Stropnický reinkarnoval bolševického špicla

Vojenská rozvědka navazuje na tradice komunistovy lidové armády a chce špehovat všechny a všechno. Chce mít právo na do internetových uzlů nasadit „krabičky“, přes které potečou všechna data.

Martin Stropnický - Babišův pucflek

Martin Stropnický – Babišův pucflekVládní návrh zákona, kterým se vláda řadí po bok Jakešovy pologramotné suity, je možná inspirován vzpomínkami komunistického rozvědčíka v důchodu, který na vrcholu své výkonnosti taky dokázal sledovat všechny a všechno.
kup-zde

Komunistovi neuniklo, když jsem dostal pohled z Bolívie s textem „Jahody došly v pořádku“ a podpisem „Waltr“. Velmi rychle mě pak povolal na vojenské cvičení, neobvykle brzy po skončení základní vojenské služby. Tu jsem odsloužil jsem v Dašicích na Pardubicku u jednotky, která disponovala jednou obskurní raketou snad z padesátých let s atomovou hlavicí (schovanou v ruském skladu na českém území) a s doletem 300 kilometrů. S trochou zeměpisné představy je jasné, že tehdejší Rusovy kalkulace počítaly se zničením Karlových Varů, což by dnes mělo fatální následky pro sídlo ruských mafiánů a oligarchů. Jenže tenkrát Vary nebyly ruskou enklávou a atomovka měla zastavit postupujícího Američana a Němce a devastací českého území chránit domovinu ruského mužika. Což bylo tajné, a aby to tajným zůstalo, záklaďáci z Dašic zpravidla ještě 3 roky po skončení vojny nesměli za strejdou na západ. Navíc ani každé další tři roky po cvičeních, na která byli později povoláváni. „Waltrovým“ vzkazem jsem se stal nespolehlivým, takže mě šupito presto poslali na cvičení s jednotkou civilní obrany, ze které jsem těžko mohl vynést tajemství.

Waltrův pohled byl podvrh. Vidina, že mě co tři roky povolají k dašické či jiné raketě a já budu své žádosti o devizový příslib, což byla ještě v roce 1989 podmínka vycestování, neúspěšně opakovat do nekonečna a Eiffelovku nikdy neuvidím, byla deprimující. Požádal jsem strejdu, kterého tehdy pustili sem, zatímco mě omítali pustit tam, aby mi poslal pohled „ze Západu“, který by komunistu znejistil. Strýc Josef to vzal po svém a s humorem. Text karikující špionážní příběhy záměrně zaslaný z exotické Bolívie splnil svůj účel, rakety mi byly zapovězeny. V nějaké tajné místnosti v Praze seděl nějaký jiný strejda, který si pohled přečetl a spustil imunitní reakci bolševického státu. Když si představíte, že se to všechno dělo bez nul a jedniček, jen s pomocí brýlí na čtení a telefonů s líně se otáčejícím kruhovým číselníkem, je to bomba. Ale je to taky hnus charakterizující stát nesvobody.

Nápad ministerstva vsunout krabičky do internetových linek je ještě víc než jen digitální modifikace dřívejšího rozvědčíka v tajné místnosti. Není to přizpůsobení existujících technik sebeobrany státu digitální době, ale kvalitativně zcela odlišná záležitost, napadající snad už od středověké pečetě platný respekt k soukromí, k listovnímu tajemství nebo nedotknutelnosti obydlí. A je nehorázným pokrytectvím tvrdit, že ony krabičky „neopravňují Vojenské zpravodajství sledovat obsah komunikace konkrétních osob,“ jak stojí ve vládní zprávě k návrhu zákona. Možná neopravňují, ale umožňují. Analyzovat data znamená data číst. Všechna(!) data. Adresy odkud kam data proudí i data samotná. Filtrovat je podle jejich významu. Rozhodovat o tom, která data spustí alarm a která „krabičkou“ protečou bez povšimnutí. Číst, sledovat, špiclovat, fízlovat.

e-shop-ceska-expedice

Nemám nic proti zákonem upravenému sledování dat snímáním eletromagnetického pole. Dokonce ani proti (zákonem upravenému) sledování internetové komunikace tak, jak to umožňuje běžné připojení k síti. A ať státní špiclové klidně sledují třeba wi-fi komunikaci. To je už z principu signál, který jeho původce pouští do veřejného prostoru a s možností zachycení nezamýšleným příjemcem musí počítat. Není to tak úplně dopis v obálce, kterou pisatel jasně dává najevo „tohle není pro vás, ale pro adresáta“. Ale nikdo, NIKDO mě nesmí nutit, abych svá sdělení posílal přes centrálu, jejíž pomocí rozhodne, zda je takové sdělení přijatelné nebo ne. Přesně tohle totiž ty krabičky jsou.
Národ cestuje se spuštěnou FB aplikací a zapnutým sledováním polohy svého telefonu, sleduje svůj byt přes internetovou kameru „zabezpečenou“ přednastaveným heslem od výrobce a vůbec dělá spoustu blbostí, digitalizujících a potenciálně zveřejňujících informace o soukromí každého jednoho. Národu nejspíš nepřipadá pár krabiček navíc v nesrozumitelném světě internetových možností taková darda. Jenže to darda je. Je to jako když před zalepením necháváte číst dopis cenzorovi. Jako když před stažením rolety v ložnici nejdřív otevřete okno, a do ulice vykřičíte, co hodláte následující půlhodinku dělat, a pozvete zájemce ke sledování.

Co blbnu, vždyť Američani sledují už dávno všechny a všechno, tak co? No, sledují. Jenže spíš jako digitalizovaní císařpánovi špiclové, co v hospodě naslouchali, zda někdo nekomentuje, jak na císařův obraz kálejí mouchy.

Nedonutili Apple k dekodování teroristova iPhone. Nezastavili TOR, nezabránili WhatsApp šifrovat zprávy, nedonutili výrobce instalovat do zařízení „zadní vrátka“. Možná zachytili obrázky u pedofilního správce nějakého datacentra a za mlčenlivost dostali administrátorský přístup. Možná dokonce někde přeštípli drát a NSA vřadila své „krabičky“ do kabelu. Ale nic z toho lidem nevnutili jako zákonnou iniciativu pro dobro národa. Rozvědky a vůbec všichni fízlové na celém světě určitě dělají hnusné věci. Avšak krabičky povinně instalované poskytovateli připojení jsou realita putinovského Ruska.

Mám kamaráda s prověrkou na stupeň tajné. Už ho nebaví sedět na místě, kvůli kterému o sobě musel prozradit kde co státu, v němž hraje prim STBabiš, kde ministr obrany odpovídá za farizejské zdůvodění potřeby krabiček čínskou a ruskou hrozbou, zatímco prezident ruské a čínské agresory adoruje. A tak že prý vyzkoušíme, jestli mu prověrku seberou, až mu začnu posílat vzkazy typu: „Jahody došly v pořádku. Waltr.“ Uvidíme. A i když ta zákonná zhůvěřilost neprojde, aspoň vyzkoušíme, jestli Stropnického pohůnci už taky nechytili pod krkem nějakého pedofilního správce datacentra.

polados-prepravujeme-vas-byznys


Zdroj.