Vzkaz cikánům z brněnského Cejlu: Bydlet není právo, ale výsada

Tento komentář je reakcí na situaci ohledně plánovaného vystěhování pěti stovek obyvatel v lokalitě kolem ulice Cejl v Brně.

cikánské ležení na Cejlu

Tento komentář je reakcí na událost, která se stala v Brně v úterý 6.12.2016. Dle zpravodajského serveru www.idnes.cz pochodovalo v úterý večer ulicemi Brna asi dvě stě lidí, aby vyjádřili nesouhlas s tím, že firma Dolfin R.E. – Zábrdovice 1 neprodloužila po Novém roce nájemní smlouvy pěti stovkám obyvatel v sociálně vyloučené lokalitě kolem ulice Cejl. Těm hrozí, že nebudou mít kde bydlet, protože byty shánějí jen velmi těžko.

Ačkoliv nemám o celé situaci mnoho informací a musím se tak spokojit s tím, co jsem se dočetl ve výše zmíněném článku, vím i tak dost na to, abych účastníkům této demonstrace vzkázal následující: Bydlet není právo, ale výsada! Je to výsada těch, kteří mají vůli chodit dnes a denně do práce a stát se pány svého osudu. Je to výsada těch, kteří když práci nemají, aktivně ji hledají. Je to výsada těch, kteří ze svých příjmů přispívají do veřejných rozpočtů. Je to výsada těch, kteří najdou dostatek odvahy a zaváží se na desítky let ke splácení hypotéky, aby mohli bydlet ve vlastním.

Některé z argumentů demonstrujících by snad mohly obstát v době vysoké nezaměstnanosti, ale ne dnes. Pokud by totiž oni nebozí lidé, kterým hrozí vystěhování zabloudili do okrajových částí města, kde se nachází průmyslové zóny, zjistili by že téměř každá výrobní firmy shání pracovní sílu a nabízí plat, za který se dá pořídit to údajně nedostupné bydlení na komerčním trhu.

Možná vůbec nejdůležitější informací v celém článku je však zpráva o jednání jednatele firmy vlastnící tyto nemovitosti s náměstkem primátora. Vystěhování se totiž nebude týkat nájemníků, kteří platí nájem. Nepotřebuji už vědět nic víc. Lidé kterých se vystěhování týká by tedy rádi bydleli, ale platit se jim nechce. Zkuste raději místo demonstrování sepsat životopis a obejděte místní firmy, nějaká ta práce se jistě najde. Pak budete mít i onu výsadu bydlet.


Převzato bez vědomí autora v rámci úřední a zpravodajské licence dle § 34 Zákona 216/2006 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským | Titulek redakční