Cikáni křičí „diskriminace“, ale někteří nikdy nebudou pracovat…

Cikáni nikdy makat nebudou, jen maj natažený ruce, řvou o diskriminaci a ploděj děti kvůli dávkám…“ dočteme se v moha diskusích. Pro vládní činitele je autor takového textu automaticky rasista, nejen proto, že „hází všechny do jednoho pytle“

Michal Malý

Prý se nesmí dělat statistiky podle národnosti či etnika. Jak ale bez nich má být řešen problém zapojení Cikánů do většinové společnosti? Kolik procent jich pracuje a kolik ne? Kolik jich nepracovalo nikdy a proč? Kolik procent se prokazatelně a opakovaně ucházelo vážně o práci a kolik jich bylo odmítnuto? Kolik bylo zdevastováno a vybydleno poskytnutých bytů? Tyto statistiky se údajně nesmí vést. Jak ale bez nich někdo může tvrdit, že je u nás rasismus, že u nás Cikáni nedostanou práci z důvodu rasové diskriminace? Jak to, že v ČR žije 120 000 důchodců s důchody pod hranicí životního minima. Kolik Cikánů žije pod hranicí chudoby?

Jak to, že v ČR je více jak 130 proromských neziskovek, do kterých každoročně natečou miliardy? Podle Českého statistického úřadu obdržely všechny neziskové organizace například v roce 2012 od vládních institucí přibližně 14,086 miliard Kč. Ano, nejvíce do sportu, ale je třeba si uvědomit, že částka je rozdělena mezi cca 12 000 sportovních jednot. Fajn, ale vyhodnotil kdokoli z vlády účelnost „investice“ do více jak 130 proromských neziskovek, která je údajně kolem miliardy?  Pokud by se tyto peníze nesmyslně nelily do daných neziskovek, mohl by stát každému důchodci, který má důchod pod životním minimem tento důchod zvednout měsíčně cca o 1 000,- Kč.

Vloni, v pátek 19. listopadu jsem se podruhé narodil a popsal jsem to ZDE a ZDE. Ale ve FN Motol jsem zažil i něco jiného, co mi mimo jiné udělalo radost. Tedy, udělal mi ji jeden člověk. Ležel jsem na kardiu v Motole, čekal mne katetr a před tím jsem měl jít na sono srdce, které ale začalo „lahůdkou“ – sonem prostřednictvím sondy zavedené do jícnu. Až po třech marných pokusech se lékař nechal přesvědčit, aby mi něco stříknul do kanyly a přispal mne. Ale to nebyl až tak podstatný zážitek toho dne, i když bych podobnou zkušenost nikomu nepřál. Vrátím se k tomu, co mne přimělo tento blog napsat.

Měl jsem zákaz opuštění pokoje a oddělení bez dozoru a tak pro mne přijel zřízenec. Drobnej, šíhlej usměvavej Cikán. Od prvního pohledu slušnej Cikán. U většiny lidí dokážu během chvilky z pohledu, výrazu, prostě z tváře vyčíst, zda je ten člověk relativně v pohodě či ne. Slušně pozdravil a zeptal se mne, jestli s sebou něco nepotřebuju, zda si nechci vzít župan a tak.  A protože mi připadal fajn, dal jsem se s ním do řeči o tom, co v Motole dělá.

polados-prepravujeme-vas-byznys

„Nic moc práce, asi moc neplatí, co? Ale pořád lepší, než někde venku s lopatou, co?“

„No, to je fakt. Ale dobrý, já to mám jako druhou práci, dělám číšníka, abych uživil rodinu“

„No, tak to tedy smekám ….“

„Nojo, já jsem slušnej Cikán. Jen nemakačenkové ječej o diskriminaci, že jim nikdo nedá práci. Oni ji nechtěj. Já ji našel hned.“

„Jako přes nějakou agenturu?“

„Ty agentury jsou na hovno, jen rozkrádaj peníze a pro našince neudělaj nic. Prostě jsem si sehnal sám a ani to netrvalo dlouho. Já nejsem flákač, to jen nemakačenkové maj nataženou ruku a řvou o diskriminaci. Já žádnou nezažil.

„No, když se kouknete člověku do očí, je vidět, že jste slušnej člověk. Leckomu kouká z očí křivárna, Vám ne“.

„To jsem rád, děkuju. Víte, já se občas setkal s nedůvěrou, ale s vyloženou diskriminací ne. Jako že by mi nedali práci, protože jsem Cikán. Většina ale makat nechce a přitom práce je. Já pracovat chci a práci jsem si našel.“

„Vím, já bych s váma neměl problém zajít na pivko a dát klábos u cigárka“

„To je fajn, ale já se vás ptal, jestli nechcete vzít ven na cigárko“

„Šmarjá, huba mi jde šejdrem, ale to byl dost opruz tady, když jsem na tom, jak jsem“.

„No, jestli chcete, tak já vás pak na něj vezmu“….

Ten rozhovor proběhl prakticky doslovně tak, jak jsem napsal. Pak jsme prohodili už jen pár slov a šel jsem na vyšetření. Nakonec jsme na to cigárko raději nejeli. Dnes mne mrzí, že jsem si toho kluka necvaknul na mobil, zasloužil by si fotku k tomuhle povídání. Ale třeba ho potkám, až půjdu do Motola na kontrolu. Mimo něj jsem v Motole zahlédl ještě dva cikánské zřízence. Ani jeden z nich neměl v pohledu křivárnu a měli práci. Udělalo mi to radost.

Akce jako „Cikán mi zas nařezal“ jsou trapné a bezúčelné až kontraproduktivní. Tak, až zase někdo ze sluníčkářů, co si pokrytecky genderově vymejšlej opatření pro začlenění a zlepšení soužití a lejou peníze do neziskovek, bude krafat o diskriminaci v Čechách, pošlu ho za tím Cikánem do FN Motol. On těm pomatencům typu Dientstbiera, Kocába či Šabatové jako člověk, kterého se daná problematika týká, řekne do očí, že neziskovky jsou na nic a nikomu nepomohli. Podstata problému je totiž jediná:

Prostě je určité procento lidí, kteří makat nikdy nebudou. Raději budou mít nataženou ruku a ječet o diskriminaci, aby dostali ještě víc. Z našich daní. Je nejvyšší čas zavřít ten penězovod, co teče do neziskovek.


Zdroj.