Prezidenta České republiky bych mohl z fleku dělat i já

Na prezidenta USA bych si ovšem, asi netroufl. Jednak, stejně jako prezident Obama jsem se nenarodil na území Spojených států amerických tak, jak vyžaduje Americká ústava a asi bych také měl nějaký ten akcent.

Jiří Hermánek

A hlavně, lítat každý víkend na Floridu, by mě asi dost unavovalo. Ale na toho českého? Z fleku. Mám lehkou vadu řeči, neumím správně vyslovit hlásku „ř“ a proto mi na matrice změnili jméno. Ostatně, náš první prezident zas ráčkoval, takže by to bylo 50:50.

Nejdůležitější funkcí českého prezidenta je, nikoho moc nenasrat. Jinými slovy, ono staré dobré socialistické:

  1. Ten kdo nic nedělá, bývá pochválen
  2. Ten, kdo bývá pochválen, bývá i povýšen
  3. A ten, kdo je povýšen, nemusí nic dělat

Což, samozřejmě, pro prezidenta platí dvojnásob. Tak, třeba, takový Václav Klaus. Dlouhá léta nikoho moc nenasral. Samozřejmě, pravdoláskaři, ti kvičeli už při jeho zvolení. Ale jestli řeknu „nenasral“, pak myslím že nenasířil obyčejný lid.

To se povedlo až zmanipulovaným videem (přidělané zdůrazňovací kroužky) ze státní návštěvy v Chile, kdy Česká televize nechala proradně běžet kameru i v době pauzy a pak, ještě proradněji ten záznam prezidentových hrátek s jeho vlastním perem, pustila do světa.

Píši, „jeho vlastním“, tak to ale úplně není. To pero byl oficiálně majetkem prezidentské kanceláře, ale pravda, často si prezidenti to podpisové pero nechávají. Traduje se to již od dob neblaze, v Dallasu, Texas, zastřeleného prezidenta Kennedyho.

Tak já bych se na funkci prezidenta jednak nechal dobře oholit a ostříhat, ale můj holič a kadeřník by nemusel mít 10.000 Euro za měsíc, jako ten francouzský. Pak také, samozřejmě nějaké pěkné obleky, třeba Hugo Boss, košile, boty, vázanky a příruční prezervativy.

Nejjednodušší částí prezidentské funkce, se kterou si každý český prezident hravě poradí, je přejímání pověřovacích listin od velvyslanců, kteří musí třeba nahradit jakéhosi Shapiro, který kecal do toho, do čeho velvyslanci nic není a kdyby náhodou bylo, tak to měl ventilovat přes Zamini.

Tato činnost by se mi velmi líbila a snažil bych se s každý velvyslancem prohodit také něco v jeho rodné řeči. Někde by se mi asi dost dařilo, ale maďarsky umím jen „Dobré ráno, kolik je hodin, malý, pes, velký pes a kočka“.

Nizozemsky jsem kdysi, před více než 45 lety, uměl docela dobře počítat stolní tenis. To jsem ale už zapomněl, nicméně bravurně znám dva obraty „prokletě“ a „dobrou chuť“. A italsky zase dost dobře počítám, až do „Duecento“, dražší zboží jsme nikdy neměli.

A pak se trochu ometat v parlamentu, kde bych jim na hlavu hodil všechny ty jejich pitomosti, včetně snahy bezzásahově odlesnit celou Šumavu. A taky se podívat do světa. Co dělá Donald a naprdnout tak všechny, kdo se k němu ještě nedostali…

…a samozřejmě, také Klause, který si to před válkou v Iráku moc pěkně pos*al. Zatímco Václav Havel poslušně přitakával, Klaus byl tak drzý, že se GWB tázal, jakže to je s těmi zbraněmi hromadného ničení.

Do Bílého domu se proto sice nikdy nedostal, ale alespoň bude moci umřít s vědomím, že těm Američanům a hlavně jejich prezidentům, nelezl do pozadí tak, jako ten, kterého nesmíme jmenovat.

Jinými slovy Long live Miloš Zeman the current and future president of the Czech Republic.


Zdroj.