Zapomeňte na Okamuru, Konvičku i Hampla. V čele protiislámského odporu by mohli stanout tito dva drsní „islamobijci“

Internetový server idnes.cz v sobotu publikoval článek, kde informuje o snaze antiislámských stran spojit se dohromady. Ve výčtu patnácti politických hnutí a subjektů však překvapivě nefiguruje Strana svobodných občanů. Vzhledem k protiislámským blogům členů strany Františka Matějky a Luboše Záloma by přitom Svobodní mohli na tomto tématu profitovat.

Josef Provazník

Josef Provazník

e-shop-ceska-expedice

Protiislámská hnutí s výjimkou SPD Tomia Okamury v podstatě pohořela. Ale ani samotné SPD nemá takovou pozici, aby mohla v parlamentu či na krajích prosazovat v oblasti migrační politiky svůj program. Myslím ale, že vedle Okamury, Konvičky či Hampla tady existují i další adepti, kteří by se mohli stát lídrem společné „protiislámské fronty“. Nemají za sebou žádné skandály, udržují si při kritice islámu svoji úroveň a nepodléhají zbytečným emocím.

Matějka: Islám je srovnatelný s nacismem

František Matějka

František Matějka

Prvním z nich je asi nejúspěšnější český bloger František Matějka, který se stal před pár měsíci jedním ze čtyř místopředsedů Svobodných. Matějka je v prvé řadě bloger, ale také solidní rétor a díky jeho pravidelně publikovaný textům jej znají desítky tisíc lidí. K islámu přistupuje kriticky, ale na rozdíl od Konvičky či Hampla s chladnou hlavou a bez zbytečných negativních emocí. Na toto téma v minulých letech publikoval celou řadu erudovaných a zároveň čtivých textů.

Jako šéfredaktor názorového serveru ePortál.cz jsem mnoho z těchto textů přebíral a nejméně v 99% případů s jejich zněním naprosto souhlasím. Matějka například ve svém blogu z listopadu 2013 z mého pohledu zcela správně tvrdí, že „multikulturalismus a integrace jsou stejnou utopií, jako komunismus“. V dubnu následujícího roku potom ve svém dalším blogu konstatuje, že je „islám srovnatelný s nacismem“.

Na Matějkovi je sympatické, že neváhal se svými „radikálními“ názory na islám jít i proti některým svým stranickým kolegům z řad libertariánů, kteří se k tématu závažnému tématu staví poněkud chladně. Loni v létě ve svém blogu s názvem „Libertariáni by měli být první v boji proti islámu v Evropě. Vítězství islámu by totiž libertariánství zadupalo do země“ píše, že „mnoho libertariánů je mylně přesvědčeno, že postavit se tvrdě proti islámu je v rozporu s jejich filozofií.“.

Islám není náboženství, srovnatelné s jinými. Islám je politická ideologie, která má za cíl řídit chod všech (!) věcí a dění na Zemi, a jejíž vrcholní světoví představitelé institut náboženské víry zneužívají k tomuto primárnímu cíli. Islám je přímým ohrožením všech hodnot, na kterých stojí západní civilizace. Libertariáni, aktuálně zejména například ti ve Svobodných, by měli být první v řadě, kteří islám nejen v České republice odmítnou,“ poukazuje dále v tomto blogu Matějka.
kup-zde

Není zapotřebí probírat se všemi blogy, kde se Matějka věnuje tématu islámu. Nicméně si myslím, že s jeho názory na islám nemůže mít žádný příznivce všech oněch patnácti „protiislámských“ subjektů sebemenší problém. Byť zastánci politické korektnosti a ti, co odmítají princip kolektivní viny, by si na něm asi smysli. „Je bezpečnější při těchto východiscích považovat za ozbrojeného teroristu každého Palestince, a být mile překvapen, že jím někdo není, což je jistě pravděpodobné,“ napsal několikanásobný bloger roku v lednu 2014.

Zálom: Islám je ubohý a barbarský

Luboš Zálom

Luboš Zálom

Matějkův stranický kolega a lídr kandidátky Svobodných pro Středočeský kraj Luboš Zálomk islámu přistupuje více filozoficky a snad i poněkud sofistikovaněji. To však neznamená, že by v jeho občas trochu delších a rozvláčnějších textech nebylo jasně řečeno, jaký zaujímá k islámu postoj. „Podobně jako Západ neměl problém správně identifikovat největší hrozby, s nimiž se potýkal během 20. století, tedy nacismus a komunismus, není na místě zakrývat skutečnost dnes: naším nepřítelem je islám,“ napsal Zálom v reakci na teroristické útoky v Nice.

V loňském roce vydal Zálom pětidílný cyklus s názvem Imigrace jako zbraň proti západní kultuře, který by mohl být v podstatě manifestem jakéhokoli protiislámského hnutí na naší planetě. Všech pět textů bylo publikováno na blogu serveru idnes.cz a podle čtenosti a karmy sklidily značný úspěch. Jejich autor v nich opět tvrdě, ale férově účtuje s islámem, který charakterizuje jako barbarský a konstatuje, že je se Západem kulturně nekompatibilní.

Dokázal-li by Západ nad islámem zvítězit, znamenalo by to ukázat mu, že je skutečně ubohý a zoufale neživotaschopný, bez skutečného civilizačního potenciálu. Nositelé této barbarské ideologie by měli příležitost pochopit a uvědomit si, že dosavadní islámská hegemonie byla způsobena nikoliv jeho praktičností a morální silou, ale pouze dočasným nedostatkem vůle a sebevědomí na straně západní kultury,“ píše Zálom v pátém díle.

Zálom se navíc osobně v minulosti zúčastnil akci, které organizovalo sdružení Islám v České republice nechceme a dokonce letos 25. dubna osobně vystoupil na jedné z ideových konferencí. „Máme-li odkázat islám tam, kam patří, tedy na periferii dějin, do pomyslného historického panoptika zla, kde se již jako odstrašující příklad toho, co dokáže důsledná iracionalita, nachází nacismus a komunismus, musíme začít nejprve sami u sebe a svést ve jménu rozumu a svobody jednotlivce rozhodující bitvu na poli etiky,“ konstatoval mj. Zálom.

e-shop-ceska-expedice

Zálom zjevně nerozlišuje mezi „umírněným“ a „radikálním“ islámem, jako mainstreamová média. Jak ukazuje jeho blog s názvem „Nepřítelem je islám, nikoli jen fundamentalisté“, nekompromisní názor na islám měl objektivista Zálom již před migrační krizí. „Stále patrněji se ukazuje že k totalitním ideologiím, které si kladly a kladou za cíl zničit svobodnou společnost, patří i islám. Nikoliv islamismus, islámský fundamentalismus, hnutí ISIL, Al Kájda, palestiští separatisté, ale islám jako myšlenkový proud a ideový systém,“ napsal Zálom v lednu 2015.

Ze stručného výčtu názorů a postojů členů Svobodných Luboše Záloma a Františka Matějkaje zřejmé, že právě i Svobodní by mohli a měli být jednou z vůdčích sil protislámského „odboje“. Na druhou stranu, postoj strany je v tomto tématu rozpolcený, jak ostatně naznačil Matějka v jednom z citovaných blogů, kdy se ohradil vůči svým libertariánským kolegům. Pokud má smysl hledání jakési ideové hráze vůči islamistickým tendencím v ČR, Svobodní by u toho rozhodně neměli chybět. Už jenom proto, že k tomu vedle Záloma a Matějky také  mají funkční organizační strukturu.


Zdroj.