Komu lížeme z ruky?

Počítačoví lékaři ještě nevyhnali zlý virus z napadených systémů, ale pár českých novinářů už mělo jasno: hackeři jsou z Ruska a nejde o obyčejný útok, ale součást hybridní války proti západní civilizaci.

Ondřej Mrázek – překladatel, publicista, básníkO tom, že jsme tento týden zažili jeden z nejmohutnějších hackerských útoků v krátké digitální historii, si už štěbetají i vrabci na střeše. Místo spekulací, kdo za něj může, bude snad užitečnější zamyslet se nad tím, co tím chtěli světu – a tím možná i nám každému jednotlivě – říct. Vypátrat a potvrdit, odkud původci útoku svůj úder vedli, je stejně téměř nemožné, protože první, co takový hacker – a nyní se podle všeho jedná o organizovanou skupinu hackerů –který není ale úplně blbý, udělá, je to, že své kroky zamaskuje a vytvoří pokud možno důvěryhodné falešné stopy, které ať už vedou kamkoli, rozhodně to nebude k němu a jeho kamarádům.

Při hlubším zamyšlení nad útokem, který úspěšně zdevastoval a zablokoval provoz stovek firem a institucí, nám nejspíš vstanou chlupy na celém těle i vlasy na hlavě, protože nám dojde, na jak vratkých internetových nohách stojí celý ten moderní digitalizovaný svět, na jehož výdobytky jsme tak pyšní. V euforii z propojení světa a svobodného sdílení informací jsem tak trochu pozapomněli na to, že se sami, dobrovolně a s nadšeným úsměvem zamotáváme do čehosi, z čeho už se nikdy nedokážeme vymotat. Každý náš krok, slůvko a vtip je zaznamenáván a evidován, všechno, čemu přikládáme důležitost, sami zálohujeme. To, co se nepodařilo tisícům agentů a důvěrníků StB, děláme pravidelně a mimoděk sami jako by to nebylo nic jiného než čištění zubů. Přitom se tváříme vítězoslavně, jaké to máme mobily a tablety, ale neuvědomujeme si, že stačí pár dostatečně šikovných a cynických hackerů, a celá ta idylka se nám zhroutí jako domeček z karet.

Ano, chápu. Klást si složité otázky a pátrat po souvislostech a důsledcích našich selhání není ani příjemné, ani to není v módě. Proto je lepší papouškovat jednoduchý a rázný názor ukrajinského ministra obrany Turčinova, že za hackerskými útoky stojí Rusko. Jako ostatně za vším, co nepěkného se na Ukrajině i jinde ve světě děje. To je blbý, to se bude líbit, řekl by Jan Werich. Dobrou noc, milé děti.


Zdroj.