Charta a Anticharta. Jen další pokus o mobilizaci společnosti

A to zdánlivě protichůdným směrem. Já s oblibou, protože to mi je blízké, srovnávám cíle Charty 77 s cíli revolty v pivovaru. Ta by mohla vypadat asi takto: Přestaňte prosím vařit ty strašné trutnovské břečky a začněte s Plzní.

Jiří Hermánek


Jinými slovy, nezměňme zásady socialismu, pilíře na kterých stojí, ale pouze vylepšeme jeho pozici tím, že bude vařit lepší, „lidskoprávní“ pivo.

Ale, samozřejmě, i myslitelům jako byli Havel, Kohout či Vaculík muselo být naprosto zřejmé, že s těmi lidskými právy to v socialismu nikdy nemůže být nijak perfektní. To už se zpívá v jedné písničce:

Kdyby tady byla taková panenka – text

Kdyby tady byla taková panenka, která by mě chtěla
|:která by mě chtěla, syna vychovala, přitom pannou byla:|

Kdybych já ti měla syna vychovati, přitom pannou býti
|:ty by jsi mně musel kolíbku udělati, do dřeva netíti:|

Kdybych já ti musel kolíbku udělati, do dřeva netíti
|:ty bys mně musela košiličku šíti bez jehel a nití:|

Kdybych já ti měla košiličku šíti bez jehel a nití
|:ty by jsi mně musel žebřík udělati až k nebeské výši:|

Kdybych já ti musel žebřík udělati až k nebeské výši
|:lezli bysme spolu, spadli bysme dólů, byl by konec všemu:|

http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/lidove-pisne/kdyby-tady-byla-takova-panenka-56227

Jenomže to, když v lednu 1977 „vystartovala“ Charta 77, jsme vůbec nevěděli. Nechtěli či nemohli jsme znát její pravý charakter, úmysly, cíle a její, převážně komunistické personální obsazení.

Pro nás to bylo něco podobného, jako když jsme, kdysi, před více než 50 kolektivně utekli ze školy. Ano, je pravda, že jsme na „výraz protestu“ utekli z jedné odpolední vyučovací hodiny. Ale to vůbec neznamenalo, že by někdo chtěl s tou školou skončit.

Charta 77 a Chartisté pro nás znamenali jednak hrdiny a současně s tím i velké hazardéry. Ti hlavní už stejně měli „vymalováno“ a nemohli o nic moc přijít.

Ale ti podružní, ti na vsi, ti dělníci Charty, kteří hlavně a bez jakékoli pozornosti a pomoci ze zahraničí nesli tíhu represí komunistického režimu, ti zaslouží naši nehynoucí úctu.

Ti trpěli, zatímco „pražské ústředí“ proměňovalo finanční pomoc ze zahraničí především do C6H12O6 → 2 CH3CH2OH + 2 CO2. Prý to byla obrovská zábava a dobře ji popsal Jirka Vaněk, se kterým jsme se kdysi na lidovkách dost poprali, ale rád přijal mé pozvání na pivo.

V Jecny meli dve spajzky. Jednu verejnou a jednu tajnou. Ta verejna byla pro lidi, kdyz hladovi hledali neco k jidlu. Jako Honza Brabec. Honza, kdyz bral, pozval deti Nemcu do cukrarny a utratil s nimi velkou cast sve dobirky, nebo zalohy. Kolem brezna zacali chodit prvni financni podpory ze zahranici. A zivotni uroven se zacala u nekterych lidi rapidne zlepsovat. U nekterych. Jednou v noci, teda k ranu me trestila hlava, jdu se v kuchyne u Nemcu napit vody z vodovodu, zadny z vodovodu alkohol, jak to zpivali panove Dino a Vatak, jen tvrda reality, bila, odporna chlorovana voda, smrdici hnus.

A co nevidim. Tenkrat byl byt u Nemcu poloprazny, trval jeden z obcasnych zakazu a do bytu melo pristup jen par lidi. Mejla za zavesem, kde byla tajna spajzka, si rezal platek sunky, ktera tam visela jako Hus na popravisti. Nabidl me kousek, s tim, abych to nevykecal. Drzel jsem to v sobe hodne let. Nez jsem to vyzvanil. Tou sunkou zacalo rozdelovani Chartistu , jedni se stali Elitou, druzi neco mezi a treti byli v 90 roce uplne zapomenuti.

http://www.virtually.cz/starydesign/5/vanek2.htm

A Anticharta? To bylo něco jako return v tenise, který často bývá silnější než servis. A pro podpis Anticharty mám jediné hledisko:

Ať o tom žvaní a kritizuje pouze ten, kdo byl na toto shromáždění pozván a odmítl. Ostatní, prosím, ať jdou přímým směrem do prdele. Nic o tom nevědí a pouze si přihřívají svou politickou, publicistickou a blogerskou polívčičku.

Nehledě na to, že tehdy často ještě tahali kačera po kuchyni nebo si hráli v uhláku na horníky.

polados-prepravujeme-vas-byznys

Zdroj.