Je třeba zabít Babiše

Jak dostat Babiše z politiky: Třetí ilegální nahrávka jistě není poslední. Kalousek, Šafr, Sobotka, aneb když vlci vyprávějí pohádky. Zpoza těžní věže vykukuje Bakala. Válka policie versus prokurátoři

Foto: Česká televize


Už nejde o to, zda má někdo Andreje Babiše rád, nebo se ho bojí, či dokonce hnusí. Odporná udavačská kauza, rozehraná coby předvolební divadlo, je současně nechutná i báječná. Jak to může platit dohromady?

Je to jako v té pohádce Obušku z pytle ven ve scénce o jitrnici, jakou svět neviděl. Hlavní hrdina chudý muzikant zde předstíral, že neexistující jitrnice je velmi chutná, tučná a šťavnatá až hrdlo ráčí a srdce se směje. A také si na ní náležitě pošmákl.

Nahrávky soukromých rozhovorů ministra Babiše s novinářem, které otřásají politikou napříč spektrem, mají být důkazem, že je Andrej Babiš darebák. Odpověď jak velký není známa, jisté však je, že i třetí zveřejněná nahrávka je tučná a šťavnatá – asi tak jako ona neexistující jitrnice.

Kolik jich ještě bude?

Zatím poslední udavačská nahrávka ministra Babiše, pořízená tímtéž provokatérem jako obě předchozí, zesílila podezření, že jde o rozsáhlou akci protibabišovského spiknutí. Výchozím bodem je v něm portál Svobodné fórum (Forum 24), sympatizující s Miloslavem Kalouskem (TOP 09). V čele tohoto portálu stojí Pavel Šafr, bývalý šéfredaktor MF Dnes, který má boj proti Babišovi jako jedinou životní náplň, a současně je Kalouskovi dlouholetým „nezávislým“ mediálním spojencem. Svobodné fórum, jedno z nejznámějších fake-news zpravodajství, je pochopitelně financováno ze zdrojů blízkých TOP 09 .

Lze předpokládat, že přijdou další nahrávky – stejně pochybné, jako ty předchozí. Ta první z řady (na které Babiš nadává na své koaliční „spojence“) byla sestříhána z nejméně osmi záznamů. Není dosud jisté, zda nahrával jen provokatér Přibil, nebo zda šlo o akci, na které se podíleli i jiní Babišovi zaměstnanci či na ní dokonce spolupracovali profesionální rozvědčíci. Policie tak může mít dost příležitostí dostat se všemu na kobylku.

Jenže nad policií stojí ministr vnitra Chovanec (ČSSD), který je (nejen) podle těchto ilegálních nahrávek sám podezřelý z temných čachrů – o dalších lidech z jeho politické strany ani nemluvě. Bude opravdu na vyšetření tlačit? Spíše se odvolá na to, že policie je „nezávislá“, takže je to věc policejního ředitele Tuhého. Právě toho ředitele, kterého zásadně podržel v souboji o „Babišova“ plukovníka Šlachtu a na něj napojené prokurátory z Olomouce a Prahy (Ištvan, Bradáčová).

Oba se tak drží v šachu: Policie vyšetřuje některé Babišovy kauzy, ale prokurátoři je nedovolí dokončit před volbami – mají nad vyšetřováním dohled a jsou tak vlastně jeho pány. V tomto opačném případě by zase jistě rádi konali – ale policie jim nedodá žádné vyšetřené podklady. Nezbývá, abychom se tím tedy zabývali my. Vraťme se tedy k ilegálním „odposlechům“ místopředsedy vlády a šéfa ANO.

Provokace ze čtvrté cenové

Třetí nahrávka je dlouhá pět a půl minuty, Babiš na ní mluví asi 10 vteřin. Jedinou „použitelnou“ větu pronesl až po čtyřech minutách zjevného nátlaku novináře – provokatéra, který mu podsouvá dokumenty z policejního spisu. Je jasné, že Babiš ho o dokumenty nežádal, dokonce ani neměl ani čas si je pročíst. Na naléhání provokatéra, kdy to má „pustit ven“, Babiš konečně utrousil: „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbama.“

Provokatér je na nahrávkách příslovečně nechutně podlézavý, obrací se na Babiše jako na svého guru, který mu může jako jediný pomoci v této těžké chvíli, kdy mu ani vedení redakce neporadí. Babiš je z toho zjevně v rozpacích, takřka nereaguje, a když, tak provokatérovi radí, aby ta témata raději odložil.

Proto tvrzení, že nahrávka je důkazem ovlivňování obsahu novin vlastněných v té době Babišem, je prostě lež. Zda Babiš své noviny ovlivňoval, nevíme. Bylo by jistě s podivem, kdyby ne. Ale pokud to dělal, pak určitě ne tímto způsobem ze „čtvrté cenové“ – hospodským krafáním s jedním z redaktorů. Proto podstatné na nahrávkách není to, co na nich je, ale to, co na nich není. Například – kdo provokatérovi zaplatil za  špinavou práci a kdo celý komplot zkonstruoval.

Kdo to platí?

Twitterový účet s názvem Julius Šuman, z něhož portál Svobodné fórum údajně pouze přebírá nahrávky, je jen bílý kůň. Policie by měla nyní zjistit, zda to ve skutečnosti není právě „antibabišovský“ portál, který nahrávky na twitter vkládá, aby je pak následně zveřejnil.

