Kde udělal Jiří Zimola chybu? Inspiroval se Babišem a neprošlo. Babiš může vše?

loading...

Lekce zatloukání a nutné arogance: Kde udělal hejtman chybu? Andrej, to je jiný sekáč: Neny moje, nic jsem nepodepsal, nepamatuju, nemá na nic vliv, dám na charitu, všichni kradnú. Sorryjako. A může za to Kalousek.

Foto s hajzlem – Sorryjako

Jiří Zimola, odstupující a v těchto chvílích zároveň i designovaný hejtman Jihočeského kraje sám sebe rád prezentuje jako zkušeného politika. Až donedávna by se dalo uznat, že na tom něco je. Léta starostou Nové Bystřice, léta jihočeským hejtmanem, léta vzdorující nálepce „lánského pučisty“. Jenže ouha. Pak přišel nebývalý skandál. On si pan hejtman staví chatu na Lipně, u Jihočeského moře.

A jak by řekla tetka Konopníkouc: panečku, to je něco!

Není moje

A tu se teprve ukázalo, že rádoby kovaný politik se v krizové situaci chová jako naivní trouba, který absolutně nechápe, jak se dnes správně dělá (ne)politika.

Těžko pochopitelný je už počátek celé aféry. Hejtman Zimola, tuším, že spolu s manželkou, onu rozestavěnou nemovitost skutečně vlastní. Chápete? On ji má v katastru nemovitostí napsanou na sebe! Jakože na svoje vlastní rodné číslo!

loading...

A přitom tu byla taková spousta možností, jak to udělat správně.

Nemám tím na mysli zastaralé metody typu „to je švagra“, „to je (zemřelého) strýce“, ani provozně nákladné a neefektivní lichtenštejnské nadace, aby pak nemusel říkat, že to není jeho, ale nějaké firmy z holdingu. Prostě celý projekt měl vložit do svěřenského fondu a na debilní dotaz „vy stavíte chatu na Lipně“ stačilo odpovědět takovéto vietnamsko-stánkařské „ne, ne, neny moje“. A bylo by po aféře.

Inspirovat se mohl třeba u Babiše.

Já to nepodepsal

Když už tedy Zimola udělal tuto dětinskou hloupost, pořád tu ještě byla cesta, jak se z toho vyvléct.

Co třeba takto: „Já si na to vůbec nevzpomínám, to víte, my toho máme s manželkou hodně, ale určitě na tom nemůže být můj podpis. To asi podepsala má účetní.“ No a hotovo.

Samozřejmě vzniká menší problém, že Zimola ty nemovitosti asi opravdu koupil a dá se předpokládat, že související listiny i sám podepsal. Co potom?

loading...

No potom nic.

Nákup odpustku

Pokud hejtman nevyužil široké možnosti majetek někam inteligentně „zaparkovat“ a nedokáže zatlouct ani svůj vlastní podpis, pak přesto zbývá ještě netušeně mnoho „chlapských“ řešení.

„Trvám na tom, že jsem se ničeho nezákonného nedopustil, nikoho jsem nepodvedl. Ale podívejte se, já tu chatu vlastně až tak nepotřebuju. Takže jsem se rozhodl, že každou pátou březnovou neděli v roce, na přestupný rok, pokud měsíc před tím nebude pršet, dám, na celé dvě hodiny, chatu k dispozici dětem z dětského domova“, uzavřel celou kauzu Zimola.

Čiže držte už o nějaké pojebané chatě hubu!

Kamarád ve střetu zájmů


Rovněž nepříliš moudré bylo od Zimoly hájit vysoké odměny manažera krajských nemocnic Bláhy, který tu prokletou chajdaloupku staví. Proč propánakrále naivně tvrdí, že Bláha zachránil jihočeskému zdravotnictví miliardy a tudíž si své peníze na odměnách zaslouží. A ještě ke všemu, prý že to není střet zájmů. Taková pitomost.

A přitom si stačilo chlapsky stoupnout a věc otevřeně vysvětlit: „Mám pouze informace z médií. Člen představenstva nemá v holdingu vůbec na nic vliv. Myslím, že stejný názor na to má i kraj a nemocnice“. A hotovo.

loading...

Budujeme moderní PR

A definitní korunu tomu Zimola nasadil, když prý poslal nějakého svého podřízeného, aby se novinářům pokusil vysvětlit, že kauza je nafouknutá bublina a že vlastně ani není o čem psát.

