Cenzura v Německu dosahuje absurdních, obludných rysů. Karikatura? Tak to jste přehnal

Německý Facebook zablokoval na tři dny účet šéfredaktora (nemainstreamového) listu Junge Freihet, Dietera Steina, kvůli této karikatuře.

Karikatura – Manželství pro všechny i úchyly


Kresbička je reakcí na mnohými kritizovaný zákon „sňatek pro všechny“ (Ehe für alle), který aktuálně přijal německý Spolkový sněm (Bundestag). Jde navíc paradoxně o už dva roky starou karikaturu, kterou tehdy list JF k diskusi na toto téma zveřejnil. Facebook Steinovi pohrozil, že pokud smazanou karikaturu zveřejní ještě jednou, účet mu zablokuje nastálo.

Na karikatuře je fronta před matričním úřadem, na ceduli nápis „Sňatky pro všechny – ohlášení“. V řadě za sebou stojí dva gayové, chlapeček, jenž si chce vzít svého medvídka, postarší dáma se svým snoubencem kanárkem, modamedán se čtyřmi nevěstami v burce a německý fotbalový fanoušek, který se chce sezdat se svým klubem.

Šéfredaktor Stein nechápe, jak taková „neškodná“ karikatura může vést k zablokování facebookového účtu. Nepochopení nad tímto krokem vyjádřili už i někteří právníci, kteří se zabývají sociálními sítěmi. Podle nich celá kauza jen dokládá chaos, který u Facebooku a jinde vládne pod nynějším politickým, legislativním a společenským tlakem.

Jednou z hlavních osob, které za tímto tlakem stojí, je spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas, sociální demokrat (SPD), který v řadě svých projevů připomíná fanatického svazáckého či partajního kádra, jenž v čase nejtemnějšího bolševismu bojuje s třídním nepřítelem. Podle některých svých kritiků je Maas nejhorším šéfem resortu spravedlnosti, jakého Německo kdy mělo – včetně časů nacismu.