunch

A závěr? Nyní u nás funguje pohrobek KSČ, KSČM a myslím, že bylo skoro zbytečné to jméno měnit. Dávné velké křivdy (50. léta) jsou dávno zapomenuta a co se týče křivd let 1969-1989, tak si myslím, že naprosté většině lidí jsou ty křivdy šumaprdel.

Jediní, kdo nemohou zapomenout jsou někdejší zuřiví komunisté, kteří byli po prověrkách vyházeni ze svých pozic a následně se po roce částečně vrátili – naprosto nepochopitelné rehabilitace komunistů – ale těch, biologicky, valem ubývá.

Takže, podle mě, elektorát současných komunistů tvoří lidé spíše mladší, kterým náš současný systém příliš nevyhovuje a touží po lepším.


Zdroj.