Nový senzační kus Johna le Carré v ostravském divadle

Jsem zaměstnaný člověk a minuty na psaní článku si doslova ukrádám od úst. ale vzpomínka na milého spisovatele špionážních příběhů Johna le Carré, tedy hlavně na jeho tvorbu, protože je stále mezi námi, se mi stále vkrádá do mysli

Jiří Hermánek

Jiří Hermánek


Špion, který přišel z chladu, je asi jedním z jeho nejlepších děl a zfilmován byl už v roce 1965 s Richardem Burtonem v hlavní roli. Tento slavný herec se ale nedožil ani 60 let a klíčovou roli v jeho odchodu z tohoto světa hrála irská whisky, značku bohužel nevím.

Zápletka té knihy a následně i filmu je taková, že z ní běžní diváci mívají v hlavě včelín. Velmi stručně naznačím. Agent MI6 Alec Leamas je po neúspěchu v Západním Berlíně naoko vyhozen z MI6, úmyslně zpustně a pere se, aby byl na pár měsíců zavřený.

Účelem je, aby si ho všimla východoněmecká rozvědka a přetáhla ho na svou stranu. A tam by měl Alec „pustit“ některé informace kompromitující šéfa východoněmecké rozvědky tak, aby byl, jako zrádce, zcela odstraněn z cesty. Tedy fyzicky likvidován svými vlastními lidmi.

Ale při procesu se prokáže, že to celé je jen bouda MI6, která měla úspěšného šéfa zlikvidovat a on je očištěn. Závěrem knihy, filmu a také svého života se pak Alec Leamas dozví, že onen šéf opravdu pro MI6 pracuje a tento neumělý pokus diskreditace ho měl naprosto očistit od jakéhokoli podezření.

A jak to souvisí s ostravským divadlem Petra Bezruče? Věcně nijak, principiálně ale na 100%. Protože to, co se člověk dozvídá, tak nad tím mu skáče zrak.

Pan Prášek si myslí toto:

Podle této konspirační teorie, se kteroui přišli mluvčí hejtman Moravskoslezského kraje, pan Miroslav Novák (‚ČSSD) , pan Ovčáček, a výpady na adresu divadla dorazil Miloš Zeman, měla být na první dámu připravována v rámci tohoto divadelního představení sofistikovaná provokace. To vše za účasti ČS televize a snad i agentů imperialismu a mandelinky bramborové. Jako ve večerníčku „Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni“ , kdy intrikán Kolomajzna vyřvává: „Na císařpána chystají ATENTÁT“ . A vodník Kebule vaří mlhu. Za pomoci médií .Zde a třeba zde. [zdroj]

A já si zase myslím toto. Zdivočelá nekulturní fronta, rozhořčená faktem, že již 13 rokem sedí na Hradě někdo, kdo není z její krevní skupiny a vyhlídka na změnu v roce 2018 jsou nevalné, prostě takto vyvádí.

Nevím, proč bych si měl myslet opak, když ke stejnému účelu a velmi podobným způsobem bylo sehráno toto divadlo:

10. dubna 2016 9:20Při předávání cen Anděl se někteří čeští zpěváci tvrdě pustili do Miloše Zemana. „Nesouhlasíme s tím, že prezident podlézá režimům, které popírají svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí i vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor,“ řekla Lenka Dusilová během svého vystoupení. [zdroj]

Takže, proboha, proč bych si měl myslet, že se chystalo něco jiného? Mělo to proběhnout podle stejného mustru jako Lenka Dusilová v dubnu a nyní mohou zapírat, jak chtějí. Každému soudnému člověku to musí být jasné, ale já jim nabídnu recept podle Johna le Carré:

Takže oni ti divadelníci takovou provokaci chystali pouze a jen jako, tedy naoko. Všechno sice měli řádně připravené, ale vlastně jen tak „na sucho“ protože smyslem bylo vyprovokovat partu kolem Zemana k nepřiměřeně tibetské reakci.

A protože, kdyby to Zemanova parta nezbaštila, tak by vše bylo bez ztráty kytičky, nikdo by se se nic nedověděl. A na mou duši, na psí uši a kočičí svědomí, oni by to ti řádně vychovaní, slušní a bohabojní umělci, kteří si řádně myjí uši a do postele chodí v devět nikdy nemohli myslet vážně.


Zdroj.