Lživá propaganda Andyho Babiše

To, že Babiš lže, kudy mluví, to už jsme si zvykli, ale že už nestydatě lže i oficální úřad pod jeho vedením, tak to je na pováženou. Zřejmě si osvojili to známé úsloví, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou…

Vítězslav StanovskýNa webu ministerstva financí vyšla tisková zpráva o elektronické evidenci tržeb: Evidence tržeb plní očekávání: Finanční správa registruje 100% zvýšení tržeb. Problém je v tom, že jsou v ní účelově manipulované data a uměle vytvářen dojem, jak je vše v pořádku a jací jsou pašáci a donutili ty zloděje hospodské nekrást. Podívejme se na ten vylhaný odstavec:

„Od jejího náběhu došlo ke stoprocentnímu nárůstu tržeb, tedy na dvojnásobek oproti loňskému roku, a stoprocentnímu nárůstu registrací k DPH z důvodu překročení limitu obratu. To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.

Tak nejprve se pozastavme u tvrzení, že došlo ke stoprocentnímu nárůstu tržeb oproti loňskému roku. To je jednoznačná lež a to hned z několika důvodů:

  1. Finanční úřady dosud nemají ani přiznání k DPH ani kontrolní hlášení za minulý měsíc a ani přiznání k dani z příjmů za minulý rok. Z čeho tedy čerpají ona data, je záhadou. Zjevně mají buď na ministerstvu křišťálovou kouli nebo lížou žáby. Zvláště, když si uvědomíme, že většina restaurací (pokud teda vůbec jsou plátci DPH), odvádějí DPH za čtvrtletí.
  2. Řada podnikatelů si stěžuje na neustálé problémy a zvláštní nárůsty tržeb oproti skutečnosti. Sám jsem byl svědkem, když při jedné akci servírka omylem naťukala 720 tisíc korun. A když se to pak pokoušela opravit, tak to tam hodila znovu. Během pěti minut tak vygenerovala tržbu za skoro 1,5 miliónu. Později se to samozřejmě muselo stornovat. Nicméně řada pokladen někdy generuje odesílané dávky dvakrát i víckrát. Pak se to musí složitě dohledávat a stornovat.

Elektronicky evidované tržby lze klidně stornovat (čti odevidovat), případně po dohodě s důvěryhodnými klienty vůbec nezadat. Tedy EET v podstatě neřeší skoro nic, pouze zvyšuje zátěž na podnikatele.

Za druhé se zastavme u tvrzení, že došlo ke stoprocentnímu nárůstu registrací k DPH. V posledním roce finanční zpráva „bojkotovala“ registrace k DPH. Kladla si tolik postupných podmínek na podnikatele, že to trvalo standardně kolem půl roku. Proč to nepodpořila jednotlivými čísly? Proč neuvedla, jestli se jedná o restaurace nebo o všechny druhy podnikání? Neuvolnila ten byrokratický postup ke konci roku? Je tu mnoho otázek, které vyvolávají oprávněnou obavu z opětovné manipulace s daty. celé je to silně nevěrohodné.

No a nakonec se zastavme u vůbec nejtroufalejšího výroku, a siceže se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí. No, nevím, jak si představuje narovnání podnikatelského prostředí pan ministr, ale já určitě tak, že mají všichni rovné podmínky. A když už vezmeme v potaz EET, tak proč ho tedy nemusí mít všichni? Proč soukromý hospodský musí mít EET a obecní hospoda nemusí? Proč třeba stánky, kde se bere jídlo s sebou (například Parkys), nemusí mít EET? Asi máme pane ministře velmi odlišnou představu o rovině.

Citovaný výrok na začátku článku je od ministra Babiše. Je nejspíše od začátku do konce vylhaný. Jak máme věřit takovému člověku, že spravuje naše finance k našemu prospěchu a ne ke svému?

polados-prepravujeme-vas-byznys


Zdroj: Blog autora