Nizozemské parlamentní volby ve svitu červených luceren

Moje srdce je s Nizozemci, lidově Holanďany již skoro třicet let, i když v poslední době zrovna moc nepraktikujeme. Gerrit, který kdysi Jižní Africe prodával zbraně, je již 20 let na pravdě boží, ale pěkná řádka přátel ještě žije

Jiří Hermánek
Nebudu je všechny vyjmenovávat. Historky o nich by zabraly víc než jeden blog. Zmíním spíš to, že Holanďané jsou prostě urputnější, co se práce týče, než jsme my. Ono není divu, když se podíváte na přiložený obrázek, tak vidíte, jak vypadalo Nizozemí před více než 400 lety.

Zarputilost a um, se kterými Nizozemci vyrvali svoji zem moři je, česky řečeno „overwhelming“. Na vysušení největšího polderu Zuider Zee bylo potřeba asi 15.000 větrných mlýnů, které čerpaly vodu do hráze s průřezem U, ze kterého vždy při odlivu odcházela do moře.

Roky práce větrných mlýnů nakonec dokázaly polder vysušit natolik, že se dal vysázet rákos, ten postupně dno vysušil a odsolil a následně zaoral jako hnojivo. A tak, krok za krokem, vznikla obrovská rozloha orné půdy, která ale také stála obrovské množství úsilí a peněz.

To se nemohlo neodrazit na nizozemské psychice. My nejsme vyloženě líní, nemáme „tulení nemoc“, ale prostě Nizozemci, to je jiná třída. Posluha ve firmě, která nám mazala chleby máslem a roznášela mléko, i prodavačka v pekařství, obě mluvily velmi dobře anglicky.

Tak, když jsem to pro ČTK o těch poldrech a mobilní hrázi Osterschelde přeložil:

Hráze v jihonizozemské provincii Zeeland jsou pýchou hydraulického inženýrství i místem poznávání vodních sil a zákonitostí. Ti, jež to zajímá, se mohou dokonce projít po nejslavnější a nejnovější hrázi Oosterschelde.Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/hraze-jake-svet-dosud-nevidel-djw-/kolem-sveta.aspx?c=1999M244C03A

Tak se mě, v roce 1988 zmocnilo neodbytné nutkání vidět Nizozemí naživo a jako pravý „československý terorista“ jsem se vydal na cestu. Ohne sranda, první noc jsme nenašli kemp a spali na odpočívadle a v jednu v noci pak přišla policejní šťára na Semtex.

Vše ale dobře dopadlo a tak jsme druhý den mohli vyrazit do Amsterdamu a kam jinam, než do čtvrti červených luceren. A pro ty, kdo ta ještě nebyli, hlásím, že ten sex je tam dost explicitní a dětičky (15 a 11) docela čuměly. Ale přežily a jejich psychomotorický vývoj nebyl narušen.

Ještě moc historek z Nizozemí se mi tlačí do hlavy (hlavně, když ne jinam), ale je třeba utrousit také Několik vět o Geertu Wildersovi a jeho straně. Je zakladatelem a předsedou Strany pro svobodu (Partij voor de Vrijheid – PVV), která je pro mnohé v Nizozemí osinou v prdeli.

Na můj vkus toho Wilders spatlal příliš mnoho dohromady. Myslím, že spousta lidí, kteří mají muslimských přistěhovalců, islámu, Koránu a mešit plný zuby, tak by přece jen možná raději v té EU zůstala a proto zaváhali.

Jinak, Wildersův neúspěch je současně také jeho úspěchem. Bylo možná předčasné počítat s prvním místem, ale menší odstup za Ruttem by nezaškodil. Ovšem, Rutte a jeho strana si, co se mandátů týče, pohoršila, zatímco Wilders si se svou stranou polepšil.

Nizozemci a nejen oni, ale všichni Západní Evropané se chovají jako žába, hozená do studené vody, která je pomalu ohřívána kahanem. Žába cítí, že něco není v pořádku, ale říká si „zatím dobrý“ stejně tak, jak si to říkají Západoevropané.

Postačí dvě generace a výkonné dělohy muslimských žen a najednou se z menšiny může stát většina. Jak dlouho to trvalo v Kosovu, že? Ale pak už bude pozdě „býka honit„.

Vlastně bycha, samozřejmě. To, tak jen nám ten býk nebo snad bych, jak chcete, neusalašil někde v mešitě, protože kostely už prostě nebudou nebo nebudou přístupné. Jsou totiž proti islámu.


Zdroj.