Budou mít v Rakousku třicetiletého premiéra?

Už několik let je v Rakousku označován ministr zahraničí Sebastian Kurz za korunního prince lidovců. Včera byl jednomyslně zvolen předsedou strany a v necelých jednatřiceti letech tak může začít kralovat.

Sebastian Kurz


Do Kurze lidovci vkládají od počátku jeho vstupu do velké politiky obrovské naděje. Již ve svých sedmadvaceti letech se stal šéfem rakouské diplomacie a mnozí tehdy předpovídali, že rodák z Vídně ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Uplynuly pouhé čtyři roky a Kurz přebírá otěže celé Rakouské lidové strany. Stal se tak v historii strany nejmladším předsedou. Přes velká očekávání jej nečeká zrovna lehká práce. Za posledních dvanáct let se stal již pátým předsedou.

Lidovci v posledních letech permanentně hledají svoji tvář. Chtějí se vymanit z role mladšího sourozence v tradiční koalici se socialisty a právě dynamický a přímočarý Kurz by jim v tomto ohledu mohl pomoci. Veřejnost si třicátník Kurz na svoji stranu naklonil zejména svým postojem k migrační krizi a odmítnutím přijímání uprchlíků. Jeho komentáře, a především konkrétní kroky v oblasti migrační politiky nalézají podporu mezi voliči vlastní strany a do značné míry mezi voliči Svobodných.

Ostatně se už dlouhé měsíce hovoří o tom, že by poprvé v poválečně historii mohlo dojít ke změně složení koalice. Postoje lidovců a Svobodných Heinze-Christiana Stracheho se na téma migrační krize natolik přiblížily, že se v Rakousku rýsuje vládní koalice složená právě těchto dvou stran. Samotný Kurz ještě před svým zvolením do čela strany prohlásil, že předčasně volby považuje za optimální řešení. Také v tomto ohledu je za jedno se Strachem.

To však neznamená, že budou případná povolební vyjednávání mezi lidovci a Svobodnými procházkou růžovou zahradou. Strache se ke konci minulého týdne velmi ostře pustil do Kurze, když jej obvinil ze spoluzodpovědnosti za nárůst islamismu v Rakousku a selhání v oblasti integrace muslimských přistěhovalců. Faktem zůstává, že lidovci v čele s Kurzem začali protiimigrační rétoriku přejímat právě od Svobodných.

Společná koalice by tak dávala smysl a mnoho rakouských politologů ji považuje za téměř hotovou věc. Stracheho tvrdá slova tak lze vnímat jako součást taktiky a snahu posílit vyjednávací pozici své strany. V loňských volbách unikl kandidátovi Svobodných Norbertu Hoferovi prezidentský úřad jen o několik málo procent a strana neskrývá své nejvyšší ambice ani v případě parlamentních voleb, které podporuje těsná většina rakouských voličů.

Podle průzkumu Research Affairs, kterého se ve dnech 10. a 11. května účastnilo 600 respondentů, by si přálo předčasné volby 53 % voličů. Lidovce v čele se Sebastianem Kurzem by volilo 35 % z nich. O deset procent méně by získali Svobodní v čele s Heinzem-Christianem Strachem. Socialisté v čele se současným kancléřem a šéfem strany Christianem Kernem obdrželi jen 21 % a skončili tak až třetí. Nepříliš lichotivě dopadl průzkum pro socialisty i v otázce, kdo by měl být příštím kancléřem.

Na prvním místě se s 39 % opět umístil Kurz, který předstihl druhého Kerna o plných osm procent. Slabou útěchou může být pro šéfa SPÖ fakt, že na Stracheho má stále náskok jedenácti procent. Ovšem zatímco Strache posílil o jedno procento, Kern naopak čtyři procenta ztratil. I tento průzkum jasně vypovídá i náladách rakouských voličů. Socialisté den ode dne ztrácejí podporu a sestupnou tendenci má i jejich koaliční potenciál. Osud Rakouska je tak bez velkého přehání v rukách třicetiletého Kurze.

Zdroj.