„Nemohoucí“ Miloš Zeman toho ještě mnoho zmůže

Kdybych se chtěl pustit od všech záporných vlastností Miloše Zemana, tak by mi patrně jeden článek nestačil. Pro mě byl, na počátku 90 let tím vůbec nejprotivnějším politikem, jakého jsem znal a to se táhlo až do r. 1998.

Jiří HermánekVím, že vzbudím výkřiky vole a dokonce i nevole, ale Miloš Zeman si u mě získal respekt tím, jak ze své budoucí vlády elegantně vymetl pány Luxe a Rumlem i s jejich straničkami, protože chráněnec Václava Havla, politický amatér Ruml to tak hezky prokoučoval.

I když o koučinku se v jeho případě dá jen těžko hovořit. A Václav Havel, raněný tou „neloajálností a zradou“ Miloše Zemana dštil síru na Opoziční smlouvu č. 2, zatímco v principu stejnou smlouvu, při které ale nevypadl z vlády jeho chráněnec Lux, dva roky předtím zosnoval.

Za limitující pro jeho druhý mandát bych ani tak nepovažoval jeho věk. Nyní je mu 72 let; 73 mu bude v září tohoto roku. To opravdu není nic zas až tak limitujícího, Donald Trump je jen o dva roky mladší a Ronald Reagan, při svém druhém období ještě starší.

Tak trochu zaráží prezidentova omezená pohyblivost. Můj tatínek, který zemřel ve svých 79 letech tedy poskakoval daleko svižněji, i když byl obézní jako ošípaná. To abych nebyl vulgární. Kromě toho nekouřil, což mu lékaři chválili a nepil, za což ho hanili.

Ovšem, prezidenta si nevolíme podle toho, jak dobře běhá, že?Jsou zde jiná kritéria. Byl jsem principiálně proti přímé volbě. Myslel jsem si, že do našeho systému nepatří a bylo mi líto, že už neuvidím tu show při volbě. Že neuvidím Káču Jau Jau a její krásné nožky, ale ta už je stejně z politiky venku.

Miloš Zeman pro mě byl jakýmsi kladivem na Jana Fischera, protože mě hrozně sere, jak se stále nějaký blbec či blbka opírají do toho, že jsem pár let pod dozorem (jinak to tehdy nešlo) pracoval pro Američany a kariérní normalizační komunista se měl stát prezidentem.

Nakonec to druhé kolo tak nedopadlo a já mohu zcela upřímně říci, že jsem se celou dobu té volební kampaně díval na billboardy Karla Schwarzenberga jako na špatný vtip a že, když se dostal do druhého kola, tak jsem přemýšlel, jaké pako ho nakonec může volit.

Ovšem, přesně tak to je na druhé straně. Političtí pohrobci Karla Schwarzenberga se zase diví, jaké pak vůbec může volit Miloše Zemana. Ale, o tom je život. Je třeba mít pochopení pro druhou stranu a není třeba do toho třískat širočinou.

Čeká nás zajímavá volební kampaň. Bude to vypadat jako stádo much obletující žárovku na Hradě nebo, možná ještě lépe, mlčícího, sice tučného, ale 233 kg vážícího zápasníka sumo, který mlčky a s úsměškem odráží útoky třetinových mřenek, které se ho snaží porazit.


Zdroj.