Povinná branná výchova do škol

V posledních době se dočítám, že někteří politici chtějí do škol vrátit brannou výchovu. Připadá vám to jako návrat před listopadových časů? Nebo by to pro vás byla naopak užitečná aktivita, která děti dokže připravit na leccos?

Libor Čermák


Mnozí z nás ještě nostalogicky vzpomínají na branná cvičení, kdy se ve škole například běhalo s plynovými maskami. Někteří se těšili, pro jiné to naopak byl horor. Nakonec to celé bylo někdy v polistopadových dobách zrušeno, protože to bylo prolnuté i tehdejší politikou.

No a dnes se hodně diskutuje o tom, že by se branná výchova opět vrátila do škol (viz například). Bylo by to předevěším o tom, aby se děti naučily chovat ve stavu ohrožení. Což je zvláště dnes, když se po Evropě potulují nábožensky zblblí magoři a ve jménu toho svého ďábelského boha páchají ty nejhorší teroristické útoky a další nejodpornější zločiny, jaké si vůbec člověk dokáže představit.

Takže jsem všemi deseti také proto, aby se tato branná výchova opět do škol vrátila. Bojíte se a nebo se těšíte? V každém případě by to tentokrát nebylo ze žádné politické vymývání mozků. Ale naopak výuka užitečných věcí. Vždyť, pokud si dobře vzpomínáte, součástí branné výchovy byla i zdravověda, kde se učí základům první pomoci. Její součástí byla i topografie, kde se děti učily práce z mapou a z buzolou. To jsou aktivity, které se jim hodí nejen pro přežití, ale i třeba i do skauta a podobných aktivit (viz Dokázali byste určit čas podle kompasu nebo buzoly?). A co víc, takové branné cvičení, to je především také pohybová aktivita v přírodě. A další pohybové aktivity, než jen to, co dětem nabízí běžná tělesná výchova, potřebují dnešní děti ve školách jako sůl (viz Návrh na zavedení nového školního předmětu). To proto, aby nám neonemocněly z neustálého vysedávání doma u nejrůznějších debilizátorů. A navíc by to měla být také k výchova k vlastenectví, která právě v současné době je v naší společnosti také potřeba víc než kdy jindy.

A co ty plynové masky? Ty, se kterými máme dodnes brannou výchovu spojenou? Jsou i ty pro dnešní děti jakýmsi traumatem? Tak podívejte se. Před časem jsem si v jednom internetovém armyshopu levně jednu takovou pořídil. A protože jsem vedoucí dětských kroužků, zkusil s ní několikrát dětem při nich doplnit aktivity. Například na turisťáku jsme se s ní proběhli po zahradě u klubovny a nebo v nedaleké oboře. A jak myslíte, že to dopadlo? Vítky, jaký, že jsem to strašný vedoucí, že něco takového zkouším s dětmi? Ne. Naopak. Děti byly nadšené! A to dokonce i prvňáci. Jeden z nich, když mne druhý den u školy potkal, mě dokonce sdělil, jaká to byla úžasná věc, co jsem přinesl. A jak se jim strašně líbila. A tak to bylo pro děti i takové zpestření. A co víc, na intenetu jsem se dokonce dočetl, že používání takovýchto masek je prý dokonce i zdravé, protože to trénuje dýchací soustavu (viz). Nejsem doktor, takže nemůžu stoporocentně posoudit, ale věřit jim snad můžu. Takže i pro plynové masky jsem.

Takže já nevidím jediný důvod, proč by se branná výchova neměla vrátit do našich základních škol. Žádná politika by se do toho tentokrát míchat neměla. To do výuky na základní škole neptaří. Ale určitě by tam mělo patřit: co dělat ve stavu ohrožení, zdravověda, topografie, a především pohyb v přírodě. Vůbec nechápu, proč se to tenkrát zrušilo. Stačilo, aby se to jen přetramformovalo modorněji bez politiky a mohly se to děti učit na školách klidně dál. Ničemu to neškodí. Je to daleko užitečnější, než například jiné aktivity (například ty multikulturalistické), co se v současné době ve školách objevují. Ty bych ve školách zrušil nebo rovnou zákonem zakázal. A ty hodiny, které by se na těchto multikulturalistických výchovách ušetřily, by se klidně daly překlopit do branných výchov a cvičení.


Zdroj.