Andy Bureš-Babiš: Chci lepší Česko. Ale jen pro sebe. Na vás nechť kálí pes

Chceme lepší Česko. Toť heslo, kterým si Andrej Babiš razí cestu ve volbách. Kupodivu mu to funguje. Ale je země potácející se v krizi opravdu tím, co chceme? Či se toužíme zaprodat velkofirmám a korporacím á la Agrofert?

Andy BáBíš | foto: ceskatelevize.cz

Andy BáBíš | foto: ceskatelevize.czKrize je již dávno zažehnána, ekonomika tryskem roste a přestože máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, převládá u nás blbá nálada. Lidé, nespokojení se svým životem a myslící si, že si budou žít jako prasata v žitě a že stát bude vzkvétat, aniž by při tom oni hnuli jen prstem, nepřestávají reptat. V domnělé víře, že jednoho dne přijde den, kdy jim stát bude utírat i řitě, nepřestávají s věčným stěžováním si, jak jsou na tom zle. Volí tedy nejrůznější falešné spasitele a proroky zářných zítřků. Stále více se tak obávám dne, kdy přijde skutečný ekonomický propad a nová krize. A sleduji-li kroky Andreje Babiše, mám obavy, že tento den se neodvratně blíží.

Neboť co je to vlastně finanční krize? Jak k ní dochází? A jak funguje ekonomika? Je to prostší, než si mnozí dokáží představit.

Dokud lidé utrácí, pumpují peníze do ekonomiky, je dostatek práce a ekonomika roste. Jednoho dne však lidé z nějakých důvodů přestanou utrácet. Do ekonomiky přitéká stále méně peněz a podniky, nemající pro koho vyrábět, začnou propouštět přebytečné zaměstnance. Počet nezaměstnaných roste, kupní síla opět klesá a krize se nadále prohlubuje. Neboť čím více máme nezaměstnaných, tím více máme lidí bez finančních prostředků, tím méně se utrácí a tím více musí podniky opět propouštět. Jednodušeji se to snad už ani vyložit nedá.

A teď mi prosím řekněte, co nastane, až mnozí drobní podnikatelé a živnostníci v zapadlých oblastech na vesnicích či v horách zavřou krám nebo začnou propouštět, poněvadž pro tolik kritizovanou EET nemají prostě prostředky. A nesnažte se mi prosím namluvit, že začnou zavírat jen proto, že do teď neplatili daně. Vím, že podle Bureše je tady každý zloděj. Všichni krademe, jen on čerpá. Ale přiznejme si, že už jen pořízení „Hrabišovy buzerkasy“ něco stojí. Takže co nastane po té, kdy mnohé horské chaty, drobné restaurace a obchody na vesnicích zavřou nebo začnou propouštět zaměstnance? Nu, stačí kouknou o odstavec výše.

Samozřejmě nechci hned strašit hlubokým propadem ekonomiky a finanční krizí, ale zavedení minimální paušální daně (již párkrát se o ni psalo na svobodném fóru a je zmiňována například i zde), kterou bude muset živnostník zaplatit nehledě na zisky či ztráty, tedy jakýsi poplatek za to, že člověk vůbec podniká, této situaci k dobru také moc nepřidá. Spíše naopak. Dovede ještě více podnikatelů, kterým stát neustále hází klacky pod nohy, tak říkajíc na buben. Jako by se zde někdo, kdo si ze státu dělá vlastní velkofirmu, chtěl zbavit veškeré konkurence.

Samozřejmě nechci nijak brojit proti daním. Kde jinde by stát bral prostředky. A neměl bych ani nic proti progresivnímu zdanění, které je důležitým stabilizátorem ekonomiky. Ale chtít po lidech, aby platili za to, že vůbec mají vlastní krámek, a to i v případě ztráty, mi přijde jako dost nelogické a zbytečně buzerující. Zamyslím-li se však nad tím půvabným příplatkem státu, který nyní bude muset uhradit každý, kdo si zamane pořídit vlastní bydlo, docházím k závěru, že se tu z nás někdo snaží udělat naprosto nesamostatné stádo.

A především se musím opět zeptat, kam půjdou všichni ti zkrachovalí drobní podnikatelé a jejich zaměstnanci? Na pracák? A ke komu je šoupnou, když tolik živnostníků hodlá ukončit svou činnost? Nepřispěje to k nastartování nové krize? Především pokud pan Babiš přijde s dalšími úžasnými nápady, jak zlikvidovat pokud možno co nejvíce zbývajících drobných podnikatelů, kterými zřejmě tolik pohrdá.

Ale třebas se najde pár jistých velkofirem, které tyto lidi zaměstnají a třebas i skoupí jejich pozemky. Otázkou jen zůstává, zda nedají do budoucna přednost kvantitě před kvalitou. Když se nám zúží trh a tím i možnost výběru, proč by velké koncerny dodávaly na trh kvalitu, když se pro nízkou konkurenci nebudou muset bát ztráty? Taktéž i narazit na dobrého zaměstnavatele bude zážitkem, když nebude kde hledat lepší.

Jsem si vědom, že vše nyní doháním do krajnosti, ale takhle si opravdu „Lepší Česko“ nepředstavuji. Sám bych byl nejraději, kdyby téměř každý měl svou malou živnost, dílnu, obchod, restauraci, políčko či farmu, o kterou by pečoval s láskou a záleželo mu především na kvalitě. Aby tak měl každý možnost postarat se sám o sebe a nasytit třebas i jen místní trh. Kde kdo by si dokázal vydělat sám na sebe. A stejně tak by si každý vybral, u koho nakoupí dle kvality. Ale pokud má trh ovládnout jen pár velkých korporací nehledících na kvalitu, kde lhostejná konzumní společnost místo lžičky medu raději koupí kýbl hnoje, tak to této zemi žehnej pán Bůh. Ale nad tím se lidé nezamýšlejí. Jediné, co tento národ zajímá, je totiž onen mrzutý fakt, že o pár korun podraží pivo. Ale snad i tato drobná banalita dopomůže k sestřelení pana Hrabiše.


Zdroj.