EET. Vy se divíte? Ale Velký bratr ne…

Vypočítávat milníky rozvoje elektroniky by bylo zdlouhavé, stačí jen říci, že počítač ZUSE22, na kterém jsem v roce 1965 praktikoval, měl horší parametry, než dnešní „hloupý“ telefon, o tom „chytrém“ ani nemluvě.

Jiří Hermánek


V roce 1975 jsem na vojně sloužil s jistým Jožom z Bratislavy a ten neustále snil o hudbě na počítači. Byl to vizionář a já jeho rozlet tlumil s poukazem na nedostatek paměti. A dnes? Nejen hudba, ale i video on demand fungují na Internetu zcela běžně.

Lidstvo, dávno před EET, špehovalo podezřelé osoby. Dělali to egyptští faraóni, dělal to Gaius Julius Caesar a všichni panovníci po nich. Nakonec nesmírná moc Edgara Hoovera pramenila především z takovýchto hlášení, kam se přimotal i John Lennon.

Klasická sledovačka, tak, jak ji známe z filmů vyžaduje několik důstojníků a několik aut a přesto se sledované osobě často povede zmizet. Ale, pokud o nás bude chtít nějaká „vyšší složka“ zjistit základní věci a tedy pohyb a komunikaci, nemusí se vůbec plahočit:

 • Mobilní telefon, i bez GPS modulu umožňuje ve městě pomocí triangulace poměrně přesnou lokalizaci „zájmové osoby“.
  A pokud se mobil pohybuje po dálnici, je lokalizace ještě o hodně snazší.
 • GPS má dnes snad každý nový telefon a „Velký bratr“ Google a s ním mnoho dalších aplikací toho bohatě využívají. Tak proč to nevyužít ke sledování osob? Přímo se to nabízí.
 • Nezanedbatelné jsou i platební karty. Jistě, pokud dotyčný tuší, že je sledován, tak platí hotově, ale jinak je použití platební karty otevřenou knihou.
 • Velkého bratra máme na komunikacích už pěknou řádku. Je to tzv. „úsekové měření rychlosti“. Na počátku úseku sejme kamera RZ vozidla a na konci úseku pak vypočte rychlost.
  OK, přijde mi pokuta. Zítra dokonce musím na poštu a čichám, že zase po dlouhé době budu platit. Ale, co se děje s těmi nahromaděnými daty? Za den to jsou, z pražské Jižní spojky“ určitě desítky tisíc RZ vozidel, která tím místem projela.
  Je to příliš lákavé, než aby policie ta data mazala. Vždyť mohou pomoci objasnit zločin, ale také mohou někoho kompromitovat.

A co ta slavná EET, jejíž největší balík dnes startuje. Co k tomu říci?

 • Přesně evidovat své příjmy musí každý podnikatel ze zákona. Kdykoli může z finančáku přijít kontrola jeho účetnictví a daňových dokladů. Což se alespoň v Praze děje málo, protože „lidských“ kontrolorů je málo.
 • A tak, přesně jako na to měření rychlosti, přišla ku pomoci elektronika. Výkonné servery, které jsou schopny ta EET data „schroustat“ a průchodné přenosové cesty, které umožňují rychlou a bezchybnou komunikaci.

Já chápu všechny podnikatele, kteří hořekují. Já bych hořekoval taky. Vřeštěl bych něco o vysokých nákladech, zvyšování cen, krachu malých podnikatelů a vždy budu mít svůj kousíček pravdy.

Ale pravdou je, že těch prvních pár desítek tisíc podnikatelů a firem, kteří se připojili k 1. prosinci, si nijak hlasitě nestěžují. Nechci to EET přechválit, ale v mnoha případech právě přechod na EET donutil majitele k racionalizaci.

Takže, závěrem,co? Prostě a jednoduše. Místo ručního psaní a evidování daňových dokladů se tyto doklady vytvářejí rychleji a efektivněji a bohužel pro mnohé se také rychle a efektivně evidují v centrále EET.

Nelze proto říci nic jiného, než staré osvědčené: Kdo chce, hledá si způsoby a kdo nechce, hledá si důvody.

polados-prepravujeme-vas-byznys


Zdroj.