Dvojka s kormidelníkem Trumpem

O tom, že se čeští politici rádi vtírají do přízně velmocenských státníků, se ví už dávno. Ideologické avantgardní duo Stropnický – Pavel jde ještě dál, když trapně idealizuje Trumpa i Erdogana.

Ondřej Mrázek – překladatel, publicista, básníkLezci do míst, kde jsou nevítaní – tak by si mohli po nedělních Otázkách Václava Moravce začít říkat dva severoatlanticky naladění kamarádi:předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel a jeho přímý podřízený, český ministr obrany Martin Stropnický. V televizní debatě, v níž měli zhodnotit návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa v Evropě, padaly výrazy jako „Trump nás nenechá na holičkách“ nebo „Turecko se bude chovat racionálně, vždyť je členem NATO“.

Příkladná oddanost Severoatlantické alianci a lakování spojeneckých vztahů na růžovo působila ovšem poněkud bizarně v kontextu toho, co se při a krátce po Trumpově návštěvě mezi jednotlivými státy NATO skutečně událo a odehrálo. Ne, nešlo o idylku a vzájemné ujišťování o tom, jak to všechno skvěle klape, i když by si to nejspíš Pavel i Stropnický upřímně přáli.

Prezident Donald Trump totiž v bruselské centrále Aliance na své spojence zahřměl poměrně drsně v tom smyslu, že časy, kdy Spojené státy držely nad Evropou zcela samozřejmě a bezpodmínečně ochrannou ruku, nenávratně končí. A že jestli pořádně nepřitlačí na pilu a nezvýší výdaje na armádu, vykašle se na ni úplně.

Je zajímavé, že zatímco německá kancléřka to, soudě podle svých ostrých reakcí, pochopila hned, Pavel se Stropnickým tvrdili v České televizi pravý opak, mlžili a pořád dokola Švejkovsky přísahali věrnost císařpánovi. Tedy vlastně, promiňte, Trumpovi. Zatímco Merkelová dala jasně najevo, že už nepovažuje Donalda Trumpa za důvěryhodného partnera pro Německo ani pro Evropu a „doby, kdy jsme se mohli plně spoléhat na ostatní, takříkajíc skončily“, Pavel se Stropnickým to buď nepochopili, nebo se alespoň tak tváří. A tak alespoň znovu přilili olej do ohně strašení ruským nebezpečím – zase jako na potvoru úplně mimo kontext, protože jednání o možném zrušení protiruských šancí se znovu dostalo na pořad dne. České severoatlantické duo Stropnický-Pavel tak dalo jasně najevo, že jsou dvojka, která se bez kormidelníka Trumpa rozhodně neobejde. Ani v době, kdy on už dávno pluje v jiném kurzu a na jiné lodi.


Zdroj.