Zakrvácená evropská charta v podání dnešní kyjevské nacistické junty

Ani zavádění evropských norem není schopna Ukrajina realizovat bez krve. Bývalý poslanec ukrajinského parlamentu a člen Státního výboru pro národnostní menšiny byl agresivními nacionalisty zmlácen přímo na konferenci, kde se zástupci národnostních menšin připravovali na setkání s experty Rady Evropy. Jde o první případ, kdy byla implementace Evropské Charty regionálních či menšinových jazyků poznamenána krví.

Alexandr Barabanov

Alexandr Barabanov


Skupina expertů Rady Evropy dorazila v poslední listopadové dekádě na Ukrajinu, aby zkontrolovala na místě, jak Ukrajina plní Evropskou Chartu regionálních či menšinových jazyků. Během své činnosti se experti setkávali s se zástupci řídících orgánů země, vedoucími národnostních a kulturních spolků, ochránci lidských práv, aby získali si nejširší přehled o naplňování Charty na Ukrajině.
kup-zde

Den před setkáním se zástupci Rady Evropy (RE) zorganizovalo Valné shromáždění národností Ukrajiny konferenci v Dněpropetrovském židovském centru „Menora“, aby sladili své postoje a připravili výzvu ukrajinskému vedení na podporu implementace Charty do ukrajinského právního systému.

Konference byla náhle násilně přerušena skupinou agresivních nacionalistických „aktivistů“, v čele s Viktorem Romaněnko, předsedou organizace „Majdan –Sičeslav-Dnipro“. Zpočátku jen narušovali konferenci, aby vzápětí přešli k násilnostem. Romaněnko napadl bývalého poslance ukrajinského parlamentu a místopředsedu Státního výboru Ukrajiny pro národnostní menšiny Vladimíra Alexejeva, který právě vystupoval. Srazil ho na zem a způsobil mu tržná zranění na hlavě, která si vyžádala chirurgický zákrok. Je vcelku pochopitelné, že žádný dokument za těchto okolností nemohl být připraven.

e-shop-ceska-expedice

Eurointegrace, bezvízový režim… mantry, které si neustále opakuje kdejaký Ukrajinec. V Evropě to však ale naráží na stále větší překážky. Ukrajina není ochotna plnit ani své závazky vůči EU, které podepsala. Stále jen něco požaduje, ale nic neplní. Jedním z příkladů je právě podpis a ratifikace Evropské Charty regionálních jazyků či jazyků národnostních menšin. Na této podmínce EU trvá a není divu, protože je si vědoma, že konflikt na Donbassu začal právě odmítáním Ukrajiny uznat právo národnostní menšiny na svůj jazyk. Ukrajina to odmítla splnit, přestože se jednalo o povinnou evropskou normu.

Právě Rada Evropy uvedla naplnění Charty jako jednu z povinných podmínek pro asociaci Ukrajiny do EU. Ukrajina s tím sice souhlasila, ale ve skutečnosti k naplnění dohody z její strany nikdy nedošlo. Dodejme, že tato evropská norma byla také v Česku implementovaná do zákonodárného systému a žádné problémy to nevyvolalo.

Na tahu je nyní Evropská unie, resp. Rada Evropy. Ignorování násilností při začleňování evropského práva by se mohlo stát poslední kapkou, aby Evropská unie ztratila důvěru ukrajinské i evropské veřejnosti natrvalo.

polados-prepravujeme-vas-byznys