Přežije ODS rok 2017?

Před několika týdny jsem uložil téma ODS dočasně k ledu a věnoval jsem se s nemenší láskou a péčí neziskovkám. Ale naší skomírající skoro pravicovou stranou jsem se zabývat samozřejmě nepřestal. Volal a dopisoval jsem si mezi tím s některými jejími členy a zjišťoval, jaké ve straně panují nálady.

Ilustrační snímek


Bez Dona Pařiče by Fiala neuspěl

Rok před dalšími podzimními volbami není situace ODS rozhodně růžová. Strana není jednotná v názoru na Evropskou unii, uzavírání krajských koalic s ANO, svého bývalého předsedu Václava Klause, ale neshodnou se bohužel ani na tom, jestli straně prospívá předseda současný. Tedy Petr Fiala. Jak jsem zjistil, mnoha členům vadí už samotný způsob, jakým se Fiala dostal do čela strany. Stalo se tak jen pár týdnů poté, co se stal oficiálně jejím členem.

Něco takové je rozhodně nestandardní a budoucí předseda musel už od začátku počítat s určitým handicapem. Ten je zvýrazněn i tím, že jej pro ODS v podstatě objevili současný předseda oblastní rady Brna Libor Šťástka a především zdatný manipulátor a prvotřídní zákulisní hráč Pavel Blažek alias „Don Pařič“ či „Don Pablo“. Tvrdit, že je Fiala jen loutkou v rukách advokáta a bývalého ministra spravedlnosti  Blažka, by bylo jistě přehnané, ale…faktem zůstává, že bez jeho podpory by stranu nikdy ovládnout nemohl.

Skutečný vůdce musí vyrůst uvnitř strany a členská základna by za normálních okolností jen stěží akceptovala něco jiného. Brňák Fiala naštěstí měl a má Brňáka Blažka. Než se jel současný vůdce ODS představovat do jednotlivých regionů, Blažek tam vždy přijel před ním a vše předem dohodl. Fiala potom jen dorazil, přednesl svůj profesorský projev a bral za samozřejmost, že pro něj všichni zvedli ruku. Je s podivem, že mu to při jeho inteligenci nebylo divné.

Patrně ale bylo vše dopředu naplánované a Blažkovi dal v tomto ohledu zcela volnou ruku. Mít na své straně právě Blažka se uvnitř ODS jistě vyplácí. Zvnějšku se však někdo jako on musí jevit spíš jako závaží. Posuďte sami. Blažkovo jméno figuruje v podezřelé kauze pasáže Jalta na Dominikánském náměstí v Brně, kam se měli před lety přestěhovat úředníci. Před deseti lety město získalo tuto pasáž nevýhodnou výměnou za pozemky a domy.

Další roky strávilo město tím, že se snažilo zchátralé pasáže zbavit. Podařilo se to nakonec až letos v červenci. Směna byla podezřelá už od začátku, protože rada města tehdy o všem hlasovala tajně a opozice již neměla čas prosadit veřejné hlasování. Soudce brněnského krajského soudu Michal Ryška v roce 2007 konstatoval, že celý případ „vykazuje nepochybné rysy korupčního jednání“. Přesto za toto jednání nebyl nikdo potrestán.

A to není zdaleka vše. Jméno Pavla Blažka figuruje i v kauze trolejbusové vozovny v Brně-Komíně, o jejíž vlastnictví se magistrát dlouhé roky soudil se společností Stavex Brno. Stavební společnost později zkrachovala a konkurzním správcem byl ustanoven advokát Pavel Blažek. Případ se dlouho táhl a Blažek se mezitím stal zastupitelem a předsedou ODS Brno. Nakonec se sice své funkce vzdal, ale se značným zpožděním.

Proč Černochová ostrouhala?

Blažka mi jeden dlouholetý člen ODS popsal jako špičkového technologa moci, který je asi nejlepším zákulisním hráčem ve straně. Možná právě i díky jeho schopnostem se drží nepříliš respektovaný Fiala stále v čele. Bez toho, aby čelil otevřené vzpouře. Byť, jak mi bylo řečeno nejmenovanými členy z oblastí, vnitrostranický puč by jim rozhodně nebyl proti srsti. Souhra dua Fiala-Blažek ale zatím, naneštěstí pro ně, funguje bezchybně.

Blažek Fialu v podstatě „udělal“ a ten mu to náležitě oplácí. Ukázalo se to například před zhruba třemi lety, kdy poslankyně Hnyková serveru ParlamentníListy.cz vykládala o dvou nejmenovaných poslancích, kteří sotva trefili do dveří. Jejich jména odmítla prozradit, ale naší redakci se to podařilo. Jedním z nich byl právě Pavel Blažek, přezdívaný Don Pablo či také Don Pařič. Ačkoli se podle našich informací jeho opilecká eskapáda Fialovi hrubě nelíbila, nevyvodil z ní žádné důsledky.

banner-cex-660x220

Přitom Blažek je svojí zálibou k alkoholu proslulý a nešlo zdaleka o první podobný incident. Přesto ani tato aféra spojenectví obou členů ODS nijak neohrozila. Důkazem budiž rozhodnutí předsedy strany vyslat Blažka do Vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Ačkoli původně měla v komisi logicky působit Jana Černochová coby členka výboru pro bezpečnost.

