Krátké zamyšlení nad prezidentskou milostí…

Otázka, zda milost prezidenta Zemana odsouzenému vrahovi Kajínkovi byla předvolebním tahem nebo ne, netřeba řešit. Vše, co, kterýkoli prezident učiní ve svém prvním volebním období je a také má být vnímáno jako předvolební tah.

Jiří HermánekOtázku, zda to byl tah dobrý nebo špatný, nechávám na prezidentské volbě v lednu 2018. Ale otázka poměru veřejnosti k propuštěnému vrahovi je aktuální vždy.

Před časem byl odsouzen Petr Kramný a to za vraždu své dcerušky a manželky. Copak o to, pokud někdo v afektu zkrátí život manželce, má možná i nějaké sympatizanty. Pokud ale někdo promyšleně zabije dítě, nemá ve slušné společnosti co dělat.

Dlouho jsem přemýšlel, proč Kramný to dítě zabil. Jistě, nabízí se otázka, zda bylo vůbec jeho. Ale normální člověk nezabije ani dítě, jehož není biologickým otcem. To se prostě nedělá. To je mimo jakoukoli diskuzi.

Myslím, že to dítě zabil jako alibi, protože prostě rozumný člověk nepředpokládá, že toto někdo udělá a tím chtěl ze sebe setřást podezření. Pamatuji také na legrační iniciativu Vraťte nám nevinného Peťku domů. To byl teda gól-

Před časem byl také propuštěn na svobodu „spartakiádní vrah Straka“. Musím na pivo a nemám čas hledat podrobnosti o těch vraždách, ale jedno je jasné. Straka, nyní už pan Straka, zavraždil nějaké zcela nevinné ženy.

Teď ovšem, propuštěný po výkonu trestu, někde žije. Možná pod svým a možná pod cizím jménem. Ale bylo by asi považováno za nevkusné, aby mu jeho činy dnes někdo předhazoval. Prostě, zachoval se špatně a odseděl si to. Tečka.

A čím se liší čin Jiřího Kajínka od dvou výše zmíněných? Jednoznačně tím, že usmrtil osoby zapojené do kriminální činnosti, které celý svůj kriminální život spojili s rizikem. S rizikem, že přijdou o život. Prostě to věděli nebo vědět měli.

Z psychologického hlediska je tedy Kajínkův čin pro mě přijatelnější, než činy dvou výše uvedených vrahů. Mít pochopení pro čin Petra Kramného, to si vůbec nedokáži představit a u pana Straky lez možná jeho činy podněty pochopit, nikoli však odpustit.

Pan Kajínek je na svobodě. Má nůž na krku a musí se chovat řádně. To mu myslím nebude činit žádné zvláštní potíže, protože předpokládám, že se o něj autoři a média budou prát.

Třeba dopadne jako fiktivní postava filmu Přeber si to 2. kterou hrál Robert de Niro. Prostě ho nějaký televizní štáb zlanaří, aby jim dělal odborného poradce nebo něco podobného.

Přeji panu Kajínkovi na svobodě vše nejlepší. Za to, co provedl, si odpykal měrou vrchovatou. Takže, ať se mu daří.


Zdroj.