Lhář Babiš a jeho ministerstvo lži

Podívejme se na další propagandu z dílny Babišova ministerstva: „Máme spočteno, že výběr DPH se zvedl díky kontrolním hlášením o deset až dvanáct miliard,“ řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Je tomu opravdu tak?

Vítězslav Stanovský

Loňský rok skončil státní rozpočet přebytkem 62 miliard korun. Ponechme teď stranou kouzla s čísly, které Babiš udělal, aby vůbec nějaký přebytek nastal. Pojďme se věnovat čistě kontrolnímu hlášení. Stát na DPH vloni vybral cca 350 miliard korun, přičemž nárůst oproti předchozímu roku dělá 18 miliard. Kdyby ministerstvo sdělilo tato čísla a nemontovalo do toho vliv kontrolního hlášení, pak by bylo vše v pořádku.

Jenže náměstyně ministra, paní Alena Schillerová na tiskové konferenci, že díky kontrolnímu hlášení vybrali o 10 až 12 miliard více. A že to mají spočteno. A jak je zvykem, opět žádnédoložení čísel, na kterých to spočítali. Prostě jen vypuštěná informace bez důkazů, jak jsou dobří jak s těmi podvodníky zatočili. Poněkud mi to připomíná marketing komerční firmy, která vypíchne jeden faktor a pozapomene informovat faktory jiné. U komerční firmy je to v pohodě, snaží se prodat svůj produkt. Ale ministerstvo by mělo informovat objektivně a úplně. Tak se na to zkusme podívat.

Je třeba si uvědomit, že loňský rok šlapala ekonomika navzdory vládním snahám velmi solidně. Zaznamelal druhý nejvyšší růst za posledních 8 let. Navíc to vše při nárůstu inflace k už dlouho nevídaným dvěma procetům. Pokud vezmeme tvzení ministerstva o přínosu kontrolního hlášení ve výši 12 miliard, pak nám zbyde z nárůstu 6 miliard. To ale nepokryje ani tu inflaci. Kde je pak efekt růstu ekonomiky? Prostě ty čísla nesedí.

Zároveň je to ale i dobrá zpráva. Podnikatelé nepodvádějí s fakturami tolik, jak se předpokládalo. Jinak by s nimi bylo exemplárně naloženo. Bohužel stále ale budeme muset strpět tuhle nesmyslnou šikanu, místo toho, aby se třeba zrušila platba DPH mezi plátci této daně úplně.


Zdroj.