Kdo platí provoz Svobodného fóra (Forum 24) redakce tají. Že byl při svém vzniku napojen na americké (sorosovské) „nadace“, je jasné. Jak je to nyní, je složitější. Z veřejně dostupných zdrojů (justice.cz) vyplývá jen to, že v roce 2015 skončil ve ztrátě 442 tisíc Kč, nebo možná 3,21 miliónu Kč. Na otázku, jak to tedy je, odpověděl šéfredaktor Pavel Šafr tazatelům, že se mu z nich chce zvracet.

V nedávné době portál podstatně rozšířil svou agendu a stal se „zpravodajským“. Podle zdroje, který nechce být jmenován, platil celou operaci i současný chod portálu stejný investor, který patřil mezi donátory Kalouskovy TOP 09. I když prý již poslal Kalouska k ledu, antibabišovský portál finančně podporuje dál.

Časování

Kauza ilegálních nahrávek byla velmi pečlivě načasována. Ve stejný den, kdy se objevily na veřejnosti, zatkla policie fotbalového bosse Peltu (v souvislosti s dotacemi do sportu) i sociální demokraty Janstu a Březinu (který byl v podmínce za jiný případ). Jde o další případ podezření z korupce v řadách vládní strany, která – podobně jako Babiš – postavila svůj volební úspěch na tvrzení, že ti před ní kradli. Zatýkání měli ovšem v rukou „Babišovi“ prokurátoři – konkrétně nejvyšší pražská státní zastupitelka Lenka Bradáčová. Známá otázka – co bylo dříve: vejce, nebo slepice?

Podle expertů citovaných v médiích se policie připravovala na zatýkání několik týdnů dopředu, a je tedy velmi pravděpodobné, že o ní věděli i někteří na policii napojení novináři (některé spojuje s policisty stejná domácnost) a další struktury z naší malé české bažiny. Nahrávky pak mohly být vytaženy tak, aby zneutralizovaly dotační skandál ČSSD (proč média ani náznakem nespekulovala o odvolání ministryně školství Valachové, které se kauza těsně týká?) a odvedly pozornost jinam – k jitrnici, jakou svět neviděl.

Ve stínu jitrnice

Ve stínu jitrnice tak všechna média, včetně Babišovy MF Dnes, řeší potenciální korupční kauzy ČSSD jen okrajově a se stejným despektem, s jakým se věnovaly například případu ROP Severozápad. A to i přesto, že je vedle ní předchozí údajná Babišova kauza Čapí hnízdo jako kulička hrachu vedle tykve.

Pro velké zákulisní hráče jako finančník Zdeněk Bakala, majitel konkurenčního mediálního impéria, je Babiš nepřítelem číslo jedna už dávno. Červená kontrolka se naplno rozblikala ale až před několika týdny, kdy vláda schválila převedení OKD zpět do vlastnictví státu. Souboj byl ovšem o to, přes jakou firmu se tak stane – a kdo tím získá přístup ke všem dokumentům z doby privatizace.

Po dramatických tahanicích ji nakonec dostal do rukou státní podnik, který spadá pod Babišem řízené ministerstvo financí. Podle našich informací policie chystá v souvislosti se skandálním privatizačním tunelem v OKD obvinění několika osob – a je prý pravděpodobné, že mezi nimi bude i Zdeněk Bakala, a možná i premiér Sobotka.

Odstranění miliardáře Babiše z politiky je jednoznačně v zájmu miliardáře Bakaly, jenmuž před lety jako ministr financí Bohuslav Sobotka přiklepl OKD (včetně hornických bytů) za směšnou cenu – a tím ho miliardářem učinil. Toto je zřejmě hlavní důvod, proč je nutné dostat Babiše z ministerstva financí, z vlády a politiky vůbec. Kauza takzvaných korunových dluhopisů je jen neexistující jitrnice. Dokumenty z privatizace OKD jsou však velmi konkrétní a nepochybně silně pepřené čtivo.

Munice, kam se podíváš

Na třetí zveřejněné nahrávce je znepokojující především fakt, že měl provokatér-novinář přístup do policejního spisu. Z toho by měla ministra vnitra Chovance jímat hrůza – a ne z toho, že Babiš něco údajně chystal na své protivníky. Není to zdaleka poprvé, co policie nebo státní zastupitelství pouští novinářům informace podléhající utajení, nebo ze „živých kauz“ včetně odposlechů.

Kupodivu to dodnes nikoho nezajímalo. Zločin se dokonce „morálně zdůvodňoval“ takzvaným veřejným zájmem. Že jako jsou situace, kdy zločin není zločinem, protože se hodí do zpravodajsko-policejních politických her Pražské kavárny, ještě nedávno pevně napojené na americkou ambasádu Obamova velvyslance Schapira.

Byl to právě „nezávislý, předbabišovský“ deník MF Dnes, který policejní odposlechy běžně používal jako zbraň v předvolebních kampaních (viz třeba článek na titulní stránce v MF Dnes před prezidentskými volbami – Zeman má problém, Mrázek volá Šloufa).

A tak nezbývá, než zvolat: „Obušku, z pytle ven!“ a doufat, že konečně zatančí na správných zádech.

Jenže klasické pohádky, v nichž dobro vítězí nad zlem, jsou v naší politice zřídkavým jevem. Libujeme si spíše v béčkových cajdácích. V té, kterou právě sledujeme jako seriál v ČT, Bakalových médiích a Kalouskově Fóru 24, není dobrých ani zlých.

Vlk z Červené karkulky nám vypráví, jak zachránil jitrnici, a doufá, že český Honza se opravdu ukáže jako hloupý – a spolkne mu to.

Ne tu jitrnici. Ta přece neexistuje.


Zdroj.