Babiš není naiva, všech naivů futrál. Ale ani Svatá Dala…

Je to jen racionálně uvažující obchodník a politik, který asi tak o 250% předčí své nejen obchodní, ale i politické okolí. Nevolil jsem ho, ale musím říci, že o tom velmi vážně uvažuji. Nezabývá se totiž kravinami…

Jiří Hermánek


Jako je stále opakované a už naprosto trapné strašení Ruskem. Vyvolávání nenávisti k Putinovi, na které stejně naprostá většina lidí bzdí, ale zabývá se tím, co je důležité. A tedy, ač rodem Slovák, stará se o blaho tohoto státu.
kup-zde

EET (elektronická evidence tržeb), která je hitem některých a současně nenávisti mnohých, se v mnohém podobá Kupónové privatizaci. A sice v tom, že ta věc není a nebyla nikde ve světě předem řádně vyzkoušena. To však ale neznamená, že je z morku kosti špatná.

„Kupónovka“ přinesla mnohým malé jmění a druhé o něco málo okradla. Ti, co investovali individuálně, většinou vydělali několik set tisíc a ti, co investovali do fondů, přišli většinou jen o pár tisíc.

O víc přijít nemohli, protože takové peníze nikdy neinvestovali. Ty vyšší ukradené částky, miliardy, byly již výnosem z kupónové privatizace, nikoli však počáteční investicí do ní.

„Kupónovka“ nikde vyzkoušená nebyla, znamená to tedy, podobně jako EET, že obě jsou nebo byly špatně? Vždyť paj by vůbec nešlo nějakou novinku zavádět. A kromě nevyzkoušenosti jsou proti EET dvě „zásadní“ námitky:

Technické námitky jsou okolo dosažitelnosti připojení na Internet a jsou, podle mě velmi silně zveličené. Mnoho domácností má již dnes, bez EET, připojení na Internet a podnikatelé by asi měli být pokryti z 99,99%. Nějaké chajdy na horách, bez telefonu a pokrytí mobilním signálem bych obstrouhal.

Finanční námitky jsou možná závažnější. Ale argument, že kvůli EET skončí vesnické hospody bych zas až tak vážně nebral. Většinou asi jde o podniky, kde se ty „daně mydlily, jak to šlo“ a je obava, že teď už to nepůjde a proto hurá „pryč z podnikání“, když od mě chtějí, abych svůj zisk zdaňoval.

Zaujaly mě některé pasáže z článku pana Stanovského: Účtenková loterie = předvolební kampaň od ANO? a to dokonce už perex. Pan Stanovský píše:

…získat sběratelé účtenek ceny od dvaceti tisíc do milionu korun nebo dokonce auto…Zdroj: http://stanovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=574351

Což je trochu úsměvné, protože za milión mohu mít až čtyři auta té nejlevnější kategorie.

Jde o další nehorázný Babišův počin, kdy podnikatelé zaplatí provoz této účtenkové loterie, odvedou co nevvyšší daně státu a nebudou z toho všeho mít vůbec nicZdroj: http://stanovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=574351

Tak tady jsem lehce zmaten, protože pan Stanovský, jakoby tímto podnikatele nabádal či chválil za krácení daní. Protože, jak si vysvětli část věty „odvedou co nejvyšší daně státu a nebudou z toho mít vůbec nic„?

To, ať se ně mě nikdo nezlobí, přímo zavání výzvou ke krácení daní. Ne, že bych byl takový Mirek Dušín a nikdy daně „neoptimalizoval“. Kdysi jsem synkovi z firemních peněz zaplatil autoškolu včetně náklaďáku a finančák mě „vyhmátl“ a byla z toho pěkná pokuta.

V diskuzi k tomu článku se objevila taková docela perla od pana Karla Kameníka:

Já mám pocit, že podnikatelé odvedou to, cio už měli odvádět dávno předtím, nebo se pletu? Pištěli, jak jsou poctiví a už mají vymyšlenu spoustu triků, jak ty daně neplatit.

Malá zkušenost ze včerejška, pět minut po zavíračce, ještě bys něco chtěl? Dobrá, dej 100,- Kč a pak se budeme bavit o objednávce.

Samozřejmě, šlo asi těch 500,- mimo kasu a mimo EET. Jinými slovy, takováto objednávka by šla mimo kasu i bez EET a podnikatel by zisk z ní ani tehdy nedanil.

Nemyslím, že světem obchodu protřelý Andrej Babiš, by si myslel, že pomocí EET zachytí 100% všech zdanitelných plnění. Tak naivní jistě není. Ale myslí si, a možná má i pravdu, že ty daňové úniky o něco sníží a tak těch slíbených pár miliard do rozpočtu.

Tedy, on to není jen pár, ale:

Do šedé ekonomiky se obecně řadí činnosti z nichž plyne příjem, který není hlášen příslušnému úřadu a není tak zdaněn. Odhad celkové míry šedé ekonomiky v Česku provádí Český statistický úřad. Podle údajů z roku 2013 jsou v ČR odhadované nepřiznané příjmy zhruba 170 miliard korun ročně. Podle odhadů ministerstva financí EET zvýší výnos veřejných rozpočtů u DPH po plném náběhu o zhruba 18 miliard korun.

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/eet-muze-mirne-omezit-sedou-ekonomiku-problem-ale-nevyresi_406216.html

Což nemusí, vzhledem k již napsanému, být tak nerealistický odhad.

polados-prepravujeme-vas-byznys


Zdroj.