Co teď, Peroutkovci?

Budiž útěchou českých božích bojovníků, kteří tak zuřivě hájili nebožtíka Peroutku, jak nenapsal „Hitler je gentleman“, že si jejich marný boj nikdo nepamatuje. Bojovník za Pravdu je teď prezident Zeman. Má na to diplom a medaili

Miloš Zeman se směje

Připoměňme si.

Podle české Wikipedie „Zeman toto tvrzení (kterak Peroutka napsal vstřícný článek o německém říšském kancléři)pronesl ve svém projevu 27. ledna2015u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimina konferenci Let My People Live!a uvedl jej jako příklad údajné „fascinace intelektuálůzrůdným učením“.

Účastníkům konference to divné nepřišlo. Není známo, že by na protest odcházeli ze sálu, házeli na řečníka rajčata a ukazovali mu červené karty. Šlo pochopitelně o publikum židovské nebo sympatizující.

Bouře zájmu o dílo a odkaz prvorepublikového, druhorepublikového a poválečného českého novináře Peroutky se rozpoutala až v české sklenici vody. Ve sporu nešlo nakonec ani tak o to, co vlastně Peroutka kdy psal nebo nepsal, komu stranil a koho zrovna perem potíral, ale jestli v časopise Přítomnost „vlevo dole“ vůbec kdy vyšel článek pod titulkem „Hitler je gentleman“ – jak tvrdil Zeman.

Jak to vlastně dopadlo?

Dopadlo to tak, že … „Americký židovský fond udělil v New Yorku českému prezidentu Miloši Zemanovi cenu Bojovník za pravdu. Nadace Gershona Jacobsona ocenila jeho dlouhodobou podporu Izraele a Židů na galavečeru uspořádaném časopisem Algemeiner.https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/zeman-v-new-yorku-prevzal-cenu-bojovnik-za-pravdu-vyzval-k-presunu-ambasad-z-tel_1709190609_haf

Co teď, peroutkovci?

Je filosemita, čestný žid Zeman lhář, ergo byl nebožtík Peroutka antisemita, a milovník Pravdy za každou cenu, něco jako Jan Hus 20. století?

Ono s tou Pravdou je to vždycky trochu složitější.

Ale jeden jednoduchý závěr z celé trapné aféry s Peroutkou by tu byl:

Jak pravil Karel Čapek, „nic není staršího, než včerejší noviny.“ Karel Čapek, si to odskákal, jak známo. Na rozdíl od Peroutky, který přežil i ten koncentrák – na rozdíl od Josefa Čapka. Měl holt více štěstí a pevnější zdraví než bratři Čapkové.

Pochopení českých „novinářů“, „publicistů“, „politologů“ ( a jak si dneska říkají všichni ti, co dělají lidem mínění) pro Ferdinanda Peroutku je sdílený úděl žurnalisty, který prostě píše za každého režimu. To přece pochopí každý, kdo koho chleba jí, toho píseň zpívá.

Všimněme si, že ti samí bojovníci proti Zemanovi za každého počasí horují pro toleranci k ilegálním migrantům, k islámu, brojí proti Putinovi, proti Trumpovi, jsou proevropští, dupou za Brusel a za Berlín by dýchali … ale určitě se o nich nedá říct, že by byli zároveň odpůrci Státu Izrael. Přitom izraelský postoj k arabským sousedům, či k islámskému světu je snad každému jasný. Ilegální migrace černochů a arabů do Izraele je … vtip. Na rozdíl od Evropy o nějakém islamistickém teroru v Izraeli už dlouho nebylo ani slyšet. Islámský stát si v Izraeli ani nevrzne.

Není to celé legrační?


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/206 Sb, o právu autorském