Heydrichova poprava vrátila Čechům sebedůvěru a ochromila Němce

Nemám rád sousloví spáchali atentát, ale tvrdím, že parašutisté Jan Kubiš a Gabčík právem popravili válečného zločince zastupujícího SS- Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Na jeden z nejúspěšnějších činů protinacistického odboje mohou být Čechové oprávněně hrdi.

Každý slušný národ si váží svých hrdinů, a proto i každý slušný Čech má v úctě vlastence, kteří zbavili svět netvora Heydricha. „Z hlediska Vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem,“ říká profesor studentům gymnázia ve slavném Krejčíkově filmu Vyšší princip.

Já bych smrt zastupujícího říšského protektora nenazval vraždou, ale zaslouženou odplatou za zločiny, kterých se třetí muž Třetí říše dopustil. Nezapomínejme, že právě Heydrich předsedal v lednu 1942 konferenci ve Wansse nedaleko Berlína posvěcující holocaust, jehož výsledkem bylo šest milionů zavražděných Židů. Ano, Izraelité se stali oběťmi brutálních cynických vražd, nikoliv Heydrich. Ten navíc hned po svém nástupu do Protektorátu Čechy a Morava v září 1941 vyhlásil stanné právo a rozjel masové represe jehož výsledkem byly stovky zatčených a popravených.

Heydrichova smrt před sedmdesáti lety tedy byla logickým důsledkem jeho předchozího života. Dovoluji si napsat, že Čechům tento čin vrátil sebevědomí, které ztratili po zpackané mobilizaci v září 1938.

Naopak silně nalomil povýšenost německých pohlavárů, kteří se považovali div ne za polobohy, mysleli si, že se jim nemůže nic stát a nikdo si k nim nic nedovolí. I proto Reinhard Heydrich jezdil v otevřeném autě a bez ochranky. Ovšem jaksi se ukázalo, že žádný strom neroste až do nebe a přední esesák je smrtelný jako každý jiný člověk. Nacisté dostali strach, že i na ně může dojít a následující brutální represe v Čechách a na Moravě včetně vypálení Lidic byly řáděním poraněného zvířete, které bojuje z posledních sil a ještě dokáže svým protivníkům pořádně natropit.

Zdroj.