Francie vyhlásila válku EU, první obětí jsou čeští řidiči

Nevinní jsou vždy prvními obětmi konfliktů, to platí i u posledního bezprecedentního útoku na principy fungování EU ze strany protekcionářských francouzských představitelů. Tentokrát to odnesli čeští řidiči kamiónů.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímekVolný pohyb pracovní síly a zboží, volné a férově nastavené fungování vnitřního trhu a rovnoprávné postavení všech členských zemí je základem fungování Evropské unie. Ať už si o Evropské unii člověk myslí cokoli, toto jsou základní benefity jejího fungování, na jejichž prospěšnosti se asi shodnou zastánci EU i její nejzarytější odpůrci. To, o co se v současné době pokouší Francie (následovaná některými dalšími zeměmi), však podrývá všechny tyto základní principy a záměrně znemožňuje normální fungování volného trhu.
kup-zde

Jak jinak totiž rozumět nebetyčnému nesmyslu nařízení, podle kterého musí řidiči kamiónů projíždějící přes francouzské území na požádání předložit ve francouzštině psané potvrzení o tom, že dotyčný za svou práci pobírá odměnu alespoň ve výši francouzské minimální mzdy. To by snad bylo ospravedlnitelné, a dokonce i správné u zaměstnance z jiné země EU, který svou práci vykonává výhradně na francouzském území a měl by tedy mít nárok na stejnou životní úroveň jako jeho francouzský kolega. Jaký smysl ale takové nařízení dává u někoho, kdo za jedinou šichtu projede evropských států hned několik, není zřejmé. Anebo to naopak zřejmé je až příliš, ale nemá to nic společného s ochranou práv nebohého řidiče, který, chudák, ještě platí za to, že je hůř placen.

Jde totiž o další z neskrývaných snah Francie neférově zvýhodňovat vlastní občany a firmy na úkor ostatních členských zemí EU. A blaho špatně placeného zahraničního řidiče je jen hanebnou zástěrkou takových protekcionistických intrik.

e-shop-ceska-expedice

Za všechny takové nespravedlnosti jmenujme alespoň výši dotací ze společné kasy Evropské unie, které každý rok spolkne černá díra francouzského zemědělství. S tím spojené jednoznačné protěžování a námi všemi dotované zaplavování trhu v celé EU francouzskými potravinářskými výrobky. Přitom český zemědělec si musí vystačit s nesrovnatelně nižší podporou, i když ho trápí stejná sucha a škůdci.

Co by na to asi představitelé Francie řekli, kdybychom i my přistoupili na jejich nekalou hru a začali oplácet stejnou mincí? Kdybychom třeba začali pokutovat dovozce francouzských vín a potravin do Česka? Nebo u zemědělců z Francie vyžadovali předložení česky psaného osvědčení o výši dotací a udělovali jim nemalé pokuty, pokud výše jejich dotací překročí průměrnou výši dotací vyplácených v ČR? Myslím, že by ihned začali důrazně protestovat a ohánět základními principy fungování Evropské unie. Přesně těmi, které teď s pověstnou francouzskou nenuceností pošlapávají, když se jim to hodí do krámu.


Zdroj.