Trump už vyhrál, přátelé!

Jestli jste z pražské či washingtonské kavárny, tak se vám to nebude líbit – ale já to napsat musím. Donald Trump už vyhrál. Donald je už teď faktickým vítězem téhle kampaně, ať už ta závěrečná čísílka ve středu ukážou cokoli.

Donald John Trump - Udělejme Ameriku opět silnou | foto: medium.com

Donald John Trump – Udělejme Ameriku opět silnou | foto: medium.com


Hned vám ukážu, proč.

1. Hvězdy. Podívejte se na zástup celebrit, které podpořily Hillary Clintonovou. Je to prakticky celý Hollywood kromě těch, co byli zrovna na záchodě. Jen si to vychutnejte. George Clooney i s paní. Kim Kardashian i se všemi tělesnými součástmi. Leonardo DiCaprio. Jennifer Lopez. Matt Damon. Cher. Beyoncé. Lady Gaga. Katy Perry. Michael Douglas. Will Ferrell. Morgan Freeman. Sean Penn. Christina Aguilera. Barbra Streisand. Richard Gere. Ben Affleck. Katie Holmes. Reese Witherspoon. Snoop Dogg. Waka Flocka (ať už je to cokoli). Demi Lovato. 50 Cent. Michael Kors, co dělá kabelky. Lindsay Lohan, co je krade. Britney Spears. Meg Ryan. Prostě všichni, rozumíte, všichni. Je to největší seznam celebrit, který se kdy podařilo nějakému kandidátovi shromáždit – naprosto neuvěřitelné.

Naproti tomu za Trumpa se postavili prakticky jen Jon Voight, Clint Eastwood a Chuck Norris, přičemž toho posledního mnozí berou jen jako céčkovou celebritu (netušíce, jak smrtelnému nebezpečí se tím vystavují).

2. Prachy. Hillary Clintonová zatím utratila na svou kampaň 897.7 milionu dolarů. To jsou obrovské peníze – za to by i český stát postavil pár desítek metrů cyklostezek, to mi věřte. Naproti tomu Trump dal do kampaně sotva POLOVINU, přesněji 429.5 milionu dolarů. Mimochodem, Hillary posbírala své peníze především od menšího počtu velmi bohatých dárců – velkých korporací a zámožných jednotlivců. Naproti tomu Trump použil hlavně své vlastní peníze a milióny malých darů od „obyčejných lidí“. Což je přesně naopak, než byste u demokratky a republikána čekali.

3. Politici. Za Hillary Clintonovou mluví (v permanentní kampani v různých státech) dva oblíbení prezidenti (Obama a BIll Clinton) a řada vlivných senátorů (Elizabeth Warrenová, Bernie Sanders). Donalda Trumpa naproti tomu zavrhli i mnozí politici z jeho vlastní strany.

4. Média. Drtivá většina médií otevřeně podporuje Hillary. Vlivný HuffingtonPost zpočátku Donaldovu kampaň zařazoval do sekce Zábava, protože ji prostě nebrali vážně. A když ji začali brát vážně, tak to rovnou přešlo do otevřeného boje proti Donaldovi.

No a co tohle všechno přineslo? Podpora kompletního Hollywoodu, kampaň větší skoro o půl miliardy dolarů, zástup spřízněných politiků a téměř jednotná mediální fronta – to všechno bylo Hillary dobré akorát k tomu, že je to podle posledních průzkumů skoro remíza. Nebo jen procentíčko dvě rozdílu.

Jak to můžeme rozklíčovat? Přátelé, jsou jen tyhle možnosti.

A. Hillary Clintonová je sama o sobě tak nepopulární kandidátka, že ji i účinná podpora celého světa vynesla akorát na tenisovou „deuce“, shodu.

B. Podpora celého Hollywoodu a jednotná mediální fronta znamenají v kampani pendrek, nebo jsou dokonce i kontraproduktivní.

C. Chuck je prostě Chuck.

D. Trump odpovídá na hlubší potřebu společnosti, která je tak silná a opravdová, že s tím ani celý oskarovský večírek plný herců nic nezmůže.

Osobně si myslím, že je to od každého trochu. Hillary jeleklá ryba a lidi majíplné zuby politických rad od celebrit, zvlášť když je jich tolik. Chuck je samozřejmě king. No a Trump se evidentně dotýká některých pravd, které intelektuálům nejdou pod vousy, ale které s Amerikou rezonují. Plánovači politických kampaní v Česku, leccos z toho se týká situace i u nás. Přeberte si to, jak můžete.


Odkaz na kampaňové finance ZDE.

Určitě jste si všimli, že v tomto článku neříkám, že Trump je bůh nebo že se Hillary nestane prezidentkou. Hodnotím jen úspěšnost kampaní vzhledem k vynaloženým prostředkům.

Zdroj: Blog autora