Jejdanánky, pane hejtmane! Je nová doba! Ty noviny jste si měl prostě koupit a to by bylo, aby se pak nepsalo jen o výnosu řepky a kvalitě kosteleckých uzenin, čo to tárám, zkrátka aby pak to zpravodajství nebylo objektivní.

Pak už nemusíte nikoho nikam posílat a to ani údajně. Stačí zvednout sluchátko a říct: „Tady občan Andrej, prepačte, občan Jiří, doufám, kluci, že víte, co děláte a že víte, s kým máte tu čest“.

Poučení z lipenského vývoje

A teď chvíli vážně. Lipenská kauza, vybudovaná pouze a jedině na primitivní lidské závisti, nese tak silný sociálně demokratický rukopis, že se kuloárním pomluvám hledajícím prvopočátek v tezi „socan socanu vždycky do zad rád kudlu bodne“, resp. v bojích Zimola za Budějice vs. Chovanec za Plzeň, ani moc nedivím. Když se „přátelé“ kosí mezi sebou, každý, ANO i ODS, se rád sveze.

Nevidím důvod tepat politika za to, že si sám na sebe za své peníze pořídí rekreační chatu, i kdyby mu ji stavěl sám Metrostav ve Špindlerově Mlýně.

Spíš si kladu otázku, zda shora ilustrovaný posun „politické kultury“, s jehož využitím mohl Jiří Zimola kauzu několikrát efektně „odpálkovat“, je skutečně žádoucí. A jestli by mu to taky prošlo bez povšimnutí.

loading...

Nicméně pokud Jiří Zimola dokáže – a vývoj posledních hodin tomu skutečně nasvědčuje – udržet vedení kraje i v době (jak symbolické) „polipenské“, pak na tom „zkušeném politikovi“ přece jen něco bude. A budiž mu jeho mnou zmiňované „politické přešlapy“ odpuštěny.

Ale pro příště, pane hejtmane: to neny moje, nic jsem nepodepsal, na nic si nepamatuju, může za to má účetní, to nemá na nic vliv, rozdám to na charitu. Jo a ještě „všichni kradnú“. A může za to Kalousek.

Sorryjako.

Čtěte dále:

A je to venku: Plešatý Slávek Sobotka je zločinec ... Naše úžasná veřejnoprávní media dnes přinesla skutečnou bombu: "Fašističtí hackeři" se  prý vlámali do soukromých mailů předsedy vlády! Ve chvíli, kdy...
Opravdu jste naletěli tomuto pánovi? Měli byste se... Levice ve dvacátém století dokázala mistrně překroutit vnímání pojmu sociální spravedlnosti. Komunistům a socialistům se dokonce podařilo pravicově on...
Udavači se radují: Fízlové s fízlem v čele ČR... Dnes mnozí tleskají fenoménu jménem volby, které mají obdobu snad jen před rokem 1989. Tleskáme fenoménu, který má opět svého stranického předsedu. "M...
Agent StB Bureš uctil památku těch, které před šes... Dělá se mi nevolno z pohledu na bývalého agenta Babiše, který dnes uctívá památku těch, které dříve udával státní bezpečnosti a proti kterým vedl tříd...
StBácký zločinec, bolševik a dnešní vlastizrádce Š... Pravda si konečně našla cestu na světlo. Europoslanec Jaromír Štětina se doznal k podpisu vázacího aktu StB. Tvrdí ale, že nespolupracoval. To je bláb...
Podvést voliče nebo bojovat s pučisty? Zdá se, že Andrej Babiš už má jasno. S elegancí zkušeného marketéra se rozhodl své voliče podvést. Navzdory očekávání většiny voličstva ve svém hnutí,...
Ještě je čas na zastavení nestvůry jménem Babiš... Po opravdu dlouhé době jsem naladil rádio Impuls jako kulisu pro zahradnické práce. Na první poslech ani nepoznáte, že rozhlasová stanice patří Andrej...
Kupuje si Babiš ty průzkumy za zbylé koblihy? Tak nám v termínu posledního povoleného veřejného průzkumu TNS Aisa předložila graf, kde ANO zázračně vylétlo na 30%, následované 19% socany. ANO je l...
Andrej Babiš získal své pohádkové bohatství za pod... Redakce Protiproud s využitím knihy Dušana Valka (na Slovensku zakázané) o Andreji Babišovi, se zabývá otázkami, které „normalizovaná“ hlavní média už...
Fialova Milka Němcová omlouvá házení lahví po prem... Němcová v ČT a v pořadu Štrunc omlouvala házení předmětů po premiérovi frustrací a depresí... Až prozřou skuteční pravicoví voliči a začnou něčím háze...
loading...