Je web bezrealitky.cz podvod?

Dopouští se web bezrealitky.cz podvodů a předává kontakty zájemců o byty třetí straně? Pokud ano, porušuje listovní tajemství? Jestliže se tak děje, jde o klamavou reklamu? … Inu, posuďte sami:

Michal Malý

kup-zde

Odpověděli jsem s partnerkou na webu bezrealitky.cz snad na 15 inzerátů na nádherné byty v Karlíně, které byly nabízeny až za neuvěřitelně zajímavé ceny. Nikdy nikdo neodpověděl. A tak jsem pojal podezření a začal pátrat, protože ty zajímavé inzeráty vždy během 24 hodin, či maximálně tří dní vždy zmizely. Což je nesmysl, protože za tak krátkou dobu byt se všemi právními náležitostmi prodat nelze. A tak jsem si zaregistroval pár zkušebních emailů, vydoloval staré SIMkarty a oslovil pár přátel a všichni jsme začali na inzeráty odpovídat.

Funguje to zcela jednoduše. Na webu se objevují nádherné byty za nízkou cenu, aby vzbudily co největší zájem a napsalo co nejvíce lidí. Ty inzeráty jsou podle mne zcela smyšlené – našel jsem několik domů, ve kterých byly byty údajně nabízeny. Přes google street jsem si, podle oken a podle výhledu z bytu našel, o jaký jde dům, na katastru jsem si našel vlastníka. Celý dům patřil jednomu, či více vlastníkům. Aby prodávali jeden byt v domě je téměř nesmysl. Nicméně, podle adresy jsem si našel kontakt a majitelům zavolal – vždy rezolutně popřeli, že by cokoli prodávali.

Domluvil jsem se s pár známými, aby zaslali na obdobné inzeráty nabídku a uvedli svůj telefon a dokonce jsme si koupili i jednu kartu, jejíž číslo nikde logicky nefigurovalio. Do týdne nám na všechna čísla volal někdo z Modré pyramidy a nabízel nám „kompletní produkt“ – tedy byty včetně financování, či naopak. Přesto, že nikdo byty nepoptával, volající vždy tvrdil, že dostal kontakt že dotyčný shání byt. Dva z volajících nám po chvíli volání přiznali, že kontakty dostávají od webu bezrealitky – tedy, jednoznačné porušení listovního tajemství. Dosavadní zkušenosti s bezrealitky.cz jsem popsal ZDE.

Upozorňuji na to již delší dobu s tím, že na nabídky nikdo neodpovídá. Paní Kristýna Komárová mi nejprve odpověděla, že inzerenti jsou zahlceni poptávkou. Když jsem  upozornil na podezření z falešných inzerátů a předávání kontaktů, paní Komárová na jejich face reagovala, že to není pravda a že je moje prohlášení poškozuje. Inu dobře, další z možností pak je, že tyto inzeráty na web bezrealitky vkládá sama Modrá pyramida (což je v rozporu s „posláním“ webu). V tom případě by svým klientům, kteří chtějí prodat byt hledala kupce spolu s tím, že jim zajistí finanční prostředky. Jenže, jak jsem psal, majitelé těch bytů nic neprodávají. Podivné, což?

Web bezrealitky.cz to ale udělal chytře, aby byl krytý. Většina lidí totiž odklikne „smluvní podmínky“, aniž by je četla. Inu, tak se podívejte, jaký kšeft webu berzealitky.cz odpovědí inzerentu a odkliknutím podmínek legalizujete – citace: „Uživatel bere na vědomí, že Bezrealitky.cz může jeho shromažďované Osobní údaje v rozsahu jméno, příjmení a adresa poskytnout jinému správci za účelem nabízení obchodu a služeb v souladu s § 5 odst. 6 zákona o ochraně osobních údajů. Další správce má při zpracování Osobních údajů Uživatele stejné povinnosti jako Bezrealitky.cz. Zájemce je oprávněn vyjádřit nesouhlas s předáním Osobních údajů, a to písemně na adrese sídla Bezrealitky.cz.“

Posledním příkladem je inzerát: “ Praha – Karlín, Karlínské náměstí, 6.150.000 Kč“ Pro zajímavost jsem si uložil fotografie „nabízeného“ bytu i text inzerátu. Inzerát zmizel po 24 hodinách.

Prodej bytu 4+1 bez realitky – Karlínské náměstí, Praha – Karlín

Nabízím k prodeji, velký a prostorný byt pro větší rodinu. V místě veškerá občanská vybavenost a jen kousek od stanice metra a tramvaje. Historické centrum města 10 min. Byt prošel rekonstrukcí před 3 lety. K bytu náleží sklep 5 m2. Pro případný zájem o prohlídku prosím pište do zpráv. Volný od. 1.4.2017. Cena 6 100 000,- Kč. Zveřejněno 15.2., odstraněno 16.2.2017.

Jde o podvod a je web skrytá realitní kancelář? Inu, posuďte sami.


polados-prepravujeme-vas-byznys


Zdroj.