Útok v Barceloně pohledem z Katalánska

Je to sice už tři dny, co katalánskou metropoli ochromil zásah několika bláznů, kteří ublížili nevinným lidem, ale po návratu z Barceloně nedalekého Lloret de Mar bych okomentovala situaci, jak to vypadalo Katalánsku hodiny poté.

mu-slimácký teror v Barceloně

Seděli jsme na pláži v Lloret de Mar (70km od Barcelony), když mi přítel poslal z Česka článek, co se stalo v Barceloně a klienti z naší CK byli zrovna na výletě přímo v místě. První informace se jevily, že zemřel jeden člověk a je asi dvacet zraněných. Ve Španělsku ale už se vědělo, že je útok mnohem většího rozsahu.

Cestující z našeho zájezdu, kteří byli v chvíli útoku na Camp Nou zde byli drženi asi hodinu a půl a nakonec byli odvezeni zpět do letovisek pro případ dalšího ohrožení v místě. V Lloret de Mar se mnoho míst zahalilo do černé, vlajky vlály na půl žerdi a na hlavní pláži se objevilo asi pět policistů se samopaly, v rušné ulici dalších pět se psem a na nádraží dva. Jinak byl všude klid. Druhý den se v rušném centru objevily betonové zábrany, které ovšem vůbec nic neřeší, jelikož jsou dány vždy jen z jedné strany ulice, a kdyby útočník chtěl přijet, tak by to objel z druhé strany o cca 100 metrů dál.

Další dny už byly v letovisku klidné a policisté ani nehlídkovali. Nicméně při odjezdu na letiště jsme zaznamenali na vnitrozemských kruhových objezdech několik policejních hlídek se samopaly, které kontrolovaly projíždějící auta a u letiště si prohlíželi na papíře, který měli, fotku řidiče, zda má povolení vjet.

Celkově turisté v letoviscích a na plážích nepocítili změnu situace po tomto hrůzném činu, nicméně některé koncerty byly zrušeny, hotely držely minutu ticha a média všude byla samozřejmě plná informací.

Je otřesné, že se toto odehrává ve světě a mrzí mě, že je situace spojená s terorismem v Evropě čím dál tím horší a že je vůbec možné, aby se v civilizovaném světě děla tato islamistická zvěrstva. Nicméně ono není divu. Oproti loni je v Katalánsku mnohem více černochů a muslimů. Za dvanáct let, kdy jezdím na pobřeží Costa Brava, jsem nespatřila až do letoška ani jednoho člověka v burkinách v moři, letos už bohužel i toto nebylo nic zvláštního.


Zdroj: Blog autorky | Publikováno bez vědomí autorky | Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/206 Sb, o právu autorském (to jen pro tupé obtěžující pindy)