Brno je unikát

Další z dlouholetých členů ODS, čtyřicátník ze severu Moravy, zase zazlívá Fialovi to, že před vstupem do strany vůbec neznal vnitrostranické mechanismy a fungování reálné politiky. Vadí mu i to, že Fiala není dostatečně pravicový. „Jak by jinak mohl zvednou ruku pro to, aby bylo v sedmnáctičlenné Oblastní radě Brno  více místopředsedů (8+ předseda) než řadových členů?,“ uvedl můj zdroj a měl pravdu. Něco takového v jiných oblastních radách ODS nemá obdoby. A to jsem si jich prošel hodně.

Stranu však nerozděluje jen názor na předsedu Fialu. Spoustě členů vadí mediální výstupy Miroslavy Němcové, pod jejímž vedením získala ODS v posledních parlamentních volbách ostudných 7,72%. Jak jsem naznačil na začátku, neshody panují i nad postojem strany k Evropské unii. Samotný Fiala hovoří o reformách, ale to považuje celá řada jeho spolustranníků za naivní a nereálné.

Jeden z mladších členů ODS ze Středočeského kraje byl rozhodnutý své členství ve straně už neprodlužovat. Vadí mu vedle výše zmíněných věcí i zhoubný vliv pravdoláskařů a hysterické nazírání na Rusko. „Mám ještě čas do léta o tom popřemýšlet. Pokud nakonec zůstanu, tak spíš jen ze zvědavosti, jak to celé dopadne,“ sdělil mi mezi řečí s tím, že cítí mezi svými kolegy z oblastí značnou únavu a rezignaci. „Řada lidí si platí členství čistě ze setrvačnosti,“

Straně chybí lídři

Jiný člen ODS, tentokrát jde o podnikatele bydlícího poblíž Prahy, mi dokonce sdělil, že se do příštích voleb pro stranu nehodlá nijak výrazně angažovat. Přitom v posledních dvaceti letech patřil v rámci volební kampaně k aktivnější části členské základny. Je přesvědčen, že strana nenabízí pro voliče žádné pořádné lákadlo. „Jen s kritikou Babišova EET si nevystačíme. Lidi to vlastně ani moc nezajímá a někteří jsou dokonce rádi, že Babiš všem těm údajným zlodějům zatne tipec. Co jim můžeme nabídnout?“ uvažuje nahlas.

Obdobný postoj zastává jeden ze služebně mladších členů ODS, který bydlí ve větším městě západních Čech. „Upřímně řečeno, kdyby začala současná ODS v průzkumech výrazně stoupat, bylo by to špatně. Samozřejmě chci, abychom získali 30% a sestavili vládu. Ale to při současném personálním obsazení vedení a nabízeném programu považuji za sci-fi. Nejenom já, ale spousta lidí na oblastech doufá, že dopadneme zle. Pak snad přijdou změny a posuneme se dál,“

V ODS je asi osm let, ale letos ve slabé chvilce poprvé uvažoval, že by vystoupil a na všechno se vykašlal. „Napsal jsem si na papír všechna pro a proti. Nakonec těsně převážila pro a tak zatím zůstávám. Upínám se k příštím volbám,“ říká mi s prosbou, abych ani nenaznačoval, v jakém městě bydlí. Podle jeho názoru je největším problémem ODS absence lídrů na krajích i v oblastech. „V zákulisí je každý hrdina a všechno ví. K mikrofonu se už ale pak nikdo nehrne. Tam mluví jen ti, co mají prázdné kecy,“

Opozice uvnitř strany sílí

„Staří pardálové se fakt drží a nějakých změn se přímo děsí. Kéž by všichni už konečně odešli na zasloužený odpočinek. Hodně členů na oblastech si právě kvůli nim myslí, že nemohou nic změnit. To je ale zase podle mě omyl. Musí se jen chtít a něco pro to udělat. ODS je samozřejmě demokratická strana a i řadový člen má své slovo. Jen by mezi námi nesmělo být tolik posránků a stádních typů, co hlasují vždycky s většinou,“ konstatuje ve značně kritickém tónu.

Rezignaci a pocity zmaru jsem zaznamenal u více členů ODS, se kterými jsem hovořil či si dopisoval. Sdíleli se mnou nikoli jen pocity své, ale i svých spolustranníků, se kterými se schází pravidelně na sněmech nebo oblastních schůzích. Panuje mezi nimi shoda v tom, že takhle už to dál jít nemůže a „něco se musí stát“. Zároveň však tuší, že jejich pozice zatím není natolik silná, aby se mohli uvnitř strany výrazně prosadit proti současnému vedení.

Petr Fiala nedávno hovořil za uzavřenými dveřmi o tom, že by ODS mohla v příštích volbách získat až 15%. Chápu, že správný vůdce musí svým kolegům vlévat čerstvou krev do žil. Jen málo z těch, se kterými jsem hovořil, však jeho optimismus sdílí. Netvrdím, že si všichni přejí sesazení Fialy a změnu kurzu strany o 360 stupňů, ale je jich určitě víc, než by si vedení přálo a než by bylo zdrávo ve straně, která chce aspoň navenek hovořit jedním hlasem.

polados-prepravujeme-vas-byznys


Zdroj.

Štítky: