Mrtvá ODS, pochována, do hrobu dána a zeminou zasypána…

Souhlasím s tím, že by ODS měla zariskovat. Po zisku pouhých 9,5% v krajských volbách nemá smysl na nic čekat. Navrhoval jsem změnu postojů k EU, skoncování s nesmyslnými a kontraproduktivními útoky na prezidenta Zemana či odvolání stávajícího předsedy Petra Fialy. Nečekal bych ale, že se ODS odváží k uzavírání povolebních koalic s ANO. Tento krok je mnohem riskantnější než ty, které jsem výše jmenoval.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek


Vzhledem ke znění Dejvické výzvě je zřejmé, že nemalá část členské základny si jakékoli spojování s Babišovým hutím ANO nepřeje. Logicky argumentují tím, že spousta voličů tento krok od ODS definitivně odradí. ANO je po voličský elektorát ODS vnímána jako hlavní ideový nepřítel. V mnoha ohledech ještě větší než KSČM, Zelení či TOP 09. Babiš nevynechá žádnou příležitost, jak se ještě dnes opřít do údajných „kmotrů z ODS“, takže se není co divit.

Z tohoto pohledu je vytváření koalic s ANO nelogické a velmi nebezpečné. Problém ODS je, že neví, co si mysl a co chtějí její voliči. Pro férovost je třeba říci, že jako je ve straně mnoho ideových proudů, tak podobné je to i mezi voliči. Není ale přece nic jednoduššího než se voličů zeptat. Testování zákazníků se věnuje mnoho firem a ani to nestojí moc peněz. V otázce vztahů s ANO by ODS prostě neměla střílet od boku.

Ve svém nedávném textu jsem jako jeden z hlavní problémů současné ODS zmiňoval právě vytváření koalic. Konkrétně jsem napsal, že ODS má za současné politické konstelace nulový koaliční potenciál a dokud nezíská aspoň 15 až 20%, nic se na tom nezmění. Vzhledem k propadáku Svobodných a Soukromníků se straně zatím žádný vhodný ideový partner nerýsuje. A zrovna ANO by měla být skutečně až jedna z posledních variant.

Je tedy lepší ucházet se v roli „chudého příbuzného“ o koalici s ANO, jež získala v některých krajích až trojnásobek hlasů či raději zůstat v opozici? Já osobně mám na tuto otázku poměrně jasnou odpověď. Abych ale nebyl až tak radikální, snažím se pochopit motivace těch lidí v ODS, kteří naopak koalice s ANO na krajích obhajují. Není jich totiž zrovna málo a patrně nejsou ve straně menšinou.

e-shop-ceska-expedice

Jedním z jejich argumentů je, že když bude ODS s ANO v koalici, Babiš už nemůže neustále hovořit o ODS jako o straně kmotrů. Dalším z argumentů hovoří o nutnosti „zachránit, co se dá“. Je ovšem otázkou, jakou roli může hrát ODS se svými 6-7% v koalici s násobně silnějším ANO? Jistě, místo ODS by také mohli být v koalici komunisté. Stalo by se tím ale něco? Myslím, že nikoli a kraje by to přežily také.

Obávám se, že vedení ODS toto ožehavé téma silně podcenilo. Hnutí ANO je pro ODS hlavním „nepřítelem“ a s nepřítelem se prostě nespojuje. Ani když je to „jenom“ na krajské úrovni. Jiná věc by byla, pokud by s tím byli voliči, potažmo členové, srozuměni. Jenže právě to si stranické špičky ODS předem nezjistily. Fialu a spol. tak nyní bude pranýřovat vedle médií i vlastní členská základna a nespokojení voliči.


Zdroj.